4 Adımda Orta Sehpa Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ev mobilyalarınızın çoğunlukla oturma odasında bulunan odak noktası orta sehpalar evinizin ruhunu yansıtır. Diğer mobilyaların yanında bütün ilgiyi kendine çeken orta sehpa ev dekorasyonunuz için altın seçimdir. Koltuk, perde ve halı seçimlerinize eşlik ederek tamamlayıcı unsur olan orta sehpanızı dekore etmeniz için birkaç ipucu derledik. “4 adımda orta sehpa dekorasyonu” başlığını takip ederek orta sehpalarınızı canlandırabilirsiniz. Evinizin kalbinin attığı oturma odasında tercih edeceğiniz orta sehpa modelleri ev sahiplerinden izler taşır. Sizlerin yansıması olarak kabul edebileceğimiz evlerinizde kullandığınız her parça sizin kadar özeldir. Orta sehpa dekorasyonu için yapacağınız ufak dokunuşlarla evinizin enerjisini değiştirin. Hayat akışınızdaki ufak molalarınıza ortak olan orta sehpalarınız için işte 4 dekorasyon fikri…

Mekana Uygun Bir Orta Sehpa Seç

Orta sehpa kullanım açısından işlevsel bir parçadır. Sizlerin evde olmadığı zamanlarda oturma odanızın vitrinini tamamlar. Sizlerin gelmesiyle ise canlı bir yaşam alanına dönüşür. Bazen kahveleriniz için bir sehpa bazense arkadaş toplantılarınızdaki oyun masanızdır. Kullanıldığı bütün alternatiflere uyum sağlayan bu parça evinizin bütününe de uyum sağlamalı.

Öncelikle evinizin genel perspektifine göz atın. Renkler, eşya büyüklükleri, mobilyalarınızda kullanılan kumaş ve nicesi orta sehpa seçiminizi etkiler. Orta sehpanızı oluşturan materyal bütüne uyum sağlayarak kibar mı durmalı? Yoksa tüm kurallarını kendi oluşturarak dikkatleri üzerine mi çekmeli? Tüm seçim sizlere aitken tek yapmanız gereken doğru parçayı bulmaktır. Krem ahşap tonlarının ağırlıklı olduğu bir oturma odasına beyaz orta sehpa şık duracaktır. Orta sehpa koyacak kadar alan bulunmayan odalardaysa yan sehpa alternatiflerine göz atılmalıdır.

Rutinine Uyabilecek Parçaları Tercih Et

Ev herkes için rahat bir nefes aldığı günün yorgunluğunu attığı huzur dolu mekanlardır. Salon orta sehpa seçimlerinizde de gün akışınıza uygun tercihlere yönelebilirsiniz. Bu tercihi yaparken dikkat etmeniz gerekenler noktalara örnek verecek olursak:

 • Orta sehpanız gün içinde dekore edildiği gibi duruyor mu? Yoksa akşam yemekleri için alternatif bir masa olarak mı kullanıyorsunuz? Bu hareketliliğe uyum sağlayan parça sizlere zaman kazandırır.
 • Evinizin hareketliliği ne durumda? Etrafta koşturan bir bebek varken cam orta sehpa iyi bir tercih olmayabilir
 • Orta sehpanızı sabit mi kullanıyorsunuz? Tekerlekli orta sehpa seçeneği yerini değiştirmekten hoşlandığınız orta sehpanız için güzel bir alternatiftir.

Hayat akışınıza uygun orta sehpayı seçerken sormanız gereken sorulardan bazıları bunlardır. Orta sehpanızı hangi amaçla kullanacağınızı belirleyerek yapacağınız alışverişler, sizleri doğru tercihlere yönlendirecektir. Kitaplarınızı koyduğunuz, fotoğraf çerçevelerine yer verdiğiniz modern orta sehpa seçimleri ya da ağırlığı klasik duruşuyla mermer orta sehpa. Sizlerin işte bu dedirten orta sehpa seçimi hangisi? Bu soruya cevap vermeden önce Medusa Home ekibimizin önerilerine göz atmayı unutmayın.

Doğru Renk ve Biçimdeki Orta Sehpalar ile Stilini Tamamla

Renkler doğadan alınan ilhamla hayatımıza eşlik eder. Renklerden hem enerji alırız hem de renklere enerji veririz. Kırmızı bir gömleğin farklı kişilerdeki enerjisi ve duruşu farklıdır. Evinizde kullanacağınız orta sehpa da böyledir. Kapıyı açtığınızda göreceğiniz orta sehpa seçiminiz sizlerin modunu etkileyebilir. Doğru renk seçimiyle orta sehpanız evinizin tarzını ve enerjisini yansıtacaktır. Ahşap tonlarındaki oturma grubunuz için tercih edeceğiniz masif orta sehpa sizlere sakin hissettirecektir. Aynalı orta sehpalarsa tam anlamıyla sizleri yansıtacaktır. Farklı tasarım, doku ve biçimlerdeki orta sehpaların doğru renklendirilmesiyle ortaya çıkan özgün orta sehpalar evinizin vazgeçilmezi olacak.

Dekoratif Aksesuarlardan Destek Al

4 adımda orta sehpa dekorasyonunun son adımıysa tamamlayıcı tercihleri üzerine olabilir. Kendi başına bir tasarım olan orta sehpalarınızı kişiselleştirmek kulağa hoş gelen fikirlerden sadece biri. Zigon sehpalar birlikte satın alarak Orta sehpa takımı haline getirmekse ilk alternatifiniz olabilir. Farklı alternatif fikirler içinse şunlara göz atmalısınız.

 • Orta sehpanızda kullanacağınız objelerin yüzeyleri düz veya kabarık dokulara sahip olabilir. Seramik saksı içinde bulunan sukulentler buna ilk örnektir.
 • Tepsiler mutfakta olduğu kadar salonda da revaçta. Küçük gold bir tepsi içindeki mumlar, antrasit orta sehpa için ayrı bir hava katacak.
 • Ceviz orta sehpanız içinse kitaplardan ilham alın. İster en sevdiğiniz romanı dilerseniz son dönemin modası olan kitap dekor kutularını tercih edebilirsiniz.
 • İlham perilerinizin yakınınızda olduğunu hissediyor ve ben yazmadan duramam diyorsanız siyah orta sehpa için yakışacak şık bir kalemliğe ihtiyacınız olabilir.
 • Kahve yanı çikolatalar, ara öğünleriniz için cevizlerinizin duracağı oval formda derinliği az kaseler orta sehpanızda uyumlu duracaktır.

Kullanım alanlarınıza göre farklılık gösteren, dilediğiniz gibi dekore edebileceğiniz orta sehpalarınız için ufak ipuçlarını sizlerle paylaştık. İster sade şık ve ağır duran bir orta sehpa , isterseniz de orta sehpa aksesuarlarıyla göz dolduran bir orta sehpa hepsi sizlere özgü.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Orta Sehpa Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

  orta sehpa ölçüleri kullanıcı ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Yine de küçük alanlarda büyük orta sehpa boyutlandırmaları hareketlerinizi kısıtlayabilir.

 • Orta Sehpa Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Kullanılan materyal ürün içeriğiyle eşleşmelidir. Sehpa bacaklarının malzemesi, orta sehpanızı oluşturan materyalin dayanıklılığı önemlidir.

 • Orta Sehpa Yüksekliği Nasıl Belirlenir?

  Yükseklik kullanım amacı ve modelin teknik özelliklerine göre değişmektedir.