Berjer Koltuk Kullanım Alanları Nedir? Nasıl Temizlenir?

Berjer koltuklar, tamamen kişinin inisiyatifine kalmış bir şekilde kullanılabilir. Bu koltuklar boyutunun ve şeklinin uygun olduğu her yerde kolayca kullanılabilen koltuklardır.

Berjer koltuklar oturma odası, çalışma odası ve salon gibi pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir. Berjer koltuk modelleri , estetik görünümünün yanı sıra sağladığı rahatlık ile de ön plana çıkmaktadır. Bu sayede berjer koltuklar evinizin tüm odalarında kullanılabilecek bir parça olarak tanımlanabilir.

Berjer Koltuk Nerelerde Kullanılır?

Berjer koltuk kullanılacak odaya uygun olarak seçilmesi gereken bir parçadır. Yerleştirilecek odadaki diğer parçaların renkleri ve desenleri ile uyumlu olması odadaki ahengin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu koltuklar genellikle oturma odasında TV karşısına yerleştirilir.

Berjer koltukların tarihi 1700’lü yıllara dayanır fakat kullanımı son yıllarda artmıştır. ‘’Berjer koltuk nedir?’’ sorusuna, modern ve şık tasarımlar sayesinde yeni nesil dekorasyon çalışmalarının önemli bir parçası şeklinde yanıt verilebilir. Bu koltukların birçok farklı deseni ve rengi mevcuttur. Bu sayede alındıkları ortama kolaylıkla uyum sağlayabilme özelliğine sahiplerdir.

Tekli Koltuk mu Berjer mi?

Yaşam alanlarının vazgeçilmezi berjer koltuklar, genellikle her alana ve yaşam standardına uyum sağlar. Dolayısıyla tekli koltuğa nazaran berjer koltuk almak daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bu uyumu daha estetik hale getirmek içinse seçim esnasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Berjer Koltukların Ev Dekorasyonunuzla Uyumuna Dikkat Edin

Berjer koltukların pek çok farklı deseni ve rengi mevcuttur. Çok çeşidin bulunması sizi seçim konusunda zorlayabilir. Dekorasyon seçiminiz canlı ve karışık renklerden yanaysa berjer seçiminiz de bununla uyumlu olmalıdır. Berjer koltukların her tarza uygun modelleri mevcuttur. Ev dekorasyonunuza uygun bir seçim için ürünlerimize göz atabilirsiniz.

İhtiyacınızı Belirleyin

Koltuğa nerede ve hangi amaçla ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. TV izlemek için rahat bir berjer koltuk, kitap okumak içinse geniş ve düz kolçaklı bir berjer koltuk doğru bir seçim olacaktır. Kolçakların rahat olması okuyucu için büyük önem arz eder.

Dekorasyon zevklerinizi yansıtmak amacının yanı sıra L koltuk takımını tamamlamak amacıyla berjer koltukları kullanabilirsiniz. Berjer koltukları L koltukları tamamlamak amacıyla kullanacaksanız renk uyumuna özen göstermeniz gerekir. Mutfakta dinlenmek amacıyla kullanmak için seçilen berjer koltukların minimal olması gerekir. Bu sayede mutfakta az yer kaplar.

Berjer Koltuk Nasıl Temizlenir?

Adım adım yapılacak ve parçadan bütüne giden bir temizlik berjer koltuklar için uygun bir temizleme yoludur. Bunun için şu adımlar izlenebilir:

 • Öncelikle koltuğun kasasını temizlemelisiniz.
 • Berjer koltuğunuzda minder mevcutsa elektrikli süpürge yardımıyla bu minderlerin içinde ya da yüzeyinde biriken tozları çekebilirsiniz.
 • Koltuğun gövdesine süpürge tutmak da yine doğru bir tercih olacaktır fakat bunu yapmadan önce koltuğun tüm parçalarını çıkarmanız gerekmektedir.
 • Bu aşamalar tamamlandıktan sonra koltuk süpürme aparatıyla koltuğun kenar ayrıntılarını süpürün. 

Koltuğa yapılan süpürme işlemi yeterli bir temizlik sunmayabilir. Koltuğun fırçalanabilir kısımlarını koltuk fırçası ile sert olamayan ama yeterli bir güç kullanılacak şekilde fırçalayın. Bu sayede süpürgeden arta kalan toz ve kir parçaları gün yüzüne çıkar ardından koltuğu tekrar süpürebilirsiniz. Koltuğun sert kısımlarını silin. Mobilyalar sadece temas edilen yerlerden ibaret değildir. Ayak ve diğer kısımları yumuşak bir bezden yardım alarak silin bu sayede kapsamlı bir temizlik yapmış olacaksınız.

Temizleyici Seçimi

Temizleyicilere dikkat edin. Seçtiğiniz temizlik malzemelerinin koltuğa zarar vermemesine özen gösterin. Bu sayede hem koltuğunuz tahrip olamayacak hem de koltuğunuzun ömrü uzamış olacaktır. Evinize berjer koltuk alırken kumaş tipine ve ürün kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kötü bir malzeme kullanılarak üretilmiş berjer koltukların ömrü kısadır ve bu koltuklar hiçbir zaman temiz görünmez. Kaliteli bir ürünün temizliği ise hem kolay olacaktır hem de bu temizlik ürünü yıpratmayacaktır.

Kimyasallar

Her mobilya ürününde olduğu gibi berjer koltukları da ağır kimyasallardan uzak tutmanız gerekir. Aksi takdirde beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Koltuk temizliği söz konusu olduğunda su bazlı bir deterjan ya da klasik sabun ve ılık su daha etkili ve temiz bir sonuç sunmak için birebirdir.

Çamaşır Makinesinde Yıkama

Koltuğunuzu oluşturan parçaların kılıfları makineye atılabilir bir kumaştan elde edilmişse gönül rahatlığı ile çamaşır makinesi yardımı alabilirsiniz. Çamaşır makinesi ile yapılan temizlikte yine deterjan türü, makine sıkma ayarı ve yıkama sıcaklığı dikkat edilmesi gereken unsurlar içerisinde yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular?

 • Berjer Koltuk ve Tekli Koltuk Arasındaki Fark Nedir?

  Tekli koltuklara nazaran berjer koltuklar daha rahattır. Sırt ve oturma bölgesi tekli koltuğa nazaran geniştir.

 • Berjer Koltuklar Leke Tutar mı?

  Berjer koltukların en önemli özelliklerinden biri kolay temizlenebilir olmasıdır. Bu durum tercih edilmelerindeki en büyük nedendir.

 • Berjer Koltuklar Sağlam mıdır?

  Medusa bünyesinde sizlere dayanıklı ve uzun ömürlü çözümler sunmaktayız.