Çocuk Odası Renkleri Nasıl Olmalıdır? Doğru Renkler Hangileri…

Çocuklar, renkleri hayatlarının her anında görmekten hoşlanır. Özellikle bu en çok vakit geçirecekleri yer olan çocuk odaları ise. Bunun seçimini yaparken güzelce araştırmalı ve çocuğunuza en uygun renklerdeki odayı tasarlamalısınız. Çocuk odası renkleri nasıl olmalıdır, hangileri gelişimi açısından etkilidir en çok merak edilen soruların başında gelmelidir.

Ama endişe etmeyin! Bu yazımızda renklerin çocuklar üzerindeki etkileri ile beraber neden hangi çocuk odasını tercih etmeniz gerektiğini de ele aldık. Çocuklarınızın en doğru renkteki odalara kavuşması için yol haritamıza geçelim…

Çocuk Odası Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odasında kullanılan renkler çocuklarınızın davranışlarını etkiler. Bu yüzden günümüzde birçok ebeveyn çocuk odası renkleri nasıl olmalıdır sorusuna cevap aramaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken öncelikli konu, çocuk odasının baskın işlevini ortaya çıkartmak ve renklerin çocuklarınızın üzerindeki psikolojik etkileri doğrultusunda karar vermektir.

Çocuk odalarımızda çocuklarımızın gelişimine ve aynı zamanda iç açan dekorasyonlar yapmanıza yardımcı olan renkler ile dekorasyonlar yapabilirsiniz. Birazdan bu renklerin hangileri olduğuna, hangi cinsiyette veya hangi yaşta doğru seçimleri yapmalısınız bahsedeceğiz...

Bebek Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Bebek Odası Ne Renk Olmalı?

Bebeğinizin renkleri ilk keşfedeceği yer olan bebek odası için renk seçimi oldukça önemlidir. Bunu fark eden ebeveynler de bebek odası renkleri nasıl olmalı konusunda hassasiyetle davranmaktadır. Bu yüzden bebeklerde oda renk seçimi yaparken iyi bir araştırma şart! Bu yazımızda da bazı renklerin bebekler üzerindeki psikolojik etkilerini sıraladık. Renklerin bebekler üzerindeki etkisi şöyledir;

 • Beyaz rengin bebekler üzerindeki etkileri; Beyaz renk temizlik, saflık ve masumiyetin temsil eder. Bu sebeple de bebek odası renklerinde çok kullanılan bir renktir. Fakat beyaz rengi sır tutmayı destekleme gibi bir özelliği var. Bebeğinizin bir sır küpü olma ihtimalini göze almalısınız.
 • Gri rengin bebekler üzerindeki etkileri; Gri rengi sezgisel ve duygusal bir renktir. Gri, duygu ve düşünceleri geliştirir fakat yalnızlık ve keder duygularını da güçlendirir. Genellikle erkek bebeklerinde tercih edilen bu renk yalnızlık duygusunu güçlendirdiğinden aksesuar olarak parlak ve canlı renkler tercih etmenizi öneriyoruz.
 • Mor rengin bebekler üzerindeki etkileri; Mor rengi maneviyat ve bilgeliği temsil eder.Aynı zamanda kraliyet, zenginlik ve bolluk ile ilişkilendirilir. Mor rengi bebeğin yaratıcılığını geliştirirken aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu sebeplerden dolayı mor rengini bebeğinizin odası için tercih edebilirsiniz.

Ancak unutmayınız ki bu renklerin etkisi psikolojik olarak kanıtlanmış gerçekler değil, uzun süre yapılan incelemeler sonucu elde edilen varsayımlardan oluşmaktadır. Ayrıca diğer renklere de yazımızın devamında detaylıca yer verdik...

Kız Çocuğun Odası Ne Renk Olmalı?

Kız Çocuğun Odası Ne Renk Olmalı?

Kız çocuk odası renkleri kızınızın zevklerine uyacak tonlarda ve hayal gücünü geliştirecek renkler olmalıdır. Ayrıca ruhsal gelişimi için soft ve açık tonlu renkler tercih edilebilir. Kız çocuğun odası ne renk olmalı diiyenler için başlıca seçenekler şunlar olabilir;

 • Lila rengi kombinasyonu; Kız çocuk odalarının dekorasyonlarını incelediğimizde lila rengi kız çocukları için daha iç açıcı bir renk olduğu söylenebilir. Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek olan lila rengi ile uyumlu sarı renkli aksesuarlarla birleştirmeniz oda içinde muhteşem bir uyum sağlayacaktır.
 • Yeşil rengi kombinasyonu; Kız çocuk odalarında ana renk olarak tercih edebileceğiniz yeşil rengi çocuğunuzun zihin açıklığına sebep olacaktır. Asıl rengin yeşil olduğu kız çocuk odaların detaylarında  pembe ve turuncu renkleri kullanarak, kız çocuğunuzun hayallerini süsleyecek güzel bir ortam oluşturabilirsiniz.

Erkek Çocuğun Odası Ne Renk Olmalı?

Erkek Çocuğun Odası Ne Renk Olmalı?

Erkek çocuk odası boya renkleri daha koyu tonlardan seçilebilir. Erkek çocuğunn odası ne renk olmalı diyenler için genellikle en yaygın cevap mavi ve tonları verilmektedir. Ancak mavi, yeşil, kırmızı veya daha sade renkler, tasarımlara göre seçildiğinde erkek çocukları için en doğru karar olacaktır.

Erkek çocuk odalarında birçok tasarıma kolaylıkla uyum sağlayacak renkler başlıca şunlardır;

 • Kırmızı rengi; Erkek çocuk odalarında kırmızı rengi dekorasyonlarınızda asıl  renk olarak kullanılabilirsiniz. Asıl renge yardımcı olarak kullanabileceğiniz aksesuarlarınızda da tercihe edebilirsiniz. Yeşil ile kırmızının açık tonlarını bir arada kullanmak, erkek çocukları üzerinde olumlu psikolojik etki bıraktığı gözlemlemiştir.
 • Mavi rengi; Erkek çocuk odalarındaki tüm dekorasyonlara rahatlıkla uyum sağlayabilecek bir renk olan maviyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Mavi rengin asıl renk olarak düşünüldüğü odalarda turuncu, açık yeşil ve kırmızı renklerde küçük detaylar kullanılabilir.

Ayrıca mobilyalarınızın renklerle uyumu için birçok seçeneği web sitemizden inceleyebilirsiniz. Çocuk genç bebek odası mobilyaları sayfamızdan her renge uyumlu ürünlerimizi tercih edebilirsiniz. 

Genç Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Genç Odası Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Genç odası rengi seçiminde gençlere fikrini sormak, birey olarak önemsendiğini hissettirmenin yanında farklılığını rahatça ifade edebildiğinin ve aidiyet duygusunun özgüvenini de sağlayacaktır. Bu sebeple genç odası renkleri nasıl olmalı diyen ebeveynler bu konuda çocuklarının da fikrini almaya özen göstermelidir. 

Ayrıca renklerde en önemli etkilerden birisi de mobilyaların tarzı ve renkleridir. Odalarımızın görünümünde en büyük etkisi olan mobilyalarda renk ve estetik uyum da bütünlük içermelidir. Örneğin;

 1. Toprak renkleri veya sıcak tonların olduğu odalarda, ahşap mobilyalar
 2. Açık veya canlı renkli duvarlara sahip odalarda ise lake yüzeyli mobilyalar
 3. Taş renkleri ve bejlerin ağırlıklı olduğu odalarda ise metal mobilyalar tercih edilmelidir.

Böylece odadaki renkler ahenk içinde göz yormayan ve bağlantılı olarak sakinleşitirici bir etki yaratır.

Yaşa Göre Renkler Nasıl Tercih Edilmeli

Yaşa Göre Renkler Nasıl Tercih Edilmeli?

Ebeveynlerin üçte birinden fazlası çocukların odasının dekorasyonu için oldukça fazla para harcadığını söylüyor. Yaşa göre geçerliliğini uzun süre devam ettirecek bir dekorasyon planı, maddi açıdan büyük önem taşıyor. Yaşa göre renkler nasıl tercih edilmeli diyenler için mobilyaların bütçesi de bu npktada belirleyici faktör oluyor.

Size bu yazımızda hem sizin hem de çocuğunuzun seveceği ve zamana meydan okuyacak bir çocuk odası planı için kullanabileceğiniz renk kombinasyonları sıralayacağız;

 • Gri sarı kombinasyonu; Hem kız hem de erkek çocuğa hitap eden en temel renk kombinasyonudur. Bebek odaları için olduğu gibi çocuk odaları için de iyi bir seçimdir. Büyük kardeşlerin tercih edebileceği daha belirgin bir görünüm için renk yoğunluğunu artırabilirsiniz.
 • Mavi beyaz kombinasyonu;  Beyaz ve koyu mavi göz alıcı görünür fakat zaman içinde kolayca sıkıcılaşabilir.  Bu sebeple, bir kız odası için feminen de görünecek, huzur verici bir soluk maviyi tercih edin. Bu sayede hem zamana kafa tutucak bu renk kombinasyonunu uzun süreler kullanabileceksiniz.

Eğer ki kalite bir mobilya ve doğru bir renk tercihi yaparsanız siz de yıllarca modası geçmeden bu eşyalarınızı kullanabilirsiniz. 

Genç Odası Boyama Fikirleri

Genç Odası Boyama Fikirleri

Genç odasında duvar renginde dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler odadaki mobilyalar ve aksesuarlardır. Her mobilya ile uygun olması ve göz yormaması için daha sade renkler tercih edebilirsiniz. Ancak günümüzde popüler olaran renkler de iyi bir mobilya ile uyumlu hale getirebilir. Bu renkler;

 • Antrasit
 • Vizon
 • Defne
 • Kum Beji
 • Portakal Çiçeği
 • Buz Beyazı

Ayrıca duvar kağıtları ile kaplama yapılarak da genç odanızı farklı tasarımlarla buluşturabilirsiniz. 

Medusa Home İle Çocuk Genç Odanızı Güzelleştirin

Medusa Home İle Çocuk/Genç Odanızı Güzelleştirin

En iyi fiyatlar ve şık tasarımları yine Medusa Home’da! Çocuk odası renkleri nasıl olmalıdır diyenler için eşsiz seçenekler sunmaya devam ediyoruz. Renkli mobilyalardan, retro esintili modellere, ahşap dolaplardan, metal kaplı masa modellerine kadar birçok seçenek sizi bekliyor. Çocuklarınızın hayalleri kadar farklı ve renkli odaları olsun ister misiniz? O halde çocuk genç odası sayfamıza göz atmayı unutmayın!