Çocuk Odasında Komodin Kullanımı

Komodin, yatak odası dekorasyonunu tamamlayan bir parçadır. Genellikle bir veya iki çekmeceye sahip küçük bir masa gibidir. Üzerine farklı eşyalar koyulduğunda odada güzel bir ambiyans oluşturur. Çekmeceleri de eşyalarla değerlendirerek kullanışlı bir alan yaratılır. Peki, çocuk odasında komodinlerin kullanımı nasıl olmalı? Yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çocuk odasında kullanılan komodinler, bir ya da iki tane olabilir. Bunları yatağın iki yanına koymak güzel bir görüntü oluşturur. Çocuğun ihtiyacına göre bir veya iki çekmeceli modelleri kullanılabilir. Çekmecelerin içine çocuğunuzun yatarken kullanacağı eşyalar koyulabilir. Yani, biraz daha kişiye özel eşyalardır. Örneğin; pijama, tarak, krem gibi ürünler çekmecelere yerleştirilebilir.

Her çocuk odasında bulunması gereken komodin, çok farklı modellere sahiptir. Çocuğunuzun zevkine en uygun olanı seçebilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun çok fazla vakit geçireceği bu odanın dizaynına uygun olmasına özen göstermelisiniz. Bunun için çocuğunuzun fikrini almayı kesinlikle unutmayın. Odasını kendi istediği tarzda düzenlemesine fırsat verin.

Komodin Nerede Kullanılır?

Söz konusu komodin olduğunda evinizin her yerinde kullanmanızın mümkün olduğunu söylemeliyiz. Evinizin odalarında güzel bir ambiyans yaratmak için farklı modelleri inceleyebilirsiniz. Ancak her şeyden önce komodinler, ilk olarak yatak odaları için idealdir. Özellikle ikili set halinde olan komodinler, yatak odasında kullanışlıdır. Yatağın başucunda duran komodinin içine el altında bulunması gereken eşyaları koyabilirsiniz. Böylece yatmadan önce kullandığınız ürünlere hemen erişme şansınız vardır.

Komodinlerin bir diğer kullanım alanı, çocuk odalarıdır. Çocuğunuzun yaşına göre ihtiyacınıza uygun bir komodin satın alabilirsiniz. Örneğin, yenidoğan veya birkaç aylık çocuğunuz için daha fazla kullanılan ürünleri koyabileceğiniz bir ürün kullanabilirsiniz. İçerisine bez, zıbın, pijama gibi eşyaları yerleştirebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı biraz daha büyükse komodinin içine ne koyacağına kendi karar verebilir. Örneğin yatmadan önce kitap okumayı seviyorsa, okuduğu kitabı koyması mümkündür. Aynı şekilde krem, losyon gibi ürünler kullanıyorsa içine bunları yerleştirebilir. Böylece çocuğunuz, kendi ihtiyaçlarına göre komodini kullanır.

Komodin, odalar dışında salon için de kullanılmaya uygundur. Salonun ambiyansına uygun komodinleri seçerek güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bu komodinlerin genellikle bir çekmecesi vardır. Ayrıca uzun ayaklara sahiptir. Evinizdeki eşyaları içerisine koyabileceğiniz gibi beslediğiniz bir bitkiyi üzerine yerleştirmeniz mümkündür.

Komodin Üstüne Koyulabilecek Eşyalar

Bahsettiğimiz gibi komodin, bazı eşyaları içerisine yerleştirebileceğiniz bir üründür. Ancak bunun yanı sıra güzel bir tasarımla odanın en şık köşesi olabilir. Nasıl mı? Tabii ki, üzerine koyacağınız eşyaları doğru seçerek. Bir komodinin üzerine eşya koyarken aşağıdaki hususları göz önüne alabilirsiniz:

 • Komodinin üzerine koyulan eşyalar işlevsel olduğu kadar dekoratif olmalıdır.
 • Yatak odası ve çocuk odasında kullanılan komodinlere ışık sağlaması açısından bir lamba koyabilirsiniz. Bu masa lambası, hoş bir görüntü sağlar.
 • Salonda kullanılan komodinlere daha işlevsel ürünler koymanız mümkün. Örneğin, çalar saat ve vazo gibi ürünleri farklı boyutlarla yerleştirip salona bir perspektif kazandırırsınız.
 • Odada sizi rahatlatacak bir hava istiyorsanız tercihinizi çiçeklerden yana kullanabilirsiniz.
 • Bazı modeller, raflı olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz bir komodin kullanacaksanız, rafa kitap, dergi gibi ürünler koyabilirsiniz.

Yukarıdakilere dikkat ederek komodinin üzerini dilediğiniz gibi süslemeniz mümkündür. Bu aşamada sadece kullandığınız odanın nasıl bir dekorasyona sahip olduğu önemlidir. Dekorasyondan bağımsız bir düzenleme, gözünüzü yorabilir. Evinizde daha ferah ve güzel bir ortam yaratmak açısından dekorasyona uygun ürünleri komodinin üstüne yerleştirmelisiniz.

Komodinin Yüksekliği Ne Kadar Olmalıdır?

Evdeki kullanım alanına göre komodinler, farklı ölçülerde tasarlanıyor. Komodin ölçüsü için kullanacağınız alanı göz önüne almalısınız. Yatak odası ve çocuk odasında kullanılan komodinlerin iç hacmi önem arz eder. Bu alanlarda kullanacağınız komodinin en az 40x40 ölçüde olmasına özen göstermelisiniz. Böylece içerisine ihtiyacınız olan ürünleri yerleştirmeniz mümkündür. Aynı zamanda boyutu, yataktan 5 cm yukarıda olabilir.

Komodinin boyutunun yanında yüzeyine de önem vermelisiniz. Sürekli olmasa bile belirli bir amaç için bu ürünü almış olabilirsiniz. Örneğin salonda kullandığınız komodini, öğle kahvenizi içmek için kullanmanız mümkün. Böyle bir amacınız varsa, lekelere karşı dayanıklı yüzeylere sahip bir ürün almanızı öneriyoruz. Cam ve metal alışımı olan komodinler, temizleme konusunda size kolaylık sağlar. Ahşap yüzeyler ise dekorasyon konusunda oldukça iyi bir seçenektir.

Çocuk Odasında Komodin Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdiye kadar komodin ile alakalı genel bilgileri verdik. Peki, çocuk odasına alacağınız komodinler için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte bunların cevabını sizin için ayrıntılı bir şekilde vereceğiz. Aşağıdaki başlıklarda komodini seçerken göz önüne almanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Depolama Alanı

Evet, çocuk odasına alacağınız komodinler için öncelikle depolama alanına dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuk odalarında irili ufaklı pek çok eşya vardır. Dolayısıyla bunların koyulması gereken bir alana ihtiyacınız var. Geniş iç hacmi olan bir komodinle etrafın daha derli toplu görülmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz, ihtiyacı olan ürünlere böylece kolayca erişecektir.

Doğru Komodin Ölçüsü

Çocuk odasına alacağınız komodinin doğru ölçüde olması gerekiyor. Çocuğunuzun kullandığı yataktan en fazla 5 cm yüksekte bir ürün alabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz komodinden bir eşya almak istediği zaman çok fazla zorlanmaz. Ayrıca ölçü, yatak şiltesiyle aynı boyda olabilir. Bu noktada çocuğunuzun hangi ölçüde rahat edeceğini düşünmelisiniz.

Dayanıklılık

Komodinin içine ve üstüne birçok eşya koyuluyor. Bunu unutmayın ve aldığınız komodinin dayanıklı olmasına özen gösterin. Çocuğunuz, komodinin üzerine ağır bir masa lambası koymak isteyebilir. İşte bu noktada ahşap komodinleri tercih edebilirsiniz. Kalın yüzeyi olan ahşap komodinler, ağır eşyaları taşıma konusunda idealdir.

Temizlik

Kolay temizlenen bir komodin aldığınız zaman hijyeni çok rahat sağlayabilirsiniz. Malzemesi ne olursa olsun, üzerine birçok eşya koyulan komodinin rahat temizlenmesi gerekir. Üzerinde bir leke olduğunda kolayca çıkabilir.

Odaya Göre Tarz

Çocuk odasının nasıl bir ambiyansı var? Güzel bir görüntü oluşması için çocuk odasının dekorasyonuna uygun bir ürün almalısınız. Aynı renge sahip olan komodinleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra zıt bir renk seçerek odada dikkat çeken bir alan yaratmanız mümkün!

Bu yazımızda çocuk odasında komodin kullanımına değindik. Ürünleri almadan önce mutlaka çocuğunuzun ne istediğini sormanızı öneriyoruz. Sevdiği renklerin olduğu bir oda onu çok mutlu eder. Komodinin de bu renklere uygun olmasını isteyebilir. Aynı zamanda rahat edeceği ve istediği ürünlere kolayca ulaşabileceği ölçüde bir ürün almaya özen göstermelisiniz. Çocuğunuzla birlikte harika bir oda tasarlayabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

 • Komodin Hangi Odada Olur?

  Genellikle komodinler, yatak odasında iki set halinde karşımıza çıkan parçalardır. Bunun yanı sıra çocuk odasında kullanıma uygundur. Dilerseniz, salonda güzel bir dekorasyon için komodin kullanabilirsiniz.

 • Komodin Nedir Ne İse Yarar?

  Komodin, bir veya iki çekmeceye sahip olan küçük masalar olarak tanımlanabilir. Belirli bir iç hacmi vardır. Çekmecelerine yatarken kullanacağınız ürünler yerleştirebilirken üstüne zevkinize uygun dekoratif ürünler koyabilirsiniz.

 • Komodin Kaç Cm Olur?

  Kullanım alanına göre komodinin ölçüsü değişebilir. Çocuk odasında ve yatak odasında kullanacağınız komodinlerin yatak şiltesiyle aynı boyda olması öneriliyor. Aynı zamanda yataktan 5 cm kadar uzun olabilir.