Dar Koridorları Geniş Göstermek için 14 Öneri

Evinizi dekore ederken en çok zorlandığınız konulardan biri, dar ve karanlık koridorlardır. İlk izlenimi yaratan bu holden geçerken içinizin açılmasını ister misiniz? Evet, koridorunuz dar olsa bile mümkün! Sadece birkaç konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Siz de dar koridorları geniş göstermek için fikir almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi size konuyla ilgili 14 öneri vereceğiz. Hazırsanız başlayalım!

Doğru Renkleri Kullanın

Dar koridorları geniş göstermek için ilk olarak renk seçiminizi doğru yapmalısınız. Peki, en iyi renk hangisi? Aslında bu konu biraz sizin kişisel zevklerinize bağlıdır. Daha modern, sade ve şık bir görüntü yaratmak istiyorsanız, tercihiniz beyaz olmalıdır. Bu renk, koridoru daha geniş gösterir. Ancak tek tercihiniz beyaz değil.

Koridorları geniş gösteren renkler genellikle açık tonlardır. Bu bağlamda beyaz kullanmak istemiyorsanız; açık mavi, yeşil gibi renklerden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda krem, bej gibi soft renkler de holün daha geniş olmasını sağlar. Ferah bir koridor, her zaman daha iyi hissetmenize olanak tanır.

Aynalardan Yararlanın

Açıkçası, ayna çok dekoratif bir parçadır. Dar olan koridorunu geniş göstermek için de muhteşem bir seçenektir. Çünkü ayna kendine özgü yapısından dolayı yansıma yapar. Bu durum, bulunduğu alanın büyümesini sağlar. Emin olun, ayna koridor dekorasyonu için kullanmanız gereken bir eşyadır.

Tercih edebileceğiniz ayna modelleri bulunuyor. Bunlar arasında tek bir büyük parçayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda birkaç parçadan oluşan aynaları kullanmanız mümkündür. Tamamen zevkinize uygun olan bir aynayı koridorunuza mutlaka ekleyin. Böylece alanın çok daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Aydınlatma Kullanın

Dar olmasının yanında karanlık bir koridor, salonunuza giderken içinizi daraltır. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka aydınlatma kullanın. Çünkü dar bir alan ne kadar ışık alıyorsa, o kadar geniş görünecektir. Herhangi bir kör nokta bırakmayan aydınlatmalar kullanmaya özen gösterin.

Zemini Hareketlendirin

Doğru duvar rengini bulduğunuza göre artık sıra zemine geldi. Açıkçası birçok iç mimar, duvar rengine uyumlu bir yer zemini yaratıyor. Hareketli yer döşemeleri, alanda görsel bir derinlik yaratmanızı sağlar. Doğal olarak dar koridorları geniş göstermek için göz önüne alınması gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Boş Dekorasyonun Derinliğinden Yararlanın

Evet, bir diğer önerimiz daha sade ve boş bir dekorasyon! Sade bir görünüm, derinliği arttırır. Özellikle duvarlarınızı beyaz tercih ettiğiniz zaman harika bir görüntü ortaya çıkar. Dilerseniz, duvar renkleriyle uyumlu minimal bir tasarım oluşturabilirsiniz. Örneğin, renkli çerçevelerde aile fotoğrafları harika duracaktır.

Odak Noktası Belirleyin

Ev dekorasyonu için bir odak noktası belirlemek, her zaman alanı algılama şeklini değiştirir. Bir odak noktası, belli bir prizmayı bir araya getirir. Dar koridorları geniş göstermek istiyorsanız, belli bir unsuru vurgulamaya özen gösterin.

Minimal Ürünler Tercih Edin

Koridorlarda aksesuar kullanmanız mümkündür. Ancak doğru tercihi yapmanız çok önemli. Dar bir koridora sahip olduğunuz için büyük ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine daha küçük aksesuarlar satın alın. Örneğin, duvarınıza küçük, sade ve renklerle uyumlu çerçeveler kullanabilirsiniz.

Depolama Alanını Zeminden Tavana Kadar Kullanın

Dar bir koridorda zeminden tavana kadar olan dolapları kullanmak, iyi bir seçenektir. Bu dolabı portmanto olarak kullanmanız mümkündür. Özellikle dış kapıdan salona açılan bir koridor için yüksek dolaplar, şık bir görüntü yaratır. Dar koridorları geniş göstermek için de harika bir seçenektir.

Kapı Işık Alsın

Koridorunuzun sonunda çıkan kapının ışık alması, dar koridorunuzu daha geniş gösterir. Giriş kapıları, ferahlığı ve estetiği yansıtmanın bir diğer yoludur. Camlı ve ışık alan bir kapı tercih etmeniz, istediğiniz gibi bir görüntü yaratır.

Rafları Düzenleyin

Düzenli bir koridor, her zaman daha estetik bir görüntü sunar. Dolabınız yerden tavana kadar yüksek olabilir. Ancak doğru bir şekilde bu dolapları düzenlemelisiniz. Tabii ki, bu düzenin ihtiyacınıza uygun olmasına dikkat edin. Alanınız dar olsa bile portmanto olarak kullanacağınız dolap ayakkabı ve manto gibi eşyalarınız için yeterli olmalıdır.

Simetrik Şekillerden Yararlanın

Dar koridorları geniş göstermek için bir diğer seçeneğiniz simetrik şekillerdir. Bunun için yeterli bütçeniz varsa duvar nişleri yaptırmanızı öneriyoruz. Profesyonel bir iç mimardan yardım alarak koridor duvarında simetrik şekillere sahip nişler yaptırmanız mümkündür.

Uzun Yolluklar Kullanın

Eğer ki, zemin döşemesini daha hareketli hale getirecek bütçeye sahip değilseniz, uzun yolluklar kullanabilirsiniz. Bu konuda seçtiğiniz duvar rengine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin, beyaz renkli olan duvarınız için vintage tarzda renkli ve uzun bir yolluğu koridorunuz için kullanabilirsiniz. Uzun bir yolluk, daha derin bir görüntü ortaya çıkarır.

Duvarları Çerçevelerle Doldurun

Koridoru geniş göstermenin bir diğer yolu, duvarlara uzunlamasına çerçeveler asmaktır. Sıra sıra renkli çerçeveler, daha güzel ve modern bir görüntü yaratır. Ancak bunu, beyaz rengi tercih ediyorsanız yapın. Mavi, yeşil gibi renkler için daha çok uyumlu mobilyalar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Mobilya Kullanmayı Unutmayın

Koridorunuzun dar olması, hiç mobilya kullanmayacağınız anlamına gelmiyor. Duvardan duvara bir ayna kullanıp yanına bir berjer veya bank koymanız mümkündür. Bu, aynı zamanda dışarıdan geldiğinizde bir dinlenme alanı yaratır. Tabii, duvar rengine uyumlu bir renkte olmalıdır. Örneğin açık mavi duvarınız varsa, lacivert bir berjer gayet şık duracaktır.

İçeriğimizde dar koridorları geniş göstermek için neler yapabileceğiniz konusunda size birkaç püf noktası verdik. Kendi tarzınızı yaratmak için bu seçenekleri değerlendirmeniz mümkün. Bol ışıkla, aynalarla ve doğru mobilya seçimiyle evinizin girişini harika bir hale getirebilirsiniz. Dışarıdan geldiğinizde karşılaştığınız şık ve geniş bir koridor içinizin ferahlamasına neden olur.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Koridora Ne Konur?

    Uzunlamasına bir yolluk, koridor zemini için harika seçenekler arasındadır. Aynı zamanda duvarda çerçeve, ayna, tablo kullanabilirsiniz. Dar bir koridorunuz varsa, aydınlatmaları da mutlaka koridora dahil etmelisiniz.

  • Koridor Ne Renk Olmalı?

    Dar koridorları geniş göstermek için en ideal renk beyazdır. Tercihiniz daha farklı bir renk olacaksa mavi ve yeşil rengi tercih edebilirsiniz. Daha çok açık renkler, koridorlar için uygudur.

  • Koridoru Geniş Göstermek için Ne Yapmalı?

    Özellikle ayna yansımadan dolayı koridoru daha geniş gösterir. Bunun yanı sıra uzunlamasına yolluklar, hareketli bir zemin koridorun geniş görünmesi için değerlendirilmesi gereken bir seçenektir. Aydınlatmayı da mutlaka dahil etmelisiniz.