Dresuar Evde Nasıl Kullanılır? Dresuar Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Dresuar basit bir tabirle, tercihe göre uzun ya da kısa bacakları olan ve genelde çekmecelere sahip sehpalardır. Bunlar; evimizde makyaj masası, vitrin, konsol masaları, şifonyer gibi dekoratifler olarak karşımıza çıkar.

Son iki yüzyıldır mobilyanın en favori parçalarından biri olan dresuarlar, kullanım amaçlarına ve boylarına göre çeşitli modellere sahiptirler. Bu durum ayrıca tasarımlarını da etkilemiştir ve tasarımları bulundukları ortamın aurasını büyük ölçüde etkilemektedir.

Tasarımdan ziyade dresuarların en büyük amacı; kullanım alanı ne olursa olsun, eşyaları depolama özelliğine de sahip olduğu için ortamın derli toplu görünmesini sağlamaktır. İşte bu nedenle evlerin vazgeçilmezi haline gelmişlerdir. Çok yönlü bir mobilya olduğu için kullanımı da bir o kadar yaygındır.

Dresuar Nasıl Kullanılır?

Dresuar kullanımı, amacınıza bağlı olarak değişmektedir. Çok amaçlı bir mobilya olduğu için evin neresinde, ne şekilde kullanacağınız tamamen sizin tercihinizdir. Bu ayrıca dresuar modelleri için de değişkenlik gösterebilir. Ancak standart olarak dresuar kullanmanın belli başlı noktaları vardır.

 • Evin girişinde dresuar kullanabilirsiniz. Eve girerken ya da çıkarken sık kullandığınız eşyaları üzerine koyabilirsiniz. Cüzdan, cep telefonu, ev ya da araba anahtarları, ev girişindeki dresurarlar için vazgeçilmezdir.
 • Yatak odasında tercih edeceğiniz dresuar modelleri , hazırlanırken ya da bakım yaparken kullanacağınız malzemeleri toparlayacak mükemmel bir seçenek olacaktır.
 • Salon için kullanacağınız dresuarlar, tozlanmasından çekineceğiniz eşyaların saklanması için dekoratif bir depodur.
 • Yemek odasında da dresuar tercih edebilirsiniz. Özellikle misafirler için kullanmak istediğiniz yemek takımı, masa örtüleri, bardakları saklayabileceğiniz bu dresuar yardımı ile hazırlığınızı hızlıca yapabilirsiniz.
 • Banyoda için kullanacağınız dresuar seçenekleri ise son dönemlerde oldukça popülerdir. Havluları, tuvalet kâğıtlarını, temizlik ürünlerini depolayabilme görevini üstlenen ve banyonuzun ferah bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Dresuarlarınızı diğer mobilyalarınıza uygun şekilde dekoratif eşyalar ile süsleyebilirsiniz. Ayrıca çoğu kullanımda ayna ile kombinlenmesi oldukça şık bir görüntüye yol açacaktır. Not olarak eklemek gerekirse, kullanacağınız dresuarlar duvara sabitlenmeli ya da bir destek üzerine kurulu olmalıdırlar. Güvenlik açısından bu çok önemlidir.

Dresuar Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dresuarların oldukça fazla tercih edilmesinin nedeni, çok amaçlı olmasıdır. Alacağınız bir dresuarı, evinizin herhangi bir köşesinde, dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Fakat bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı önemli kısımlar var.

 • Dresuar seçimi mutlaka diğer mobilyalarınıza uygun bir şekilde olmalıdır. Dresuarınız mobilyaların rengine, modeline uyum sağlamalıdır. Aksi takdirde kötü bir görünüm yaratabilir.
 • Dresuar renginiz ayrıca duvarınızın rengi ile de uyumlu olmalıdır.
 • Yapım malzemesi sağlam bir materyal olmalıdır.
 • Dresuarı, kullanım amacına uygun almanız önerilir. Örneğin; yemek salonu için küçük bir dresuar almanız, eşyalarınızın içerisinde sıkışmasına ve kullanma durumunuzda kazalara sebep olabilir.
 • Amacınızın yanında dresuarı şık dekoratif ürünlerle (vazo, kâse, cam mum vb.) süsleyebileceğiniz genişlikte olması da evinizin aurasını pozitif yönde etkileyecektir.
 • Kullanacağınız yere göre bacak boyuna dikkat etmelisiniz. Örneğin, salonda tercih edeceğiniz bir dresuarın bacağının kısa olması tercih edilir. Çünkü dresuarın koltuktan uzun olması, yine negatif bir görünüm yaratacaktır.
 • Modeline göre değişmesine rağmen dresuarlar arasında en çok tercih edilmesi önerilen model, çekmeceli olanlardır. Çekmeceli dresuar modelleri size daha çok saklama alanı kazandıracaktır.
 • Dresuar boyu tamamen odanızın tarzına ve sizin kullanım amacınıza bağlı olarak değişmektedir. Ancak önerilen ölçüler olarak en 35-40 cm, genişlik 100-120 cm ve yükseklik olarak 70-90 cm boyutundaki dresuar modellerini tercih edebilirsiniz.

Dresuar seçimi özet olarak amacınıza ve evinize uygun olmalıdır. Birden fazla kullanım alanına sahip olan dresuarlar bu nedenle en çok tercih edilen mobilya türleri arasındadır.

Salonda Dresuar Olur mu?

Dresuar modellerinin en çok tercih edildiği alanlardan biri salondur. Bunun en büyük sebebi hem dekoratif görüntüsü hem de depolama özelliği ile salon gibi birçok mobilya içeren odaları daha düzenli ve şık görünmesini sağlar. Dresuarınızı, salonunuza uygun vazo, saat, ayna, kâse, cam mum gibi dekoratif eşyalar ile süsleyebilir ve salonunuza hava katabilirsiniz.

Eğer, genellikle misafirleri ağırladığınız yemek masası salonda ise daha büyük bir dresuar tercih edebilirsiniz. Böylece hem yemek setiniz hem de salonda kullandığınız değerli eşyaları depolayabilirsiniz.

Ayrıca aynalı bir dresuar tercih ederseniz, salonunuz olduğundan daha geniş görünecektir. Bu normalden daha küçük salona sahip evlerin daha büyük görünmesi için vazgeçilmez bir yöntemdir.

Salon için tercih edeceğiniz dresuar modelleri konusunda dikkat etmeniz gereken nokta, hem diğer mobilyalara hem de duvarınızın rengine uyum sağlıyor oluşudur.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Dresuar Ne İşe Yarar?

  En kısa tanımı ile dresuar; sık kullandığınız, ufak tefek eşyalarınızı üzerinde ya da çekmecelerinde tutan, çok amaçlı dekoratif bir mobilya çeşididir.

 • Dresuar Üzerine Ne Konur?

  Modeline göre dresuar üzerine vazo, saat, dekoratif kâse, fotoğraf çerçevesi, ayna, cam mum gibi eşyalar konulabilir.

 • Dresuar Ayna Ne Demek?

  Dresuar için ayna en çok kullanılan dekoratif eşyadır. Bunun sebebi, yatak odasında hazırlanırken, evden çıkarken sık kullanacağınız dresuarlar üzerinde bulunan ayna ile kendinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca salonda ve koridorlarda bulunan dresuarlar üzerindeki aynalar sayesinde eviniz daha geniş bir görünüme sahip olacaktır.