Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

Ayna modelleri , ev dekorasyonunun tamamlayıcı ve vazgeçilmez parçaları arasında bulunur. Evin daha ferah ve geniş görünmesine yardımcı olan bu ürünler, şık bir dekorasyon parçası olarak kullanılabilirler.  Peki, ev dekorasyonunda doğru ayna kullanımı nasıl olmalıdır?

Evde Ayna Nerelere Koyulmalıdır?

Evin her odasında farklı modellerde aynalar kullanılabiliyor. Yatak odalarında, salonlarda, kapı girişlerinde, banyolarda farklı amaçlarla aynalar tercih ediliyor. Yatak odalarında genellikle boydan ve uzun aynalar, salonlarda ise salonu daha ferah gösterecek büyük aynalar kullanılıyor. Kapı girişi aynaları, genellikle yuvarlak duvar aynaları olurken, banyolarda ise musluğun üstünde geniş aynalar tercih ediliyor. Evin her odasına ayna koymak mümkün. Daha dar ve geniş gösterilmek istenilen alanlara ve dekorasyonun zenginleştirilmesi gereken duvarlara ayna koyulmalıdır.

Salonda Ayna Nasıl Kullanılır?

Salonda ayna kullanımı hakkında bilmeniz gereken önemli noktalar bulunuyor. Öncelikle kullanım amaçlarına değinelim:

 • Odayı daha geniş ve ferah göstermek.
 • Daha şık bir dekorasyon elde etmek kullanım amaçları arasında yer alıyor.

Aynalı salon dekorasyonu yaparken, aynanın seçiminde hangi amaçla kullanıldığı önem taşır. Küçük bir salonu bulunan ve salonunu geniş göstermek isteyenler için büyük ayna modelleri daha uygundur. Büyük ayna modelleri, koltukların karşısında tüm duvarı kaplayacak şekilde kullanılmalıdır. Daha geniş salonlara sahip olanlar ise genelde küçük ve dekoratif ayna modellerini tercih eder. Küçük ve dekoratif birçok sayıda farklı ayna, duvarlara asılabilir.

Dekoratif Ayna Modelleri Nelerdir?

Birçok farklı boyutta ve renkte çeşitli ayna modelleri bulunur. Dekoratif ayna modellerine göz attığımızda;

 • Taç ayna,
 • Olimpiyat ayna,
 • Lityum ayna,
 • Yıldız ayna,
 • Nil ayna,
 • Buse ayna,
 • Legno ayna modellerini görebiliriz.

Bu modellerin aynı zamanda farklı renk seçenekleri de bulunuyor ve evinize farklı bir hava katıyor. Satışa sunulan çeşit çeşit ayna modelleri ise birçok farklı zevke ve ihtiyaca hitap etmeyi başarıyor. Daha sade tasarımlardan hoşlananlar için taç ayna güzel bir seçenekken, daha süslemeli tasarımları beğenenler lityum eskitme aynayı tercih edilebiliyor.

Renkli ve süslemeli duvarlara sahip olan odaların dekorasyonu için siyah veya beyaz renkli daha düz modeller uygunken, sade duvarlara sahip olan odaların dekorasyonunda renkli ve süslü aynalar kullanılabiliyor. Eski tarz mobilyalardan ve aksesuarlardan hoşlananlar için eskitme ve ahşap ayna modelleri iyi bir seçenek olurken, varaklı ve ihtişamlı mobilyaları beğenenler için varak çerçeveli ayna modelleri bulunuyor.

Farklı farklı boyutlarda ayna modelleri de satılıyor. Bu sayede herkes, kendi odasının büyüklüğüne uygun ayna modellerine ulaşabiliyor. Satışa sunulan avangart, modern, lüks ya da country tasarımlara sahip ayna modellerini inceleyerek kendi salonunuza, antrenize, yatak odanıza veya banyonuza uygun aynaya ulaşmanız mümkün.

Dekoratif Ayna Duvara Nasıl Yapıştırılır?

Dekoratif ayna duvara yapıştırılırken kullanılan iki farklı yöntem vardır. Birlikte bu iki yöntemi inceleyelim:

 • Çift taraflı bant kullanarak yapıştırma.
 • Silikon yapıştırıcı kullanarak yapıştırma.

Aynanın yapıştırılması için çift taraflı bant tercih ederseniz, aynanın arkasında ortaya ve köşelere çift taraflı bant yapıştırmalı ve aynayı duvara hafifçe bastırma kuvveti uygulanarak yapıştırmalısınız.

Silikonlu yapıştırıcı kullandığınızda ise arka yüzeye baştan sona silikon sürmeli ve aynayı monte edilecek yüzeye bastırarak yapıştırmalısınız. Yapıştırdıktan sonra aynaya ve duvara zarar vermeyecek biçimde aynanın kenarlarına tamir bandı bantlarsanız aynanın çok daha sabit olmasını sağlayabilirsiniz. Aynayı duvara yapıştırdıktan sonra sabit olup olmadığının kontrol ederek, yeterince sabit olmadığı taktirde ekstra yapıştırma yöntemleri kullanabilirsiniz.

Büyük boyutlu ve ağır aynaları yapıştırırken ise hem silikonu hem de bantı aynı anda kullanarak sağlamlığı ve sabitliği arttırabilirsiniz. Bu tarz aynaların duvara yapıştırılmasında iki yapıştırma yönteminin birlikte kullanılması ve aynanın duvara iyice sabitlenmesi tavsiye edilir.

Ayna Fiyatları

Ayna fiyatları boyutlarına, çerçevelerinde kullanılan malzemeye ve kalitelerine göre değişiklik gösteriyor. Diğer yandan ayna modellerinin fiyat aralığının geniş olduğunu söylemek mümkün. Farklı fiyatlara sahip ayna modellerinin bulunması her bütçeden müşterinin kendi zevkine uygun ürünlere ulaşmasına imkan tanıyor. Satışa sunulan aynaların genel anlamda kaliteleri yüksek, fiyatları ise düşük.

Medusa Home’da tekli ve çoklu birçok ayna modeli satılır. Birinci sınıf malzemeler ve işçilik ile üretilen ayna modellerine yalnızca bir tıkla ulaşmak mümkün. Ayrıca sipariş edilen ürünler, ücretsiz bir şekilde ve kısa süre içerisinde teslim edilir. Çeşit çeşit ayna modelleri arasından zevkinize uygun olanları sipariş ederek evinizi istediğiniz ölçüde güzelleştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayna Temizliği Kolay mıdır?

Evet, ayna temizlemek için üretilen spreyler ve bezler kullanıldığında aynaları temizlemek ve temiz kalmasını sağlamak oldukça kolaydır.

Aynaları İade Etmek Mümkün müdür?

Evet, garantisi bulunan aynaları garanti ve iade süresi kapsamında iade edebilirsiniz. Medusa Home ürünlerinin garantileri bulunuyor ve satın alınan aynada bir hasar olduğunda ücretsiz bir şekilde iade imkanı sunuluyor.

Yatak Odalarında Hangi Model Aynalar Kullanılabilir?

Yatak odalarında, kıyafetlerinizi üstünüzde görmek ve rahatça hazırlanmak için boy aynaları en iyi seçimler olacaktır.