Evinize Ayrı Bir Hava Katın: Puflar ve Benchler

Evinizin tarzını yansıtan küçük dokunuşlardan biri dekorasyondur. Dekorasyonda mobilya tercihinin yanında, tamamlayıcı ürünler de ön plana çıkar. Tamamlayıcı ürünlerden biri puf koltuklardır. Çeşitli tasarımlarıyla bir evin havasını değiştirmekte kullanılan küçük eşya türlerindendirler. Modern, avangart ve sportif tarzlarda ürün modelleri mevcuttur. Her evin kendine has tarzına uyumlu ürün modellerine Medusa Home üzerinden ulaşabilirsiniz.

Puf Nasıl Kullanılır?

Puf, kullanımı çok yönlü olan bir mobilyadır. Minder, sehpa ya da koltuk yerine pufları kullanmak mümkündür. Kolay taşınabilen, hafif ve modern tasarımlarıyla eve farklı bir hava katarlar. Her zevke hitap eden çeşitli tasarımlarda modelleri mevcuttur. Birbirinden farklı şekil, desen ve renk içeren tasarımlar arasından evinizin zevkine en yakın ürünü seçebilirsiniz. Klasik olan siyah, gri, beyaz, krem ya da kahverengi gibi renk çeşitlerini evinizin çeşitli köşelerinde kullanmak üzere tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda pastel tonlardaki puf modelleriyle evinize renk katabilirsiniz.

Puf Nereye Koyulur?

Puf koltuklar, salon, yatak ve oturma odası gibi alanlarda kullanılabilir. Bu koltuk modelleri genellikle köşelere ya da sehpa altına koyulur. Özellikle makyaj masası, pufların işlevsel bir şekilde kullanıldığı yerlerden biridir. Makyaj masasının altında bu koltukların girebileceği kadar boş alan bulunur. Bu boş alana küçük silindir ya da geometrik olanlar sığabilir. Bu mobilyaların konumlandırılacağı alanlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Salon
 • Oturma odası
 • Çalışma odası
 • Teras
 • Çocuk odası
 • Kapalı balkon
 • Kapı önü ayakkabı dolabı yanı
 • Kış bahçesi
 • Yatak odası
 • Makyaj masası önü
 • Giyinme odası

Pufların birçok kullanım alanı bulunur. Bu kullanım alanlarını avantajlı bir şekilde değerlendirmek için uygun modeller tercih edilmelidir. Örneğin, teras ve kış bahçesinde armut puf gibi yumuşak dolgulu ürünler tercih edilebilir. Aynı zamanda salon ya da makyaj masası önü için silindir iskeleti olan nispeten sert modeller seçilebilir.

Puf Koltukların İçinde Ne Var?

Puf koltukların içinde genellikle yumuşak materyallerden üretilen dolgu maddeleri vardır. Sade tasarımlı genellikle silindir bir iskeletin orta bölümüne dolgu maddesi desteği yapılır. Böylece yumuşak dolguyu tutan iskelet sağlam bir ana hat oluşturur.

İskelet sistemi olan seçeneklerin yanında iskelet destekleri bulunmayan armut modeller de bulunur. Bu modeller genellikle tamamen elyaf dolgudan oluşur. İskeleti bulunmayan puf çeşitleri kolaylıkla şekil değiştirebilir. Hafif yapılarıyla her yere kolaylıkla taşınabilir. Genellikle bu tür mobilyalar dış mekan eşyaları olarak kullanılabilir.

Puf Koltuk Yıkanır mı?

Puf koltuk türleri yıkanırken kimyasal olmayan temizleyiciler uygulandığında verimli sonuç elde edilebilir. Temizlik yapılırken yıpratmayan temizlik ekipmanları ile hijyen sağlanır. Diğer yandan yıkama işleminden sonra iyice kurutulmalıdır. Böylece hijyenik bir yüzey sağlanır. Aynı zamanda koltuk yüzeylerinin çeşidine göre temizlik malzemeleri özenle seçilmelidir.

Puf koltuklar özel yıkama makineleriyle yıkatılabilir. Öncelikle uygun hijyen malzemeleri kullanılarak yıkanan bu koltuklar, durulama işleminden geçirilir. Durulanmadan sonra ise iyi bir şekilde kurutulmalıdır. Böylece nemli koltukların içinde bakteri, virüs ve küf gibi istenmeyen mikroorganizmaların üremesi önlenebilir.

Puf Çeşitleri Nelerdir?

Bir evde hem kullanışlı hem de şık eşyalar dikkat çeker. Evin dekorasyon stilini belirleyen küçük ve işlevsel eşyalardır. Puf koltuklar bu işlevsel ev eşyalarından biridir. Mobilyalara nazaran kolay bir şekilde yer değiştirilebilen bu mobilyalar; yatak odası, salon ve oturma odasında kullanılabilir. Aynı zamanda kış bahçesi, balkon ya da teras gibi alanlarda kullanımı uygun olan mobilyalardır. Kullanım alanlarına göre çeşitleri aşağıdaki gibi listelenebilir:

Puf Koltuk

Puf koltuk modelleri, arkası destekli yapılarıyla dikkat çeker. Küçük bir koltuk görünümündeki puflar rahat oturmanız için ideal alan yaratmaya yardımcı olur. Sırtınız ağrımadan uzun bir süre üzerinde oturabilirsiniz. Aynı zamanda bu mobilya modellerini kapı girişlerinde ayakkabılarınızı giyerken destek almak için kullanabilirsiniz. Böylece zorlanmadan kapının önünde ayakkabılarınızı giyip çıkmadan hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Puf Minder

Puf minder, alçak alanlarda konforlu hissetmek için tercih edilebilir. Yumuşak yapılarıyla kişinin rahatlığını ön plana çıkaran minderler her alanda kullanılabilir. Bu minder tasarımlarında dolgu maddesi sünger ya da elyaf gibi ürünlerdir. Böylece ekstra yumuşak bir doku oluşur. Özelikle çocuk odalarında bu yumuşak mobilyalar tercih edilebilir.

Sandıklı Puf

Sandıklı puf modelleri ekstra bir depolama alanı yaratmak için ideal mobilya türlerinden biridir. Özellikle ayakkabı dolabınızın yanına ya da makyaj masanızın altına sandıklı modelleri yerleştirerek fazladan bir depo alanı yaratabilirsiniz. Şık, modern ve kullanışlı bu eşya sayesinde ideal dekorasyon tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Ayaklı Puf

Ayaklı puf modelleri genellikle ahşap ya da metal görünümlü tasarımlara sahiptir. Metal görünümlü tasarımlar, altın sarısı, gümüş renk ve bronz detaylara sahiptir. Böylece modern bir tasarıma sahip modeller dekorasyon için idealdir. Evinizin modern dekorasyonuna uyum sağlayan mobilya modelini tercih edebilirsiniz. Ayak detaylarının yanı sıra pufun kumaş bölümünün de renk tercihini yapabilirsiniz. Koltuklarınıza yakın tonlar seçerek uyum yakalayabilirsiniz.

Köşe Puf

Köşe puf modelleri genellikle koltuk ya da duvar köşelerime uyumlu olarak tasarlanmıştır. Köşelere kolay bir şekilde yerleşen bu modeller fazla yer kaplamadan işlevsellik sağlar. Pufları hem oturmak hem de sehpa amacıyla kullanabilirsiniz. Televizyon sehpası olarak portatif olanları kullanıp keyifli anların tadını çıkarabilirsiniz. Evinizde ayaklarınızı uzatmak amacıyla bu mobilyalarınızdan yardım alabilirsiniz.

Ayaksız Puf

Ayakları bulunmayan puf modelleri genellikle yerle bir olarak tasarlanır. Silindir, prizma ya da çeşitli geometrik üç boyutlu yapılar şeklinde tasarlanan bu mobilyalar oldukça modern bir görünüme sahiptir. Modern görünümlerinin yanında pastel tonlardaki tasarımlarla dikkat çekerler. Evlerde her alana uyum sağlayan, portatif ve şık eşyalar arasında yer alırlar. Küçük ve büyük modelleri mevcuttur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Puf Koltuklar Ne İşe Yarar?

  Puf koltuklar çok işlevsel mobilya tamamlayıcısı ürünleridir. Ancak bazen dekoratif amaçla da kullanılabilirler.

 • Puf Nasıl Kullanılır?

  Puflar, yatak ayak ucunda, ayakkabı dolabının yanında ya da televizyon sehpasının yanında kullanılabilir. Aynı zamanda puflar sadece sehpa olarak da kullanılabilir.

 • Puf Yatak Ayak Ucuna Koyulur mu?

  Puflar yatakların ayak ucuna kolay giyinme amacıyla koyulabilir. Yatakların ayak ucunda eşyalarınızı koyup hızlı bir şekilde hazırlanabilirsiniz.