Feng Shui Yatak Odası Dekorasyonu

Eski bir Çin yerleşim uygulaması olarak günümüze kadar uzanan bu felsefe, daha pozitif bir hayata sahip olmak isteyenler için hala oldukça popüler! Bu yazıda da temel olarak Feng Shui yatak odası dekorasyonunu ele alacağız.

Günün yorgunluğunu atmak için bolca zaman geçirdiğimiz yatak odalarını bu felsefeyle dekore etmek, önemli bir adım olarak görülüyor. Feng Shui yatak odası ne renk olmalı? Yatak nereye konur? Bunun gibi detayları sizlere vereceğiz. Tabii onun öncesinde Feng Shui nedir? Kısaca bahsedeceğiz...

Feng Shui Nedir

Feng Shui Nedir?

Feng Shui yatak odası dekorasyonundan tüm detaylarıyla bahsetmeden önce, sizlere Feng Shui nedir? Bahsedelim. Feng Şui, "rüzgar" ve "su" anlamına gelir. Doğamızda olan yaşam enerjisini yaşadığımız mekanlarda da harekete geçirmeyi hedefler

Bunun için yöntemleri gösteren bir Çin öğretisi olarak özetlenebilir. Amacı bir kişinin hayatına göre; dengeli ve uyumlu bir ortam yaratmaktır. Böylelikle kişi iç huzura erişebilir, refah seviyesi yükselebilir ve kariyeri güzel bir şekilde ilerleyebilir.

Bu felsefeyi yaşamına işlemek isteyenler özellikle ortamlarını buna göre şekillendirir. Böylelikle Feng Shui yaşamlarına daha da çok dahil olur. Bunun bazı kuralları var tabii. Örneğin Feng Shui yatak nereye konur? Bunu dahi kurallı bir şekilde işlemek gerek. Feng Shui nedir? Öğrendiğimize göre detaylara geçebiliriz.

Feng Shui Ev Planı

Feng Shui görüşüne göre hayatını şekillendirmeyi amaç edindiyseniz Feng Shui ev planını bazı ilkelere göre şekillendirmelisiniz. Feng Shui'nin temel ilkeleri bakarak az çok mantığı anlamak mümkün. Feng Shui temel ilkeleri:

  • Gereksiz eşyalardan kurtulmak: Evinizdeki düzensiz, gereksiz olan bütün eşyalardan kurtulmalısınız. Böylelikle enerji kanallarınız açılacak ve siz de arınacaksınız.
  • Kullanmadığınız eşyaları gözden geçirmek: Evinizde mutlaka bir kenarda beklettiğiniz, kullandığınızı düşündüğün eşyalar vardır. Ancak aslında bir çoğu hayatınızda hiç bir işinize yaramıyordur. Bu noktada kullanmadığınız eşyaları bulup, kaldırmalısınız. Onları başkalarıyla paylaşabilir veya geri dönüştürebilirsiniz.
  • Evinizin girişini aydınlık tutmak: Yaşam enerjisi evinize kapınızdan girer... Bu nedenle evinizin girişi ferah ve temiz olmalı.
  • Koridorlarınız temiz ve düzenli olmalı: Evinizin koridoru da tıpkı evin girişi gibi temiz ve ferah olmalıdır. Bunun için mutlaka koridordaki mont, ayakkabı gibi eşyaları kapalı yerde muhafaza etmek gerek.
  • Çiçeklerle alanınızın enerjini yükseltin: Feng Shui ev planında bitkiler olmazsa olmazlardandır. Ortamın enerjisini yükseltir ve olumlu titreşimler yayar.
  • Mekan büyüklüğüne göre mobilyalar: Mekanınıza göre mobilyalarınızı seçmelisiniz. Koltuklarınız duvara tam yapışmamalıdır. Medusa Home'da tam da bu ihtiyaçlarınıza yönelik mobilya modelleri yer alıyor.

Feng Shui ev planı temel olarak bu şekilde. Yatak odası için ise ayrıca önem vermek gerek. Çünkü günün yorgunluğunu ardımızda bırakmak ve yenilenmek için günümüzün büyük bir kısmını aslında yatak odasında geçiriyoruz. Bu nedenle Feng Shui yatak odası dekorasyonu çok önemli. O nedenle detaylarını ayrı olarak ele alacağız.

Ayrıca oturma odası sayfamızı inceleyerek siz de feng shui felsefesine uygun mobilyalara ulaşabilirsiniz.

Feng Shui Yatak Odası Düzeni

Feng Shui Yatak Odası Düzeni

Feng Shui yaşam tarzını benimsemiş kişiler için yatak odası dekorasyonu ayrı bir öneme sahip. Bunun için Feng Shui kurallarına göre mobilyalarınızı seçebilir, konumlandırabilir ve yüksek enerjili bir yatak odasına sahip olabilirsiniz. Feng Shui yatak odası dekorasyonu için yapılması gerekenleri adım adım anlattık.

1- Giriş Kapısından Uzak Olmak

Yatak odasında huzuru bulmak için ana gişire en uzak odanın yatak odası olarak düzenlenmesi önerilir. Böylelikle aslında gürültüden de uzak olunacak.

2- Feng Shui Yatak Nereye Konur?

Feng Shui yatak odası dekorasyonu için önemli bir soruya yanıt vermek gerekiyor. Feng Shui yatak nereye konur? Yatak, odadaki enerji akışını en çok etkileyen faktör olarak görülüyor.

Yatak, odadaki hiç bir kapıya hizalı olmaması gerekiyor. Ayrıca bir duvara yaslanması lazımdır. Kapıdan uzak, kapıyı görecek şekilde konumlandırılması oldukça uygundur. Feng Shui kurallarına göre yatağın baş kısmı kapıya dönük olmamalı.

Yatağa her iki taraftan da rahat bir şekilde erişebilmek gerek. Yani yatağın sağ ve sol kısmı kapatılmamalıdır. Bu adımlara dikkat ederek uygun bir şekilde yatağınızı konumlandırabilirsiniz.

3- Feng Shui Yatak Odası Dekorasyonunda Kominin Kullanın

Feng Shui yatak odası için komodin kullanmak önemlidir. Bunun için iki komodin kullanmanız önerilir. Çünkü bu durum simetri için önemlidir. Yatak odanızın Feng Shui kurallarına göre simetrik olması gerekir.

Aynı zamanda komodinlerinizin üzerine 2 lamba da kullanabilirsiniz. Burada komodin ve lambanın aynı olması önemlidir. Yatak, komodin gibi mobilyalarınızın uyumlu olması önemli. Medusa Home'da tam da bu uyumu yakalayan birbirinden çeşitli ve güzel yatak odası takımları bulunuyor. Ayrı olarak inceleyebilirsiniz.

4- Yatak Odanızda Boşluklar Olmalı

Yatak odanız dar olmamalıdır. Küçük ve dar bir yatak odası enerji akışında problemler yaşar. Bu nedenle dar bir odaya sahipseniz, yatak odanızı çok fazla doldurmamanız gerekir. Daha minimal ve nefes alabilen bir oda dekorasyonu sağlayabilmelisiniz.

5- Feng Shui Yatak Odası Renkleri

Feng Shui yatak odası dekorasyonu için yatak odasının rengi de önemli bir konudur. Yatak odanız sizin için yenilenme, rahatlama alanıdır. Bu yüzden odanın renklerinde de bu olguya bağlı kalmak gerekir. Feng Shui yatak odası renkleri; bej, mavi, yeşil, açık pembe gibi sakin renklerdir.

Yine Feng Shui yatak odası duvar renkleri de bu renkler arasından seçilebilir.

6- Aydınlatma Özellikleri

Feng Shui'ye göre aydınlatmanın odanız için doğru seçilmesi gerekir. Yatak odanızda huzurlu bir atmosferin yakalanması için aydınlatma konusunun da iyice düşünülmesi gerekir.

Komodinlerin üzerine yerleştirilen gece lambalarının yanı sıra, yatak odasında doğal ışığında bulunması gereklidir. Bu yüzden pencere önlerinin açık tutulması önerilir.

7- Aksesuarlar

Feng Shui yatak odası dekorasyonu için odanızda sadeliği benimsemelisiniz. Bu yüzden seçeceğiniz aksesuarlarda sade, huzur verici bir atmosfer oluşturacak aksesuarlar tercih etmelisiniz. Aşırılıktan kaçınmalısınız!

Bitkiler, yumuşak dokulu yastıklar ve battaniyeler, sanat eserleri yatak odasında kullanılabilecek uygun aksesuarlardır. Ancak, bu objelerin yatağın üzerinde olmamasına ve enerji akışını engellemeyecek şekilde yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Yatağınız olabildiğince sade olmalıdır.

Yatak Odanız Uyuma Yerinizdir!

Yatak odanızı amacına uygun kullanmak da yine Feng Shui kuralları arasındadır. Yatak odanız; dinlenmek, sakinleşmek, yenilenmek için vakit geçirdiğiniz bir yerdir. Ancak kimi yatak odaları sadece yatak odası olmaktan ziyade giyinme odası veya çalışma odası olarak da kullanılmakta. Bu çok yanlıştır. Orası bir giyinme odası değildir.

Etrafta kıyafetler, ayakkabılar, giysiler olmamalıdır. Ayrıca çalışma masası ve üzerindeki elektronik cihazlarda yine ortamı kötü yönde etkilemektedir. Mümkün olduğunca bu alanları ayrı tutmalı ve yatak odası dekorasyonunuzu buna göre yapmalısınız.

Medusa Home'da giyinme odası için ayrıca mobilyalar satılmakta. Siz de yatak odanızdan giyinme odanızı ayırarak işe koyulabilirsiniz.

Feng Shui Yatak Odası Dekorasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sizlere en önemli unsurlarıyla FengShui yatak odası dekorasyonundan bahsettik. Şimdi konuyla alakalı en sık sorulan soruları sıralayıp, yanıtlandırdık.

Feng Shui Yatak Odası Hangi Yönde Olmalı?

Yatak başı kuzeye gelecek şekilde yerleştirilmeli. Kapıyı görecek şekilde camsız ve kapısız bir duvara konulması gerekmekte.

Feng Shui Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

Feng Shui yatak odası renkleri doğadan gelen, huzurlu ve ferah renk tonlarıdır. Açık mavi, yeşil, pembe, gri, turuncu gibi renkler tercih edilebilir.

Feng Shui'ye Göre Yatak Odasında Ayna Olmamalı mı?

Feng Shui kurallarına göre yatak odasında ayna olmaması önerilir. Ancak aynalı bir dolap varsa, yatak ucunda değil, yatağın yanına gelecek şekilde hizalanmalı. Olabildiğinde yataktan uzakta konumlandırılmalıdır.

Feng Shui Yatak Odası Renkleri Medusa Home'da

Feng Shui Yatak Odası Mobilyaları Medusa Home'da!

Siz de yatak odanızı Feng Shui görüşüne göre dekore etmek istiyorsanız, Medusa Home yatak odası takımları sayfasına göz atabilirsiniz. Birbirine uyumlu yatak odası mobilyalarıyla odanızda simetriyi ve ferahlığı yakalayabilirsiniz.

Aynasız dolaplar, ayrı giyinme odası takımlarıyla evinizi huzurunuza katkı sağlayacak şekilde dekore etmek bizimle çok kolay! Daha fazlası için kategorimizi inceleyebilirsiniz.