İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir?

Şık ve sade tasarımları ile son yıllarda oldukça popüler olan İskandinav tarzı dekorasyon tarzı, ferah bir ev ortamı sunar. Minimalizm, sadelik ve işlevselliğin bir arada bulunduğu bu dekorasyon türünde huzur dolu mekanlar oluşturmak mümkündür. Peki kullanıcılara sunduğu şık görüntüsü ile bilinen İskandinav tarzı dekorasyon nedir? Nasıl yapılır?

Yıllardır mobilya konusunda kaliteli ve lüks seçeneklerin satışa sunulduğu Medusa Home firması olarak sizlere harika görüntüye sahip olan İskandinav tarzı dekorasyon ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz…

İskandinav Mimarisi Ne Demektir?

İskandinav mimarisi minimalizm, sadelik ve fonksiyonel dekorasyon tasarımlarının ön planda tutulduğu bir anlayıştır. Bu mimari akım ilk olarak ise 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Akım içerisinde renk tonlarının uyumu oldukça önemlidir. İskandinav tarz ile ilgili diğer genel bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • İskandinav tarzı, bir mimari akım olarak ilk kez 20. yüzyılın başlarında İzlanda, Norveç, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerden esinlenerek ortaya çıkmıştır.
 • İskandinav tarzda eski ve yeni dekorasyon stilleri bir araya yeni bir mimari tarz oluşturulmuştur.
 • İskandinav tarzı, her zaman basit ve minimal çizgilere sahiptir.
 • İskandinav ev dekorasyonu, günlük hayatı basit ancak etkili yollarla iyileştirmeyi hedefler.

İskandinav tarzda doğal eşya ve aksesuarlar sıklıkla kullanılır. Bunun yanında tarihi eskiye dayanan bu akım günümüzde ise tüm dünya genelinde kullanılmaktadır.

Modern İskandinav Tarzı Nedir?

Ev ortamlarında sadeliğin ön planda tutulduğu modern İskandinav tarzında eski ile yeninin karıştığı modern detaylar ön plana çıkmaktadır. Modern İskandinav tarzı dekorasyonlarda beyaz tonları baskındır. Bu sayede aydınlık vurgusu doğru bir şekilde yapılabilir. İskandinav tarz içerisinde Koyu renk tonlarına neredeyse hiç yer verilmemiştir.

Bunun yanında kullanıcıların istediği tarz eşya ve aksesuarlar ile bağdaştırılabilir. İskandinav tarzı dekorasyon günümüz mimarisi ile oldukça uyum sağlar. Evlerde az eşya ile daha basit ve konforlu ortamlar oluşturmayı hedefleyen modern İskandinav tarz oldukça şık bir görüntüye sahiptir.

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Modası asla geçmeyen dekorasyon akımlarından biri olan İskandinav tarzı evlerde tam anlamıyla bir konfor ortamı yaratır. İskandinav tarz kullanıcılara sade tarz gereği eşya seçimlerinde kısıtlama yapar. Buna rağmen bu dekorasyon trendinde düzenli, sade, davetkar ve konforlu ev ortamları oluşturulmaktadır. Bu sade ve şık akımı uygulayabilmek için bazı adımları izlemek gerekir

Açık Renkte Mobilya ve Aksesuarlar Tercih Edin

İskandinav tarz bir dekorasyon yapabilmek için seçilen eşya ve aksesuarların beyaz, krem, bej, vizon, buz mavisi ve açık gri gibi aydınlık renklerin olmasına dikkat edilmelidir. Bu tarzda açık renk tonlarının kullanılmasının nedeni İskandinav ülkelerinin çoğunda aydınlık bir ortamın olmamasıdır.

İskandinav tarzda Beyaz renk tonlarında dekore edilen eşya ve aksesuarların yanına az da olsa yeni renkler katılabilir. Doğadan esinlenen kahverengi, gri, mavi, toprak tonları, yeşil gibi renkler dekorasyon içine uygun olacaktır.

Sade, Basit ve Fonksiyonel Eşyalar Kullanın

Geleneksel İskandinav evleri küçük boyutlu olduğundan dolayı çok fazla eşya kullanılmamaktadır. İskandinav tarzda karmaşa ve dağınıklığa yer yoktur. Bu yüzden kullanılan eşya ve aksesuarlar daha basit ve işlevsel olarak kullanılır. Bu İskandinav dekorasyon tarzının en önemli özelliğidir.

İskandinav tarzda döşenen evlerde çok fazla süs eşyası kullanılmamaktadır. Bunun yerine temiz hatlara sahip sağlam ve depolama alanı fazla eşyalar tercih edilir. Bu sayede mekanlar daha düzenli olacaktır.

Doğa ile İlgili Detaylar Kullanın

İskandinav ülkelerinde kişiler geçmişten bugüne coğrafi konumları nedeniyle doğanın sunmuş olduğu her imkanı kullanmışlardır. Bu ev dekorasyon çeşitlerine de yansımıştır. Açık ve parlak renklerden oluşan ahşap tasarımlar, doğadan ilham alan aksesuar tasarımları ve doğal bitkiler bu dekorasyon anlayışının olmazsa olmaz ürünleri arasına yer alır. Burada önemli olan tüm bu ürünleri bir arada doğru bir şekilde kombinlemektir.

Ferah Bir Görüntü İçin Doğru Aydınlatmalar Kullanın

İskandinav ülkelerinde ev içleri, hava şartlarından ötürü çoğu zaman karanlıktır. Bu yüzden mekanların aydınlatmaları oldukça önemlidir. İskandinav tarz içerisinde kullanılan aydınlatma ürünleri arasında büyük tavan lambaları, lambaderler, abajurlar, şamdan ve mumlar oldukça dikkat çekmektedir.

Kontrast Oluşturun

Çoğu iç tasarım stilinde olduğu gibi İskandinav tarz dekorasyonda da kontrast oluşturmak çok önemlidir. Tarz içinde yapılan kontrast sadece renklerle sınırlı kalmamalıdır. Bu dekorasyon içindeki birçok tasarım ögelerine uygulanmalıdır.

İskandinav ev dekorasyonu için karşıt renkler yerine, birbiriyle uyumlu olacak açık ve koyu nötr renk tonları bir arada kullanılmalıdır. Bunun yanında modern tasarımlarda eski ile yeni parçalar, soyut ve naturel unsurlar, konfor ve işlevsellik ile birleştirilmelidir. Bu tamamen küçük dokunuşlar ile oluşturulabilir. Ayrıca duvarlar, mobilyalar, aydınlatma ürünleri ve aksesuarlar gibi birbiri ile doğru bir şekilde birleştirilmelidir.

Kalın Kumaşlar Kullanın

İskandinav ülkelerinde aşırı soğuk bir iklim yapısı olduğundan dolayı kullanılan ev dekor ürünlerinde kalın kumaşlar kullanılmalıdır. Bu ürünler arasında yün koltuk örtüleri, kalın yünlü halılar, tiftik battaniyeler ve gerçek örgüden yapılmış yatak örtüleri kullanılabilir.

Ev içinde kullanılan eşya ve diğer malzemeleri kalın kumaşlar ile döşemek, özellikle soğuk kış günlerinde daha sıcak ve rahat bir ortam oluşturur. Bunun yanında doğru kullanılan kumaşlar estetik görünüm sağlar. Bu dekorasyon tarzı içine daha net enerji katacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • İskandinav Tarzda Metal Ögeler Kullanılabilir mi?

  İskandinav tarz dekorasyon oluşturulurken metal ögeler kullanılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek şey diğer ögeler ile uyumlu olmasıdır.

 • İskandinav Tarzda En Çok Kullanılan Renkler Nelerdir?

  Bu dekorasyon tarzında en çok kullanılan renkler beyaz ve beyaza uyum sağlayacak açık renk tonlarıdır.

 • İskandinav Tarz Mobilya Fiyatları Nelerdir?

  İskandinav tarz mobilya fiyatları diğer mobilya türleri ile hemen hemen aynıdır. Bunun yanında ürünlerin fiyatları kalite, büyüklük ve kullanım alanına göre değişmektedir.