Kanepe ile Koltuk Takımı Arasındaki Fark Nedir?

Kanepe ve koltuk takımları her evin en önemli eşyalarındandır. Oturma odası dekorasyon düzenlemesinde en dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Yorucu bir günün ardından dinlenmek için bir alan sunan koltukların her evde olması gerekir. Rahat, şık ve dekoratif görünüme sahip olmalıdırlar.

Kanepeler her yerde bulunduğu için önemsenmeyebilir. Ancak evinizde her yerde bulunan ürünlerin olmasını istemeyebilirsiniz. Ayrıca bu kalite açısından da fark edecektir.

Genelde bu iki model türü birbiriyle karıştırılır. Ancak kullanım açısı ve görüntü açısından ikisi birbirinden tamamen farklıdır.

Kanepe ve koltuk takımı arasındaki farkları incelemeden önce kanepelerin birbirinden farklılık göstereceğini bilmek gerekir. Bazı modelleri ayaklıdır bazı modelleri minder ile kaplanmıştır. Bu gibi özellikler sadece koltuk modellerini etkilemektedir.

Kanepe ve Koltuk Takımı Model Farkları

Kanepe ve koltuk takımı modelleri, kullanım alanları dolayısıyla farklılık göstermektedir. Bu noktada kanepe modelleri genelde sahip oldukları çekyat özelliği ile yatak olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanda içerisinde bir alan bulunur. Bu alanı, yorgan, battaniye veya giysiler gibi ürünleri saklamak ve muhafaza etmek için kullanabilirsiniz. Bu yüzden modellerinde pek bir değişiklik yoktur.

Herkesin ev teması ve salon dekorasyonu farklıdır. Dolayısıyla koltuk takımlarının pek çok modeli bulunmaktadır. Medusa Home’da yer alan bazı model isimlerini sıralayacak olursak:

Her bir takımın modeli, büyük ölçüde farklılık göstermektedir.  Kumaş türü, ayak türü, minder yapısı gibi pek çok değişken faktörleri bulunmaktadır. Oturma odanıza göre, istediğiniz boy ve genişliğe sahip koltuk takımlarını satın alabilir veya sipariş edebilirsiniz. Model seçeneklerinden dolayı koltuk takımları, kanepelere göre salona daha uyumlu olacaktır.

Köşe koltuk takımı modelleri gibi hayal ettiğiniz modelde bir takımı bulmak daha kolay olacaktır. Kanepeler bu konularda daha standarttır. Bu yüzden her oturma odasına uyum sağlayamayabilirler.

Kanepe ve Koltuk Takımının İşlevsellikleri

Kanepe ve koltuk takımları işlevsellikleri açısından da farklılık göstermektedir. Örneğin kanepe, yalnızca bir üründen oluşur. Genellikle yatak olma özelliğine sahiptir ve bu yüzden tercih edilir. Bununla birlikte kanepelerin koltuk takımlarına göre daha standart modelleri bulunmaktadır. Ayrıca koltuk takımına göre daha işlevseldir.

Koltuk takımları genelde oturma odasında kullanılırken, kanepeler özellikleri dolayısıyla misafir odalarında daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca koltuk takımlarını daha fazla kişi kullanabilir. Takım olduğu için satın aldıktan sonra artık oturma odası için düşünmenize gerek kalmaz.

Koltuk takımları, kanepelere göre konforu ve tasarımlarıyla öne çıkmaktadır. Kullanım açısından birden fazla ürünü kapsar. Ayrıca takım içerisinde başka eşyalar da yer alabilir. Yatak özelliği olan modeller olsa da kanepeye göre daha nadir bulunmaktadır. Çoğunun görünümü ve işlevi aynıdır.

Kanepe Tasarımları  

Kanepelerde genelde çok fazla tasarım ve renk tercihi bulunmamaktadır. Standart bir üründür. Oturma yerleri hemen hemen aynı ölçüdedir. Koltuk takımlarına göre daha dardır.

Kanepe modelleri, yapısı gereği ayakları zemine daha yakındır. Genelde altını temizlemek için çekmek veya kaldırmak gerekir. Bu da koltuk takımı temizliğine göre daha yorucu olur.

Kanepeler bahsettiğimiz gibi daha işlevsel tasarımlara sahiptir. Bu ürünleri tek tek veya grup halinde satın alabilirsiniz. Ancak takım olarak satılmazlar, bu yüzen takım oluşturmak size kalacaktır. Böyle tercihlerde ise aynı veya zıt rengi seçerek kendi zevkinize göre takım oluşturabilirsiniz.

Koltuk Takımı Tasarımları

Koltuk takımlarının en önemli özellikleri fazla kişinin kullanılması ve birden fazla ürünü içermesidir.

Bütün tasarımları kanepenin oturma alanlarına göre daha geniştir. Tercihe göre yüksek, ayaklı veya alçak olabilir. Genelde kanepe gibi çekyat özellikleri bulunmaz. Dolayısıyla kanepede olduğu gibi bir saklama alanı yoktur.

Çoğunlukla ayakları yerden yüksek bir şekilde tasarlanmıştır. Bu da kanepe temizliğinden daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Koltuğu çekmeye ve kaldırmaya gerek kalmaz. Süpürge ve temizlik ürünleri kolayca altlarından geçebilir.

Bununla birlikte geniş oturma alanı ve kullanılan yastık türü nedeniyle çok daha rahat ve konforludur. Bu yüzden salonlarda takımlar tercih edilirken, çocuk odası veya televizyon odası gibi odalarda saklama alanı dolayısıyla kanepe tercihi daha fazla olmaktadır.

Koltuk takımları kanepe gibi standartlarda üretilmediğinden tasarımları değişiklik gösterebilir. Üçlü, ikili, tekli ya da köşe oturma grubu olarak tasarlanabilir. Ayrıca koltuk takımları içerisinde berjer bulunmaktadır. Bu tarz faktörler dolayısıyla kanepeden daha avantajlı görülebilmektedir.

Tasarımları, boyutları ve işlevleri göz önüne alındığında, koltuk takımları genellikle kanepelerden biraz daha resmi ve dekoratif gözükür. Kanepeler gündelik, rahat ve öncelikle uzanmak ve dinlenmek için yapılmışken, koltuk takım modelleri daha şık eşyalardır. Takımların birbirinden farklı detayları bulunmaktadır.

Ayrıca koltuk takımı sayfamızdan tüm koltuk takımlarımızı inceleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kanepe ve Koltuk Takımı Fiyatları

Kanepe ve koltuk takımı arasında büyük bir fiyat farkı olmaktadır. Bunun sebebi kanepelerin tek ürün olması ve standart olmasıdır. Koltuk takımları, oturma odaları için alındığında genelde başka bir koltuğa ihtiyaç duyulmaz. Fiyat bakımından koltuk takımları daha hesaplıdır.

Koltuk takımlarının birbirinden farklı pek çok seçeneği bulunmaktadır. Kanepeler tek parça satıldığı için koltuk takımı modelleri fiyatlarına göre daha ekonomiktir. Ancak koltuk takımları birden fazla eşyayı içinde barındırdığı için doğal olarak fiyatlandırmaları da ona göredir.

Satın almadan önce ilk olarak ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. İhtiyaç ve isteklerinize göre ilk adım eşyaların duracağı alanın ölçüsüdür. Doğru ölçüler alındıktan sonra talebinize yönelik eşyaları alabilirsiniz. Dilediğiniz ölçüde ve renkte model siparişi oluşturabilirsiniz. Böylece oturma odalarınız en şık görünüme kavuşacaktır.

Kalabalık bir aileye sahip olmanız veya çok fazla misafir ağırlamanız da seçiminizi etkileyebilir.

Takım ürünler tercih etmeyenler ise istedikleri renk kombinasyonu ile kanepe siparişi oluşturabilirler. Bu şekilde zevkinize göre salon dekorasyonları oluşturmanız mümkündür.

Bütün ürünlerin fiyatları model ve sezona göre değişmektedir. Ölçüler ve özel siparişlerde fiyatı etkiler. Fiyat listesine ulaşmak ve ürünleri incelemek için Medusa Home web sitemize göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Kanepe mi Daha Avantajlıdır Koltuk mu?

    Kullanacağınız alana ve kişi sayısına göre bu seçimi yapmanız daha doğru olacaktır. Saklama alanı ve alan sıkıntısı olmayanlar genelde takımları tercih etmektedirler. Böylece uyum konusunu dert etmeye gerek kalmaz.

  • Koltuk Takımı Kaç Parçadan Oluşur?

    Koltuk takımları genellikle; 1 adet 3 kişilik, 1 adet 2 kişilik koltuklardan ve 1 adet tek berjerden oluşur.

  • Bir Koltuk Takımının Ömrü Ne Kadardır?

    Kaliteli malzeme ve kumaş ile koltuk 5- 10 sene dayanabilir. Deri koltuklar için bu süre daha uzundur.