Kitaplık Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Kitap okumak, insanların en güzel alışkanlıklarından biridir. Hem huzur veren hem de bilgilendiren bu alışkanlık yaşam standartlarımızın en önemli parçasıdır. Öyle ki, evinizin bir köşesinde mutlaka kitaplığa yer verirsiniz. Kitaplığınızı seçmeden önce kitaplık dekorasyonu hakkında fikir almak istiyorsanız doğru yazıdasınız! Bu yazımız kitaplığınızı dekore etme konusunda size çok güzel örnekler sunacak!

Kitaplık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kitap okumayı seviyorsanız, kitaplık alarak onları yerleştirebilirsiniz. Doğru bir seçim ve kitaplık dekorasyonu ile çok daha güzel bir görüntü yaratabilirsiniz. Değerli kitaplarınızı koyacağınız kitaplık için dikkatli olmalısınız. Kitaplığınızı alırken aşağıda sıraladığımız faktörleri mutlaka göz önüne almalısınız:

 • Mekan seçiminiz bu konuda çok önemlidir. Yatak odasında veya çocuğunuzun odasında kullanacağınız kitaplıklar aynı değildir. Salonunuz için de işlevselliğin yanı sıra dekoratif bir unsur olduğunu unutmamalısınız.
 • Kitaplığınızın raf ölçüleri, kitap ölçülerine uygun olmalıdır. Bu nedenle en büyük kitabınızın enini ve uzunluğunu bir metre ile ölçün.
 • Hangi malzemeden bir kitaplık istediğinize karar verin. Odaların veya salonunuzun dekorasyonuna uygun olması gözünüzü yormaz. Elinizde ceviz, sedir, huş gibi ağaçlardan yapılan açık veya koyu malzemeler vardır. Kaliteli bir malzeme seçin ve uzun yıllar boyunca kullanın.
 • Küçük alanlarda daha çok raf sistemi yaptırabilirsiniz. Yine, büyük bir odada kitaplık istiyorsanız boydan boya duvarınızı kitaplarla kaplayabilirsiniz.

Medusa Home, evinizin istediğiniz köşesinde bulunacak kitaplıklar için birçok seçenek sunar. Web sitemizi inceleyerek küçük veya büyük kitaplıklar hakkında detay öğrenebilirsiniz.

Kitaplık Hangi Odada Olmalıdır?

Kitap okumayı sevenler, kitaplığın hangi odada olması gerektiği konusunda çok fazla düşünür. Aslında bunun için sınırlı değilsiniz. Çalışma, çocuk, yatak odası veya salonunuzda kitaplık bulundurabilirsiniz. Uygun bir kitaplık dekorasyonu ile evinizin her odası müsaittir. Sadece nasıl bir kitaplık seçeceğinize karar vermelisiniz. Aşağıdaki örnekler size bu konuda fikir verebilir.

 • Genelde salonda kullanılan kitaplıklar, yeriniz varsa duvardan duvara olabilir. Bunun yanında dekorasyona uygun küçük bir kitaplık tercih edebilirsiniz. Ufak dokunuşlarla onu salonunuza uygun hale getirebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun odası için çoğunlukla küçük dekoratif kitaplıklar tercih edilir. Onun sevdiği kitapları alabilecek duvara monte edilebilen kitaplıklar oldukça işlevseldir.
 • Yatak odanız için dekoratif kitaplıkları alabilirsiniz. Küçük bir odaysa raflardan yararlanabilirsiniz. Böylece gece yatmadan önce okuyacağınız kitaplar hep yanınızda olur.
 • Çalışma odaları için genellikle boydan boya kitaplıklar tercih edilmektedir. Vaktinizin büyük bölümünü burada geçiriyorsanız sizin için huzur verici bir alan yaratabilir.
 • Oturma odasında kitaplığınız televizyon ünitesi rafları olabilir.

Yukarıdaki örnekler, zevkinize ve kitap sayınıza göre arttırılabilir. Çok fazla kitabınız ve evinizde büyük bir alan varsa kitaplığınız büyük olmalıdır. Ancak küçük bir alana sahipseniz her odanıza uygun dekoratif kitaplıklar yerleştirebilirsiniz. Alanı doğru kullandığınız takdirde kitaplarınızı istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.

Salonda Kitaplık Nerede Olmalıdır?

Kitaplığınız için salonu tercih edecekseniz, öncelikle alanın nasıl olduğuna bakmanız gerekir. Büyük bir salona sahipseniz kitaplığınız için bir duvar seçebilirsiniz. Boydan boya duvarı kaplayacak olan kitaplığınız oturma grubunuzun arkasında olabilir. Yine, salonda bulunan yemek masanızın arka kısmı da büyük kitaplığınız için güzel bir yer tercihidir.

Salon küçükse ve çok fazla alan barındırmıyorsa dekorasyona uygun bir kitaplık almalısınız. Renklerle uyumlu kitaplığınız pencerenin hemen kenarında durabilir. Ayrıca duvara monte edebileceğiniz raflar, salonunuz için kullanabileceğiniz kitaplıklar olabilir. Karşılıklı iki koltuğun arkasında raf, hem güzel duracaktır hem de işlevseldir.

Salonunuzda televizyon bulunuyorsa üniteyi kitaplık raflarından yana kullanabilirsiniz. Böylece oldukça şık bir görüntü yaratabilirsiniz. Tercihiniz hangisi olursa olsun salonunuzu tamamlayacak ve sevdiğiniz kitaplarınız her an yanınızda olacak!

Oturma Odasında Kitaplık Nerede Olmalıdır?

Evinizde en fazla vakit geçirdiğiniz yer oturma odanızsa kitaplığınızı burada kullanabilirsiniz. Genellikle misafir ağırladığınız oturma odasında dekoratif kitaplıklar çok güzel duracaktır. Cam kenarına veya aldığınız ev bitkisinin yanına kitaplığınızı yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz, alandan tasarruf etmek için raf veya duvara monteli kitaplıkları tercih edebilirsiniz.

Çalışma Odasında Kitaplık Nerede Olmalıdır?

Son dönemlerde evden çalışan kişiler, kitaplıklarını çalışma odasında bulunduruyor. Zamanını çoğunu burada geçirenlerdenseniz kitaplık dekorasyonu için çok fazla alternatifiniz var. Koltuğunuzun tam arkasında durabilecek boydan boya bir kitaplık , harika bir seçenektir. Eğer iş hayatınızda kitaplardan yararlanıyorsanız, bu modelleri tercih edebilirsiniz.

İsterseniz, masanızın tam üstünde durabilecek rafları kullanabilirsiniz. Üzerine küçük ev bitkileri yerleştirebilir, fotoğraflarla kitaplığınızı tamamlayabilirsiniz. Favori kitaplarınızı, alandan tasarruf edebileceğiniz bu raflara yerleştirebilirsiniz. Masanızla birleştirilebilen kitaplıklar küçük çalışma odanız için harika olabilir. Tercih tamamen sizin isteğinize ve odanızın nasıl olduğuna bağlıdır.

Kitaplık Süsleme Fikirleri

Yazımızın bu kısmında kitaplık dekorasyonu için süsleme önerileri vereceğiz. Kitaplarınızı nasıl yerleştireceğiniz bu konu için önemlidir. Bu nedenle ilk olarak kitap yerleştirme fikirleri sunacağız. Aşağıdaki maddelere göre kitaplık düzeninizi yaratabilirsiniz:

 • Kitaplarınızı dik ya da yatay olarak koyabilirsiniz.
 • Renk uyumuna uygun şekilde dizebilirsiniz. Bu ahenk yakalamanızı kolaylaştıracaktır.
 • Alfabetik sıraya göre kitaplarınızı yerleştirebilirsiniz.
 • Boy sırasına göre konumlandırabilirsiniz. Genellikle raflarda hoş bir görüntü yarattığını söylemeliyiz.
 • Yayınevi tercihiniz varsa buna göre düzenleyebilirsiniz.
 • En az ihtiyacınız olan ve tekrar okumayı düşünmediğiniz kitapları üst kısımlara koyabilirsiniz.
 • Okumaya devam ettiklerinizi genelde ortaya koymanız tavsiye edilmektedir.

Evet, kitaplarınızı yerleştirdiniz şimdi gözünüzü yormayacak şekilde dekore etmelisiniz. Bunun için ev bitkileri çok güzel bir seçenektir. Kitaplığınızın belirli bölümlerine küçük saksıda bitki koyabilirsiniz. Özellikle dekoratif kitaplık tercihlerinde güzel bir görüntüye neden olur. Sevdiklerinizin fotoğraflarını çerçeveletip bazı raflara konumlandırabilirsiniz. Biblo tarzında ürünler de kitaplık dekorasyonu için ideal seçeneklerdir.

Tamamen sizin isteklerinize göre şekillenecek kitaplıklarınız, işlevsel ve uyumlu olmalıdır. Böylece dilediğiniz kitapları hemen bulabilir, odanızda bir uyum yaratabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Evde Kitaplık Nerede Olmalı?

  Salon, yatak ve oturma odası gibi yerlerde kitaplığınızı konumlandırabilirsiniz. Son dönemlerde en fazla tercih edilen bölge çalışma odaları olarak karşımıza çıkar. Yani, istediğiniz alanda kitaplık kullanabilirsiniz.

 • Kitaplık Düzeni Nasıl Olmalı?

  İşlevsel ve evinizin dekorasyonuna uygun olmalıdır. Kitaplarınızı belirli bir sıraya göre dizmeli ve belirli dekoratif ürünlerle süslemelisiniz. Bu sayede göz yormayan ve işinize yarayacak bir kitaplık düzeni oluşturabilirsiniz.

 • Kitaplık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Öncelikle kullandığınız alanın büyüklüğüne dikkat etmeli ve buna uygun tercihler yapmalısınız. Sağlam ve kaliteli ağaçlardan yapılan kitaplıklar olduğuna emin olmalısınız. Evinizde kitaplığı koyacağınız alanın tasarımına göre kitaplık dekorasyonu gerçekleştirmelisiniz.