Koltuk Takımı Kumaşı Nasıl Olmalı?

Her evde en çok kullanılan mobilyaların başında koltuk takımları geliyor. Dolayısıyla özellikle koltuk takımlarının dayanıklı bir yapıya sahip olması gerekir. Koltuk takımlarında en kolay yıkanan bölüm kumaş kaplamalardır. Şayet dayanıklı ve kullanışlı bir kumaşla kaplanmış olan koltuk takımlarında tercih ederseniz çok daha uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu noktada akıllara gelen soru hangi kumaşların daha dayanıklı ve kullanışlı olduğudur.

Tay Tüyü Kumaşlar

Popülerliğini hiçbir zaman kaybetmiyor olması tay tüyü kumaşların kullanışlı ve kaliteli olmasından kaynaklanıyor. Dokunduğunuzda bile kadife yumuşaklığını net bir şekilde hissedebileceğiniz tay tüyü kumaşlar yıpranmaya karşı yüksek mukavemet özelliği sergileyebiliyor. Son yıllarda daha fazla sayıda renk seçeneğinin sunulduğu bilgisini de sizlere aktaralım.

Şönil Kumaşlar

Koltuk takımlarında çok uzun yıllardır kullanılan şönil kumaşlar hala büyük bir ilgi görmeye devam ediyor. Adını şönil iplikten alan bu kumaşlar kalabalık aileler için de ideal bir seçenek olabilir. Kadife kumaş hissini veriyor olması ve aynı zamanda yıpranmaya karşı dayanıklılığı daha uzun yıllar şönil kumaşların koltuk takımlarında kullanılmaya devam etmesini beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Keten Kumaşlar

Keten kumaşlar koltuk takımlarının fiyatını bir miktar daha fazla arttırıyor olabilir. Ancak kuşkusuz en konforlu ve en kaliteli kumaş çeşitlerinin başında geliyor. Keten kumaşların terletmiyor olması ve aynı zamanda kolay yıpranmaması koltuk takımlarının kaplamalarında yoğun bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Eğer keten kumaş ile kaplı olan bir koltuk takımı satın alırsanız uzun yıllar kumaşlarını değiştirmek zorunda kalmazsınız. Ketenin kendine has dokusu ve yumuşaklığı ise bu kumaşların çekiciliğini adeta ikiye katlıyor diyebiliriz.

Suni Deri Kumaşlar

Suni deri ile kaplı olan koltuk takımları evlerden ziyade ofislerde kullanılıyor. Bunun nedeni son derece kolay bir şekilde temizlenebilir olmasıdır. Diğer koltuk kumaşları ile kıyaslandığında lekeye karşı daha dayanıklı olması deri kumaşların yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor. Özellikle iş yerleri gibi insan sirkülasyonunun fazla olduğu mekanlar için suni deri ile kaplı olan koltuk takımlarının ideal bir seçenek olduğunun altını çizebiliriz.