Koltuk Takımı Renk Kombinleri Nasıl Olmalıdır?

Koltuk takımlarında renk uyumu nasıl olmalı? Renk seçimini hangi kurallar çerçevesinde yapmak gerekiyor?

Öncelikle koltuk takımlarınızın duvarlarınızın ya da halılarınızın rengiyle uyumlu olması gerekmediği bilgisini vererek sizi biraz rahatlatalım. Ancak elbette evinizde bulunan diğer mobilyalarla bir renk uyumu yakalamanız gerekiyor. Eğer mobilyalarınızın rengi koyu kahverengi ya da venge tonlarındaysa koltuk takımlarının açık renklerde olmasına dikkat edin. Krem rengi, bej ya da açık gri tonlarına yönelebilirsiniz.

Mobilyalarınızın rengi açık kahverengi tonlarındaysa sıcak ve pastel renk tonlarına yönelmenizde fayda var. Pembenin, turuncunun ya da yeşilin  pastel tonlarını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.  Mobilyalarınızın rengi krem ya da bej tonlarındaysa koltuk takımlarınızla bir kontrast etki yaratmak için  koyu tonları tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak monokromatik stili de deneyebilirsiniz.

Örn; Monokromatik Tarzda Renk Uyumu

Monokromatik Tarzda Renk Uyumu Nasıl Yakalanır?

Son dönemde daha fazla ilgi görmeye başlayan bu sicil kapsamında aynı rengin farklı tonları tercih ediliyor. Örneğin açık kahverengi tonlarında mobilyalara sahipseniz seçtiğiniz koltuk takımının da aynı renk skalasında bulunan farklı bir kahverengi tonunda olmasını sağlayabilirsiniz. Bazı mobilyaların tasarımında iki ya da üç farklı renk de kullanılabiliyor. Eğer sahip olduğunuz mobilyalar bu tarzdaysa mobilyaların içinde bulunan herhangi bir rengi seçerek koltuk takımlarınızın bu renkte olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu arada renklerin psikolojiniz üzerinde de etkili bir unsur olduğu bilgisini sizlere aktaralım. Nasıl bir ortam yaratmak istediğinize bağlı olarak renk seçimi yapmak istiyorsanız az önce sıraladığımız tüm kuralları unutun.  Eğer ferah bir ortam istiyorsanız beyaz, krem ya da bej gibi açık renk tonlarını tercih etmelisiniz. Şayet amacınız salonunuzda ya da oturma odanızda sıcak ve samimi bir atmosfer yaratmaksa bu durumda açık kahverengi tonlarından şaşmayın. Çünkü bu tonlar huzurlu bir atmosfer algısı yaratır. Dinamik ve canlı bir ortam havası yaratmak isteyenler ise sıcak renk tonlarına yönelmeli!