Lambader Nasıl Kullanılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Lambader nasıl kullanılır?” sorusu, ev dekorasyonu ile yakından ilgilenen veya evini yeniden dekore etmek isteyen birçok insanın aklını kurcalayan bir sorudur. Hem tasarım hem de aydınlatma noktasında birçok işleve sahip olan lambaderler, kullanım açısından oldukça avantajlı ürünlerdir. Modern, klasik ve sportif tarzdaki dekorasyonlara uyum sağlayabilen çok sayıda lambader modeli bulunmaktadır.

 Günümüzde lambaderlerin kullanıldığı alanlar gitgide genişleyerek yalnızca ev salonları ve okuma odaları olmaktan çıkmıştır. Birçok evin vazgeçilmez dekorasyon ürünleri arasında bulunan lambaderler yatak odaları, çocuk odaları ve evlerin daha birçok bölümünde kullanılmaya başlanmıştır.

“Lambader nasıl kullanılır?” sorusuna verilen cevaplar, lambaderin kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Salon dekorasyonunda kullanılan lambaderler, genelde salonun karanlıkta kalan köşelerini aydınlatmak için kullanılır. Çocuk odalarında kullanılan lambaderler genelde gece lambası olarak veya akşam saatlerinde ders çalışırken kullanılmaktadır. Çalışma ve okuma odalarında kullanılan Lambader çeşitleri ise rahatsızlık vermeyen bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulduğu zamanlarda tercih edilmektedir.

Lambader Nedir?

Lambader , aydınlatma için kullanılan bir ev dekorasyonu ürünüdür. Şıklığı ile ev dekorasyonunu tamamlayan ve aydınlatma desteği açısından büyük önem taşıyan lambader modelleri, yer lambası ve ayaklı lamba olarak da bilinmektedir. Üç ayaklı, tek ayaklı ve sarkıt şeklinde olmak üzere temelde üç Lambader çeşidi bulunmaktadır.

Lambader modellerinin çoğu taşınabilirdir ve fazla yer kaplamayan büyüklüktedir. Avize ve tavan aydınlatmalarına destek vererek her yönden aydınlatma sağlayan lambaderler, ışığı yansıtarak göz yormayan bir ışık elde etmeyi sağlar.

Lambader çeşitleri , ofis ve iş yerlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Hatta terapi odaları ve özel psikiyatri kliniklerinde dahi samimi ve sıcak bir ortam oluşturmak için tercih edilebilmektedir. Çok yönlü bir aydınlatma aracı olan Lambader , yaşam alanlarını farklılaştıracak modern bir dokunuş katmayı hedefleyen kişiler için akıllıca bir seçimdir. Özellikle okumayı seven kitapseverler tarafından oldukça beğenilen bir dekorasyon ürünüdür. Peki, lambader nasıl kullanılır?

Lambader Kullanımı

Lambader kullanımı, özellikle aydınlatması yetersiz veya karanlıkta kalan köşelere sahip olan iç mekanlarda gerekli olmaktadır. Ancak lambaderleri yalnızca dekorasyon amaçlı olarak kullanan kişi sayısı da oldukça fazladır. Lambaderlerin etkili biçimde kullanılabilmesi için doğru kısımlarda konumlandırılması oldukça önemlidir. Ayrıca Lambader ampulünün kaç watt gücünde olduğuna dikkat edilmesi gerekir.

Salon veya oturma odasında kullanılan lambaderler, genelde duvar köşelerinde veya koltukların hemen yanında konumlandırılarak kullanılmaktadır. Böylelikle ışığın çok arkada kalmasına ve direkt olarak yansıyarak rahatsızlık vermesine engel olunabilmektedir. Ayrıca bu sayede televizyon ekranında oluşan parlamaların önüne geçilebilmektedir.

Göz yormayan ve yalnızca belli bir köşeyi aydınlatmak için kullanılan lambaderler için 20 ila 30 watt aralığında ampullerin seçilmesi gerekir. Daha fazla ışık ihtiyacı bulunan okuma veya çalışma odalarında ise 30 watt’ın üzerinde bir güce sahip olan ampuller tercih edilebilir. Sıcak ve orta aydınlıkta bir ortam oluşturmak için sarı renkli ampuller ideal bir seçenektir. Ancak ışık ihtiyacı ön planda tutmak amacıyla kullanılan lambaderlerin beyaz ışık yayan ampul takılarak kullanılması daha ideal bir tercih olacaktır.

Lambader Nerelere Konur?

“Lambader nereye konulmalı?” sorusu, “Lambader nasıl kullanılır?” sorusundan sonra en çok merak edilen konular arasındadır. Dekoratif amaçlı kullanımlarda, lambaderin konumu tamam ev sahiplerinin zevkine kalmıştır. Ancak aydınlatmayı desteklemesi amacıyla kullanılan lambaderlerin uygun konuma yerleştirilmesi oldukça önemlidir.

Lambader elektrik gücü ile çalışan bir dekorasyon ürünüdür. Bu nedenle lambaderin yerleştirileceği konumu belirlerken her yana uzanan ve sevimsiz bir görüntü oluşmasına yol açan elektrik kablolarını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle elektrik kaynağına yakın olan veya kablo görüntüsünü kapatmak için elverişli koşulları olan bir konum tercih edilebilir.

Büyük odalar için Lambader seçimi yaparken, orta veya büyük boyutlardaki Lambader çeşitleri tercih edilebilir. Geniş iç mekanlarda lambaderin yerleştirilmesi için camın karşısında kalan ve odanın ilgi odağını oluşturan büyük mobilyaların hemen yanında yer alan kısımlar oldukça idealdir. Dar iç mekanlarda ise camla duvar arasında kalan köşeleri değerlendirmek daha uygun bir seçim olacaktır.

Yatak odaları için tercih edilen Lambader modelleri, genelde yatak başlığının veya komodinin hemen yanında konumlandırılmaktadır. Böylelikle gecenin geç saatlerinde kitap okurken veya uzanıp rahatlarken göz yormayan loş bir ortam oluşturulabilmektedir.

Lambader Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lambader alınırken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Uygun olmayan boyutlarda veya renklerde bir Lambader seçilmesi, bir odanın tüm iç dekorasyonunu etkileyebilmektedir. Bir ev veya ofis ortamı için en doğru lambaderi seçebilmek için dikkat edilmesi gereken başlıca noktaları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Yükseklik: Lambaderin yerden yüksekliği, başlık yüksekliği ve ayak yüksekliği kullanılacağı ortamın tavan yüksekliği ile uyumlu olmalıdır.
 • Renk:Lambader modelleri hemen her renkte üretilse de en popüler renkleri ahşap, kahverengi, siyah ve altın rengi olarak sıralamak mümkündür. Bu renkler mavi, lacivert, krem ve gri tonlarında dekore edilmiş odalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.
 • Tarz: Modern, bohem, sportif ve klasik tarzlarda birçok lambader modeli bulunmaktadır. Ahşap görünümlü kahverengi tonlardaki Lambader seçenekleri klasik ve bohem tarzdaki iç mekanlara, siyah ve altın detaylı lambaderin çoğu ise sportif ve modern tarzlara uyum sağlamaktadır.
 • Kalite: Uzun ömürlü ve dayanıklı bir Lambaderseçimi yapmak için ağaç, metal veya mermer gibi materyaller tercih edilmelidir.

Lambader alınırken kullanım amacını da dikkate almak gerekir. Evden çalışma imkanlarının artması ile evde daha fazla vakit geçirmeye başlayan birçok insan, iyi bir aydınlatmaya sahip olmak istemektedir. Bu tür durumlarda, çalışma odasında veya evlerin salonlarında yer alan masa ve sehpalarla uyumlu renklerde Lambader seçilmesi isabetli bir tercih olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Lambader Hangi Odalarda Kullanılır?

  Ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen Lambader genelde salon, oturma odası, çalışma odası, yatak odası ve çalışma odası gibi alanlarda kullanılır.

 • Lambader Boyu Kaç cm Olmalı?

  Lambader boyu için en ideal uzunluklar 160 ila 180 cm arasındadır. Uygun boyu belirlemek için, lambaderin bulunduğu odada hem oturulduğunda hem de ayakta durulduğunda lambaderin daha yukarıda kalmasına dikkat edilebilir.

 • Lambader Kaç Watt Olmalı?

  Lambader için ampul seçimi yapılırken 20-30 watt aralığındaki ampuller tercih edilebilir. Ancak yoğun şekilde aydınlatılmak istenen ortamlarda ampulün değeri 150 ila 300 watt gücüne kadar çıkarılabilir.