Leke Tutmayan Koltuk Kumaşları Nelerdir?

Nano teknoloji kullanılarak üretilen bu kumaşların bazı türleri leke barındırmıyor. Bazıları ise sadece su ve sabun kullanılarak silindiğinde anında lekelerden arınıyor. Kullanım konforu açısından en çok beğenilen döşemelik kumaş türlerinden biri haline gelen bu ürün grubunda yanmazlık özelliği sergileyen kumaş çeşitleri de yer alıyor.

Leke tutmayan kumaş türleri ilk olarak üretildiğinde renk atma sorunu yaşanıyordu. Kazan boyama yöntemi ile renklendirildikleri için bir süre sonrasında renginde solmalar meydana gelebiliyordu. Ancak kullanılan teknoloji geliştirildi ve artık renk konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Böylece kir tutmayan kumaşlarla kaplanmış olan koltuk takımları arasından özgürce seçim yapılabiliyor.

Leke Tutmayan Koltuk Kumaşları Nasıl Temizlenmeli?

Bu kumaşların leke tutmuyor olması temizlenmemesi anlamına gelmiyor. Elbette kullanıldıkça kirlenecek ve belirli aralıklarla temizlenmesi gerekecek. Temizliği için ılık su içerisine az miktarda bulaşık deterjanı ya da sabun koyarak suyu köpürtün. Renk vermeyen ve partikül bırakmayan bir bez kullanarak hafifçe ovmak yoluyla kumaşı silin. Zaten kirin hemen kumaştan ayrıldığını göreceksiniz ve uzun süre ovmanıza ve yorulmanıza gerek kalmayacak.

Kumaş tamamen temizlendikten sonra duru bir su ile bu bölümü yeniden silin. Durulama işleminde de ılık su kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ısı yardımı ile kurutma yapmayın. Kumaşın kendi kendine kurumasını beklemenizde fayda var. Isı kumaşın esnekliğine zarar verebilir ve deforme bir görüntü ortaya çıkmasına neden olabilir. Genellikle saç kurutma makinesi gibi ısı veren cihazlarla kumaşın hızla kuruması sağlanıyor. Oysa sakıncalı bir yöntemdir.

Sabun ve suyla genellikle tüm lekeler arınıyor. Ancak beklemiş yağ lekesi gibi daha inatçı lekeler durumunda da koltuk döşemelikleri leke çıkarıcı özel malzemeler kullanılarak da silinebilir. Kumaşlardaki lekeyi yok etmek için çamaşır suyu gibi ağartıcı içeren kimyasal malzemeleri asla kullanmamalısınız. Çünkü kumaşların renginin açılmasına neden olur. Bazı çamaşır deterjanlarının da ağartıcı içerdiğini belirtelim. Bu nedenle koltuklarınızı çamaşır deterjanı ile silmemeye özen göstermenizde fayda var.