Modern Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Modern dekorasyonlar son yıllarda en çok tercih edilen tasarım biçimleri arasında yer alarak gitgide daha popüler hale geldi. Bütün bir evin modern tasarımı için sıkı bir çalışma gerekebilir. Bu tasarımın tamamlayıcısı ise yemek odası dekorasyonu üzerine eğilerek şık ve modern bir yemek odasına sahip olmaktır.

Yemek odası evde akşam yemeklerini geçirdiğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız ve pek çok güzel anıya tanıklık eden bir alandır. Bu nedenle yemek odası dekorasyonunun içinize sinmesi oldukça önemlidir.

Yemek Odası Takımında Neler Olur?

Yemek odası dekorasyonu; aydınlatma sisteminden duvar kağıtlarına kadar pek çok ayrıntı içeren bir dizayn gerektirir. Dolayısıyla “Yemek odası takımında neler olur?” sorusunun cevabı ise takımın tarzı, odanın genişliği ve kullanım seçenekleri gibi konulara göre değişebilir. Öte yandan her yemek odası takımının içermesi gereken eşyalar bulunur. Bunlar;

 • Yemek masası,
 • Sandalye,
 • Konsol,
 • Ayna gibi temel eşyalardır.

Yemek odası takımına dahil edilebilecek ürünler ise TV ünitesi, sehpa, raflı pano gibi opsiyonel eşyalardır. Yemek masası, odanın duvarları ve diğer eşyalar arasında şık bir renk uyumu ise odanın modernleşmesini sağlayan etmenler arasındadır.

Modern Yemek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek odası dekorasyonu, yemek odası takımı ve tamamlayıcı unsurları ile bir arada düşünülmesi gereken bir alandır. Örneğin masanın büyüklüğü ile duvara asılan dekorasyonların boyutu arasında bir uyum olmalıdır. Boyutların haricinde renk uyumu, eşyaların tarzının bir bütünlük sergilemesi gibi pek çok unsur söz konusudur. Aynı zamanda aksesuar seçimi sırasında bir yandan modern tasarım ürünlere yönelirken bir yandan da kullanışlı eşyalar seçmek mantıklı olabilir.

Yemek odasını tasarlarken ve eşyaları sipariş ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli ayrıntı da aydınlatma sistemidir. Öyle ki yanlış aydınlatma sistemi ile en şık dekorasyonlar bile boğucu hale gelebilir. Bu nedenle modern bir yemek odası takımını yansıtacak doğru ışıklandırmayı seçmeye dikkat etmelisiniz.

Yemek Odası Ne Renk Olmalı?

Yemek odası dekorasyonu sırasında odanın rengi, odanın bütün enerjisini etkileyecek bir seçimdir. Aydınlatma ile duvar renginin birleşimi; bütün zamanınızı geçirmek isteyeceğiniz bir sonuç doğurabilir. Ancak dikkat etmezseniz odayı yemek esnasında uyku getiren boğucu bir hale de sokabilir. Peki en modern şıklığı sağlayacak yemek odası rengi ne olmalıdır?

Yemek odalarının duvar rengi seçiminde büyük oranda iki ayrı tarz arasında bir tercih yapılır. Kimileri turuncu, kırmızı gibi canlı renkler tercih ederken kimileri de bej, kırık beyaz ve pastel renklere yönelir. Bu noktada turuncu, sarı gibi renklerin tercih edilmesinin temel nedeni bu renklerin iştah açıcı etkileri olduğunun bilinmesidir. Öyle ki, pek çok restoran ve işletme bu doğrultuda renk seçimleri yapar. Pastel renklerin ise sakin ve dingin bir enerji sağladığı bilinir.

Renk seçimi sırasında yemek odanızın geri kalanı ve yansıtmak istediğiniz enerji temel alınabilir. Samimi ve eğlenceli bir yemek masası ideali için canlı renkler önerilirken daha şık, sakin ve aydınlık bir görüntü için bej tonları tercih edilebilir. 

Yemek Odası Duvarına Ne Asılır?

Yemek odası duvarına asılacak aksesuarlar arasında akla ilk gelen tablolardır. Şık ve modern çizimler ile modern yemek odası dekorasyonu oldukça güçlenir. Fakat tablo seçiminde modern tercihler yapmak bu noktada belirleyici olacaktır. Bunun yanı sıra, modern tasarımlarda son zamanlarda öne çıkan sofistike tercihler mevcut. Örneğin uygun boyutta bir kitaplık, geometrik raflar ve çeşitli duvar kaplamaları yemek odanıza apayrı bir hava katabilir.

Modern dekorasyonlarda öne çıkan bir diğer tercih ise konsollardır. Medusa Home, yemek odası takımları içeriğinde konsol ve aynaya da yer vermektedir. Bu sayede takımın geri kalanına uyumlu modern görüntüyü sağlamanız mümkündür.

Odanın duvarına asabileceğiniz aksesuarların yanı sıra odanın tek duvarını kaplatabileceğiniz renkli bir duvar kağıdı seçenekleri de ortamı tamamen değiştirebilir.

Yemek Odası Takımı Nasıl Yerleştirilir?

Yemek odası takımını nasıl yerleştireceğiniz odanın boyutu, eşyaların boyutu ve hangi tür eşyalar olduğu gibi özelliklere göre değişebilir. Öte yandan dikkat etmeniz gereken önemli bir detay, yemek odasının bir depo gibi görünmemesidir. Bu noktada çok sayıda eşyanın bulunduğu yemek odaları modern görüntüden uzaklaşabilir.

Yemek odası yerleştirirken konsol, TV ünitesi, büfe gibi eşyalar büyük oranda duvar kenarına yerleştirilir. Eşyalar arasında hafif açılar oluşturmak, odanın daha büyük görünmesini sağlayabilir.

Sık Sorulan Sorular

 • Büyük Salonlarda Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

  Büyük salonlarda eşyaların yerleşimi için çok daha fazla alan bulunur. Öte yandan çok fazla eşya yığını oluşturup eşyaların birbirini kapatmasına yol açmak negatif bir görüntüye yol açabilir.

 • Yemek Odası Takımında TV Ünitesi Bulunur mu?

  Genellikle yemek odası takımlarında TV üniteleri opsiyonel olarak verilmektedir. Odanın tasarımına göre bir takım tercih etme şansınız bulunur.

 • Modern Evlerde Yemek Odası Ne Renk Olmalı?

  Modern dekorasyonlarda genellikle pastel renkler tercih edilmektedir. Öte yandan dekorasyona göre koyu yeşil, gri gibi cesur tercihler yapılarak odanın görüntüsü güzelleştirilebilmektedir.