Odayı Geniş Gösteren Koltuk Renkleri

Küçük bir evde yaşamak zorunda olanlar evlerini dizayn ederken pek çok farklı unsura dikkat etmelidir. Özellikle renk tercihlerinin büyük bir titizlikle yapılması gerekiyor. Çünkü renklerin yaşam alanlarında ortaya çıkardığı enerji çok farklı olabiliyor. Bazı renklerin odaları daha geniş gösterirken bazılarının da daha dar bir ortam algısı yarattığını belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla küçük bir evde yaşayacaksınız öncelikle odayı geniş gösteren renkler hakkında bilgi sahibi olmanız lazım...

İşte odayı olduğundan daha geniş gösterebilecek koltuk renkleri;
Beyaz, Krem Rengi, Bej Rengi, Sütlü Açık Kahverengi

Şayet koltuk takımlarınızı bu renk seçenekleri arasından tercih yaparak satın alırsanız çok küçük bir odanın bile daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Elbette odayı geniş göstermek için koltuk takımı renginin doğru olarak seçilmesi yeterli değil. Aynı zamanda uygulayabileceğiniz küçük hileler de olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bir odayı daha geniş göstermenin yollarını hemen sizlerle paylaşalım.

  • Eğer perde seçiminizi dikine çizgili desenler arasından yaparsanız tavanın daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle odanın da daha geniş görülmesi mümkün olacaktır.
  •  
  • Odada mutlaka ayna kullanmaya özen gösterin. Çünkü aynalar mekanın derinliğini arttırır ve bu sayede çok daha geniş bir ortam algısı yaratır. Olabildiğince büyük bir ayna tercihinde bulunmalısınız.
  •  
  • Yüksek mobilyalar yerine daha alçak ebatlarda dizayn edilen mobilyaları tercih edin. Çünkü yüksek mobilyalar tavanın daha düşük olduğu algısı yaratır ve dolayısıyla daha kasvetli, basık bir ortam imajı ortaya çıkar. Oysa alçak mobilyalar odanın daha geniş görünmesini sağlamak noktasında çok daha başarılı bir tercih oluyor.
  •  
  • Televizyon ünitesi kullanmak yerine televizyonu duvara monte edebilirsiniz. Aksesuarlarınız için de sehpa ya da şifonyer gibi çeşitli mobilyalar kullanmak yerine duvara asabilir ve aksesuarlarınızı burada sergileyebilirsiniz.
  •  
  • Odanın gün ışığından olabildiğince fazla faydalanmasını sağlamanız gerekiyor. Bunun için seçtiğiniz tül perdelerin çok ince olmasına özen gösterin. Yoğun bir şekilde desen barındıran ve kalın bir forma sahip olan tül perdelerden uzak durmanızda fayda var. Çünkü perde çeşitleri gün ışığının odaya girmesini bir nebze de olsa azaltabilir.