Oturma Odanıza Şık Bir Dokunuş: Sehpa

Farklı renk, model ve çeşitleri ile yaşam alanlarına dekoratif bir dokunuş sunan sehpaçeşitleri, kullanıcıların beğenisine sunulur. Üzerine bir şey koymak için ayaklı ve alçak olan sehpalar küçük masa olarak da bilinmektedir. Özellikle oturma odalarında sıklıkla tercih edilebilir.

Yaşam alanlarında dekoratif ürünler olarak kullanılmalarının yanı sıra sehpalar, ortamdaki masa ihtiyacını karşılamak üzere de kullanılabilir. Bu ürünleri kendi zevk ve tarzlarınıza uygun olarak seçebilirsiniz. Böylelikle dekorasyon ürünlerinde en çok tercih edilen ürünler arasında yerini almaktadır.

Ortamların dekorasyonuna uygun olarak her türlü sehpa çeşidini kullanabilirsiniz. Orta ve zigon sehpa gibi çeşitleri aynı anda tercih edebilirsiniz. Tamamen kişisel zevkleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçim yapmanız mümkün.

Seçim yaparken en önemli nokta ise ortam dekorasyonuna uygun ürünler seçilip seçilmediğidir. Bu durumda belirleyici kıstaslar ise ürünlerin rengi, materyali, modeli ve çeşididir. Mobilyalarınız arasında bir harmoni yakalamak ve şık bir görüntü elde etmek için tercihlerinize özen gösterin.

Kullandığınız bir zigon takım, aynı zamanda orta sehpa ile uyumlu olmalıdır. Uzun süreli kullanım avantajı veren kaliteli materyallerden üretilmiş mobilyaları tercih etmek sizlere avantaj sağlayabilir. Aynı zamanda fiyat ve performans açısından da sizleri memnun edecek ürünler tercih etmeniz de fayda vardır.

Sehpa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sehpa modelleri arasından ürün seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler tamamen kişisel bir durumdur. Çünkü bu dekorasyon ürünleri, kişisel zevk ve tercihlere göre seçilir. İstek ve ihtiyaçlar seçimde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kıstaslardandır.

Buna karşın şık ve modern bir görünüm elde etmek isteyen kullanıcıların genel olarak göz önünde bulundurduğu bazı noktalar vardır. Öncelikle seçtiğiniz modelin ve rengin diğer eşyalarınız ile bir uyum içerisinde olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylelikle dekorasyon, göz yormayacaktır.

Yaşam alanlarınızda estetikten uzak bir görünüm elde etmek istemiyorsanız, özellikle kullandığınız halı modelinin, tercih edeceğiniz sehpa ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Halı ve koltuk takımlarının uyumsuz renkte ve modelde olması, estetik olmayan bir görünümün ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Estetik kaygıların yanı sıra sehpaların kullanışlı olmasına özen gösterebilirsiniz. Bir defaya mahsus olarak belirli ödemelerle sahip olduğunuz sehpa çeşitlerinin uzun süreli kullanım avantajı sağlaması ve yüksek verime sahip ürünler olması önemlidir. Bu bağlamda kullanışlı sehpa modelleri ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise sehpa modellerini seçerken yaşam alanlarınızı nasıl dekore ettiğinizdir. Örneğin; bohem, modern, retro ya da avangard tarzlarında dekore ettiyseniz, sehpaları da bu tarzlara uyum sağlayacak şekilde tercih etmelisiniz. Böylece daha şık ve estetik bir görüntü oluşturmanız mümkün olabilir.

Son olarak sehpaları ortamın boyutuna göre seçmelisiniz. Tercih edeceğiniz ürünler ortamı daraltmamalı ya da boş göstermemelidir. Bu yüzden odanın metrekaresini ve dekore edilme şeklini göz önünde bulundurarak boyutlarına karar verebilirsiniz.

Sehpa Kullanışlı mıdır?

Sehpalar günlük hayatta oldukça sık kullanılan ürünlerdir. Üzerine bir şey koymak için farklı model ve renklerde tasarlanan bu ürünler özellikle salon ve oturma odalarında kullanılır. Aynı zamanda farklı boyutlarda üretilirler ve farklı isimler alırlar.

Kullanışlı sehpa modelleri günlük hayatta kolaylık sağlar. Ergonomik ve portatif bir tasarıma sahip olan sehpalar, kolay taşınabilirdir. Bu sayede istediğiniz gibi dekore edilebilir ürünlerdir. Hem estetik hem de işlevsellik açısından çok kullanışlıdır. Farklı dekorasyonlara farklı modelleri kullanarak kendi zevklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Her tarza ve bütçeye uygun modelleri ise Medusa Home’da bulabilirsiniz.

Sehpa Çeşitleri Nelerdir?

Sehpa çeşitleri amaçlarına ve özelliklerine göre farklı kategorilere ayrılmıştır. Kendi istek ve ihtiyaçlarınıza uygun olan sehpa çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Sehpa fiyatlarıdaçeşitlerine göre farklılık gösterebilir. Sehpa çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Zigon sehpa modelleri, özellikle misafirlerinizi ağırlarken oldukça kullanışlı ürünlerdir. Küçük, kısa ve hafiftirler. Bu sayede her yere taşınabilirler. Üzerine bir tabak ve bardak alabilirler. İkram servislerinde sıklıkla kullanılır.

Orta sehpalar, ev dekorasyonu ile tam bir uyum içinde olması gereken ürünlerdir. Zigon sehpalara göre boyut olarak daha büyüktür. Genellikle koltuk gruplarının ortasına konumlandırılırlar. Üzerine dekoratif eşyalarınızı koyabilirsiniz.

Cam orta sehpa çeşitleri, genellikle oturma gruplarına yakın alanlarda kullanılır. Ayakları ve iskeleti ahşap ya da metalden üretilir. Üst kısmı camdan imal edilir. Oldukça şık ve modern bir dokunuşa sahip olan oturma odalarında kullanılır.

Fiskos sehpası ise retro ve bohem tarzını yaşam alanlarında benimsemiş kimseler tarafından tercih edilir. Berjer koltuk modelleri arasına ve cam önüne konumlandırıldığında sevimli ve güzel bir görüntü elde edilebilir. Dekor sehpa olarak tercih edilir.

Sehpa Yüksekliği Ne Kadar Olmalıdır?

Dekor sehpa çeşitlerinin yükseklikleri oldukça değişkendir. Bu durumun başlıca sebebi sehpa çeşitlerinin farklı amaçlar doğrultusunda tasarlanması ve üretilmesidir. Fakat genel olarak kolay bir erişim sağlanması için sehpanın koltukların oturma yüksekliğine yakın bir ölçüde olması gerekmektedir.

Koltuklarınızın minder seviyesinden 10 cm aşağısında ya da yukarısında bir ölçüde sehpa boyutları seçilmelidir. Bu şekilde oturduğunuz yerden sehpaya ulaşmanız daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Kullanım kolaylığı ve verimli bir kullanım imkanı için bu ölçülere sadık kalınması gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yan Sehpa Nedir?

Yan sehpalar genellikle koltuk yanlarında kullanılır. Televizyon kumandası, kitap, bardak ve atıştırmalıklarınızı koymak için son derece efektif ürünlerdir.

Zigon Sehpa Ne İşe Yarar?

Alçak, dört ayaklı ve mini bir mobilya türüdür. Üzerine bir şeyler koymaya yarar. Farklı renk ve modellerde mevcuttur.

Orta Sehpa Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Orta sehpanın ölçüsü kullanıldığı alana göre değişkenlik gösterebilir. Genişliği yaklaşık 50 cm uzunluğundadır. Orta sehpayı konumlandırdıktan sonra sehpanın etrafında en az 30 ila 40 cm’lik bir boşluk kalmalıdır.