Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her sabah sağlıklı ve zinde uyanmak için öncelikli olarak doğru yatak modelini tercih etmeniz gerektiğini belirtelim. Kaliteye en çok önem vermeniz gereken eşyaların başında yataklar geliyor. Çünkü kalitesiz ve doğru tasarlanmamış bir yatak zamanla çeşitli sağlık sorunları yaşamanıza sebebiyet verebilir. Aynı zamanda geceleri uyurken vücudunuzun tam olarak dinlenmesini engelleyebilir ve dolayısıyla sabahları da dinlenmiş bir şekilde kalkmanız mümkün olmaz. Peki, yatak seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Baza Ve Karyola İle Ölçüler Aynı Olmalı

Öncelikle seçtiğiniz yatak modelinin baza ya da karyola ile aynı ölçülerde olmasına özen göstermelisiniz. Yatağın karyoladan taşması ya da küçük gelmesi durumunda konforlu bir şekilde kullanılması da mümkün olmuyor. Sadece görüntü bakımından değil konforlu kullanım bakımından da ölçülerin aynı olması çok büyük bir önem taşıyor.

Sertlik Derecesi Kaç Olmalı?

Yatak alırken karşınızda üç farklı sertlik derecesi çıkacak. Bunlar, yumuşak, orta sertlik ve sertliktir. Çoğunlukla orta sertlikte olan yatak modelleri tercih ediliyor. Orta sertlikte olanlar özellikle bel ve sırt bölgesi ile ilgili problem yaşayanlar için ideal bir seçenek olabilir. Ancak vücut yapınıza ya da ağırlığınıza bağlı olarak daha farklı bir sertlik derecesini de tercih edebilirsiniz.

Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Yine üzerinde durmanız gereken unsurlardan biri de yatağın üretiminde hangi malzemelerin kullanıldığıdır. Olabildiğince doğal malzemelerle üretilmiş olan yatak modellerini tercih etmeye çalışın. Visko ve yaylı yataklar konfor bakımından çok ciddi bir fark ortaya koymuyor. Önemli olan üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi ve cilt yapısına uygunluğudur. Kumaşlar karışım olabiliyor. Bu nedenle karışımların yüzdelik oranlarına mutlaka bakın.

7 Yılda 1 Yatağınızı Değiştirin!

Ne kadar kaliteli bir yatak modeli seçmiş olursanız olun belirli bir süre sonrasında eski konforu size yaşamayacaktır. Bu nedenle ortalama 7 yılda bir yatağınızı değiştirmeniz gerekiyor. İnsan vücudu her gece ter yoluyla 285 ml sıvı döküyor ve bu sıvı içerisinde ölü hücreler de bulunuyor. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan deri döküntüleri miteları besliyor ve bakteri oluşumuna yol açıyor. Yatakların 7 yılda bir değiştirilmesi işte bu nedenle cilt sağlığınız bakımından da önem taşıyor.