Yemek Masası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her evin en temel ihtiyaçlarından biri de yemek masalarıdır. Gün içerisinde sıklıkla kullanılan ve aynı zamanda yemekte misafir ağırlamak istediğinizde de önemi çok daha net bir şekilde ortaya çıkabilen yemek masalarını satın aldığınızda uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanmak isterseniz. Ancak bunu sağlayabilmek için bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Peki, yemek masası satın alırken göz önünde bulundurmak gerekir?

Kişi Kapasitesi

Öncelikle yemek masanızı nerede kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Şayet mutfakta kullanacaksanız daha küçük ebatlarda ve aynı zamanda buhara karşı dayanıklı malzemelerden üretilen bir yemek masasını tercih etmeniz gerekiyor. Ancak salonda ya da yemek odasında kullanacaksınız bu durumda çok daha özgür bir şekilde tercih yapabilirsiniz. Bununla birlikte yemek masasına kaç kişinin kullanacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Kaç kişilik bir aile olduğunuza bağlı olarak masa tercihinde bulunabilirsiniz.

Ergonomi

Günümüzde mobilya modellerinde ergonomik tasarımlar artık çok daha fazla tercih ediliyor. Açılıp kapanabilen yemek masası modellerinin daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. 4 kişilik yemek masası açıldığında 8 kişilik bir yemek masasına dönüşebiliyor. Özellikle sıklıkla misafir ağırlayanlar bu tasarımları tercih edebiliriz ve böylelikle sadece ihtiyaç olması durumunda yemek masasını açarak daha fazla sayıda kişi kapasitesine sahip olmasını sağlayabilir.

Malzeme Kalitesi

Üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken unsurların başında geliyor. Kaliteli ve dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilen yemek masası modelleri çok daha uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Ancak kaliteden yoksun ya da sağlam olmayan malzemeden üretilen yemek masaları sadece birkaç yıl kullanım ömrü sunabilecektir. Uzun ve sorunsuz bir kullanım ömrü isteyenler malzeme kalitesine maksimum düzeyde önem vermelidir.

Kullanım Konforu

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer unsur da yemek masasının konforlu bir şekilde kullanılabiliyor olmasıdır. Bakıldığında muhteşem bir görünüme sahip olsa da bazı yemek masaları kullanım konforu bakımından sıkıntı yaşatabiliyor. Bu nedenle seçtiğiniz yemek masasına kullanımı konusunu da dikkate almanız çok daha doğru bir model tercihi yapmanızı sağlayabilir.