Yemek Odası Dekorasyonu için 10 Fikir

Gün içinde, evde en çok vakit geçirilen alanlardan biri olan yemek odası, şık bir ortam yaratmak için özenle dekore edilmelidir. Böylece keyifli davetlerin baş tacı haline gelen bir yemek alanına sahip olabilirsiniz. Tarzınıza göre modern ya da klasik olarak düzenleyeceğiniz alanı, verimli hale getirmek amacıyla küçük düzenlemeler yapabilirsiniz. Yemek odası dekorasyonu şık ve etkileyici bir şekilde düzenlendiğinde lezzetli yemeklerinizin yanında odanıza da hoş iltifatlar edilecektir. Her zevke uygun seçenekler sunan Medusa Home ürünleriyle evinizin yemek odası dekorasyonunu düzenleyebilirsiniz.

Yemek Odası Alanını Hesaplayın

Yemek odası dekorasyonu öncesinde mobilyaların boyutları ile birlikte odanın ölçülerinin de hesaplanması hoş bir ortam yaratmak için gereklidir. Böylece alanı etkili şekilde kullanıp ortamın havasını değiştirebilirsiniz. Örneğin, yemek masası için odanın ölçülerine uygun olabilecek modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Bunun yanında mobilyaları yemek odası içinde konumlandırırken kullanıma uygun olan alanın hesaplanmış olması büyük avantaj sağlar.

Bir Dekorasyon Stilinden Yararlanın

Yemek odası mobilyalarına birçok stil mevcuttur. Dilerseniz bir stili baz alabilirsiniz. Bunun yanında birkaç stili harmanlayarak kendi tarzınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin; sıcak, samimi ve içten bir tasarım için country yemek odaları tercih edilebilir. Samimi bir ortam hazırladığınız dostlarınızla keyifli yemekler yiyebilirsiniz. Aynı zamanda ihtişamı seven ve göz alıcı mobilyalar ile şıklığı ön planda tutmak için avangarde yemek odaları modellerinitercih edebilirsiniz.

Şık ve Fonksiyonel Mobilyalara Yer Verin

Bir yemek odası takımının fonksiyonelliği uzun ömürlü sorunsuz kullanım için ön planda tutulması gereken özelliklerden biridir. Şık ve fonksiyonel mobilyalar, fiyat performans açısından oldukça avantajlıdır. Bu nedenle konforlu ve estetik açıdan bakıldığında göz dolduran modellere yönelebilirsiniz. Bütçenize uygun yemek odası fiyatları ile dikkat çekenMedusa Home dekorasyon ürünlerine erişebilirsiniz.

Mobilya Yerleşimine Dikkat Edin

Mobilya yerleşiminde yemek odasında hareket alanının fazla olmasına dikkat edilmelidir. Bu durum özellikle yemek servisinin yapılmasına büyük oranda etki eder. Geniş bir alan bırakılması için yemek odası sandalyesi ve masasının dikkatle yerleştirilmesi önerilir. Yemek masası hem cam kenarında hem de odanın orta bölümünde konumlandırılabilir. Bunun için odanın ölçülerinin titizlik alınması, alanın verimli kullanımı için gereklidir.

Renk Uyumuna Önem Verin

Genellikle açık renk mobilya ve aksesuarlar tercih edilen yemek odası dekorasyonu farklı tarzlara hitap edecek şekilde yapılabilir. Ancak sade ve şık aynı zamanda göz yormayan mobilyalar tercih etmek, bütünlük yaratmak için etkili bir yöntemdir. Soft ve nude tonlar modern yemek odalarında ön plana çıkar. Aynı zamanda kırmızı ya da kırmızının farklı tonlarında seçilen aksesuarlar ve tablolar iştah açıcı özelliği ile dekorasyonda büyük beğeni toplar.

Aydınlatma Ürünlerini Ön Plana Çıkarın

Aydınlık bir yemek alanı yaratmak ortamı sıcak ve samimi gösteren detaylar arasında yer alır. Aynı zamanda bol ışık lüks ve zarafeti ön plana çıkarır. Özellikle modern yemek odaları için tercih edilen lambader ve avize modelleri şık ve zarif bir görünüm sağlar. Yemek masası , odada ortalandığında avizenin tam altında kalırsa oldukça aydınlık bir ortam yaratılır. Bunun yanında konsolun duvar ile arasında kalan köşesine şık bir lambader yerleştirerek aksesuar destekli elegant bir görünüm elde edilebilir.

Şık Tablolardan Yararlanın

Yemek odasında boş duvarlar yerine tabloların bulunduğu göz yormayan alanlar oluşturmak, sıkıcı olmayan bir ortam yaratmak amacıyla tercih edilebilir. Sanat tarzınıza göre tablo seçimi yaparak göz yormayan, ilgi çekici ve asil duran tasarımlar ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Hoşlandığınız sanat akımlarını tespit ederek bu akımlara ait tabloları, luxury yemek odaları ile tamamlayarak göz kamaştırıcı birliktelikler yaratabilirsiniz.

Tarzınızı yansıtan ve kendinizi yakın hissettiğiniz sanat akımını bulduktan sonra kategoriye uygun tablo seçimi yapabilirsiniz. Böylece ortamda hoş bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

Aynanın Gücünden Yaratın

Ayna bir alanı geniş ve ferah göstermek için ideal dekoratif ürünlerden biridir. Özellikle yemek odasında aydınlık bir ortam oluşturmak için aynanın gücünden sıklıkla faydalanılır. Aynalı yemek odası takımları ile göz kamaştıran ve lüks bir görünme sahip dekorasyon çalışmalarına imza atabilirsiniz. Özellik dar yemek odaları için aynalı mobilyalar ideal bir tercih olur.

Halı Kullanımına Önem Verin

Halılar, bir odanın zeminini süsleyen ve aynı zamanda oldukça kullanışlı dekoratif parçalardandır. Yemek odası takımı şekline göre halı tercihi yapıldığında ortam bir bütün halinde görünür. Bu nedenle;

 • Yuvarlak hatlara sahip yemek odası mobilyaları için yuvarlak ürünler tercih edebilirsiniz.
 • Dikdörtgen ve kare yemek masası gibi parçaların altında kullanmak için ise köşeli hatları olan halılar seçebilirsiniz.
 • Aynı zamanda halının konumu masanın tam altına hizalanarak şık ve kullanışlı bir dekoratif düzen oluşturulabilir.

Doğru halı kullanımı ile yemek odanızı baştan yaratabilir, havasını anında değiştirebilirsiniz.

Aksesuarlar ile Dekorasyonu Tamamlayın

Aksesuarlar, tüm ev dekorasyonunda önemli olduğu gibi yemek odası dekorasyonu için de oldukça önemlidir. Özenle seçildiğinde ahşap yemek odası takımı gibi nötr parçaların tüm havasını değiştiren aksesuarlar, özellikle konsol üzerinde ve yemek masalarında kullanılabilir. Şık bir davet yemeğinde şamdanlar ve vazo gibi aksesuarlar yardımı ile göz dolduran dekorasyon fikirleri bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Yemek Odası Takımında Neler Olur?

  Yemek odası takımında; 6 adet veya daha fazla sandalye, masa, konsol (büfe), vitrin (gümüşlük), televizyon ünitesi gibi eşyalar bulunur. Konsollar genellikle yuvarlak, kare veya dikdörtgen aynalara sahiptir.

 • Yemek Odası Ne Renk Olmalı?

  Sıklıkla açık tonlar tercih edilen yemek odaları; gri, bej, krem ya da kırık beyaz tonlarının hakim olduğu renkler ağırlıklı olarak tasarlanır. Bunun yanında turuncu, kırmızı ve sarı gibi iştah açıcı renklerle desteklenebilir.

 • Yemek Odası Duvarına Ne Asılır?

  Yemek odasının aydınlık ve ferah görünmesi için ortamı aydınlatan dekorasyon fikirlerinden yararlanılabilir. Bu nedenle aynalar, spot aydınlatma ve berjerler ile duvarlar aydınlatabilir. Bununla birlikte zarif tablolar ile duvarları süsleyebilirsiniz.