Chester Koltuk Nedir ve Kullanışlı mı?

Adını İngiltere’nin Chesterfield isimli bölgesinden alan Chester koltuk, kapitone işçiliği ile üretilen farklı kumaş ve renk çeşitleri olan bir koltuk türüdür. Chester koltuğun diğer ismi Chesterfield koltuktur. Bu koltuk çeşidinin sırt ve kol yüksekliği aynıdır. Genellikle lüks dekorasyonlu ortamlarda kullanılır. Bu koltuk türü yaklaşık 400 yıllık geçmişi ile geçmişte ve günümüzde en çok tercih edilen koltuk modelleri arasında yer alır.

Chester koltuk modelleri ilk kez 4. Chesterfield kontu Philip Stanhope tarafından yaptırılmıştır. O dönemde daha çok aristokrat ailelerin evlerinde görülen bu model oldukça şık görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu bilgilere dayanarak chester koltukların köklü bir geçmişi olduğu söylenebilir.

Günümüzde üretilen chester koltuk modellerinin tarzı eskiye göre biraz değişmiştir. Modern ile eski tarzın harmanlandığı günümüz chester mobilyaları oldukça talep gören ürünler arasındadır. Mobilya sektöründe önde gelen firmalardan biri olan Medusa Home da birçok renk, desen ve modelde chester koltuk takımlarının satışını yapmaktadır.

Chester Koltuk Takımının Özelliği Nedir?

Birçok ev dekorasyon tarzına uyum sağlayan chester koltuk çeşitleri; klasik, avangart, modern ve daha birçok dekorasyonlarda kullanılabilir. Bununla birlikte gösterişli duruşu ile evlere daha asil bir görünüm katan bu koltuk modellerinin diğer koltuk modellerine göre bazı ayırt edici özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır:

1.Klasik ve Modern Tarz ile Birleştirilmiş Stiller

İlk olarak daha klasik tarz ile ortaya çıkan chester koltuklar, değişen zamanla birlikte modern bir görünüm kazanmıştır. Geçmişten gelen özelliklerini kaybetmeden kumaş ve model değişiklikleri ile kendini yenileyen bu modeller, son yılların en fazla tercih edilen ürünleri arasında yer almaktadır. Bu da klasik ve modern tarzın mükemmel uyumunu gözler önüne sermektedir.

2.Kapitone Detaylar

Chester koltuk modellerinin en önemli özelliği koltukların her yerinde kapitone işçilik ve düğme detaylarının bulunmasıdır. Modern tarzda üretilen bazı chester mobilyalarda koltuğun sadece sırt kısmı kapitone ve düğme detaylıdır. Bu modellerde daha çok beyaz, gri ve siyah renkler talep görmektedir. Bununla birlikte ev dekorasyonlarını daha klasik stil ile döşemek isteyen kişiler chester koltukları kahverengi ve deri kumaş türüne sahip olarak tercih edebilirler.

3.Kol ve Koltuk Sırtı Detayları

Chester koltukların bir diğer özelliği ise koltuk kolları ve sırtının boylarının eşit olmasıdır. Dolayısıyla bu koltuklar, diğer mobilya türlerine göre daha kısa ve yere yakındır. Bunun dışında kabarık ve yumuşak yastıktan oluşan kolları ile dikkat çeken bu koltuk türünün, bazı tasarımlarda kolsuz modelleri de mevcuttur.

Chester Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Modern ve klasik stillerde karşımıza çıkan Chester koltuk takımları her ortama uygun zengin tasarımlarda üretilmektedir.  Bu koltuk modellerini satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Deri veya nubuk kumaş türüne sahip chester koltuklar daha kalabalık ortamlarda tercih edilebilir. Bunun nedeni bu iki kumaş türünün daha kolay temizlenebilir olmasıdır.
 • Daha az kişinin bulunduğu ev ve diğer ortamlarda dayanıklı ve modern kumaş türlerinden üretilmiş koltuklar tercih edilmelidir.
 • Chester koltuk modellerinde rahatlık en önemli kriterdir. Bu yüzden koltuklar alınmadan önce süngerin yumuşaklığı ve rahatlığına dikkat edilmelidir. Rahat oturumlu koltuklar bel sağlığı açısından da oldukça önemlidir.
 • Chester koltuklarda renk seçeneklerinin de iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Koltuk seçimi yapılırken evin genel dekorasyonunun rengine uyumlu koltuklar seçilmelidir.
 • Chester koltuk alırken mobilya ayaklarının yüksekliği, şekli ve rengine de dikkat edilmelidir. Tasarımından dolayı daha ağır olan bu koltukların yerinin değiştirilmesi çok zordur. Ayrıca daha kolay temizlik yapılabilmesi için bu koltukların ayak yüksekliğinin en az 20 cm olması gerekir. Günümüzde tasarlanan chester koltuk ayak tasarımlarında metal, kompozit ve ahşap detaylar görülmektedir.

Bütün bu detayların yanında özellikle ev için seçilecek chester koltuk modelleri ortamın karakteriyle bütünleşmeli ve ev sahiplerinin zevkini ortaya çıkarmalıdır. Bu sayede ortamlarda istenilen chester tarzı görünüme kavuşulabilir.

Chester Koltuk Takımı Kullanışlı mı?

Chester koltuk takımları, hem klasik hem de modern mobilya dekorasyonu için ideal ürünlerden biridir. İyi bir şekilde tasarlanan mobilyalar sayesinde ev ve diğer ortamlarda asil bir görüntü elde etmek mümkündür. Asla modası geçmeyecek mobilya çeşitlerinin başında gelen bu koltuk modelleri, tüm detayları ile en kullanışlı mobilyalar arasında yer alır.

Chester koltuklar ve diğer tüm koltuk takımı modellerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Chester Koltuk Takımı Yatak Olur mu?

Klasik ve modern olarak tasarlanan Chester koltuk takımlarının bazı modellerinde 2’li ve 3’lü parçalarında yatak olma özelliği bulunmaktadır. Koltukların sırt kısımları arkaya doğru dönerek açılıp yatak şeklini alır. Bu sayede daha işlevsel hale gelen koltuk takımları geniş ve rahat bir hal alır.

Chester Koltuk Takımı Yatak Olur mu?

Chester Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Chester koltuk takımları, yapısı ve kapitone dikişleri nedeniyle en zor temizlenen mobilyalar arasında yer alır.  Bu koltuk türünün temizliğine geçilmeden önce koltuğun hangi kumaş türünde olduğuna bakılmalıdır. Çünkü chester koltuklar deri, nubuk, kadife gibi birçok kumaş türünden üretilebilir. Bu koltuk takımlarının genel temizleme aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Chester koltuklar daha çok silinerek temizlenir. Koltuğun temizlenmesinde kumaş yönü takip edilerek silme işlemi yapılması gerekir.
 • Silme işlemi yapılırken aşırı fırçalama ve baskıdan uzak durulmalıdır.
 • Chester koltuklar silinirken suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Çok sıcak su koltuğun kumaş yapısına zarar verebilir.

Chester koltukları silme işlemi yapılırken aşırı kimyasal maddelerden kaçınılmalıdır. Bu sayede koltuğa zarar vermeden temizleme yapılacaktır. Bununla birlikte doğru bir şekilde temizlenen koltuklar uzun süre kullanılabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Chester Koltuk Fiyatları Nedir?

  Genel olarak chester koltuk fiyatları koltuğun kumaş, büyüklük ve malzeme kalitesine göre değişiklik gösterir.

 • Chester Koltuk Takımlarında Depolama Alanı Var mı?

  Chester koltuk takımlarının yeni bazı modellerinin alt kısmında depolama alanı bulunmaktadır. Mobilyalar bu sayede daha işlevsel hale gelir.

 • Chester Koltuk Takımları Kaç Parçadan Oluşur?

  Koltuk takımı olarak tasarlanan chester modeller genellikle 3+2+1, 3+3+1+1 ve 3+3+1 olarak üretilmektedir.