Masif Ahşap Nedir? Masif Mobilya Özellikleri

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz masif ahşap nedir? Masif ahşap nerelerde kullanılır konularını bu içeriğimizde sizler için tüm detaylarıyla hazırladık. Masif mobilya nedir, özellikleri ve fiyatları hakkında merak edilen tüm soruları Medusa Home ailesi olarak cevapladık...

Masif ahşap ingilizce olarak solid wood anlamına gelir. Genelde mobilya malzemesi olarak kullanılan masif ahşaplar inşaat, parke, kaplama gibi farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Mobilya seçiminde sıklıkla karşılaşan kişilerin aklına gelen masif ahşap nedir? sorusunu bizde bu içerikte açıklayacağız.

Masif ahşap, ağaç kesildikten sonra oluşan ham tomruğun biçimlendirmeden, som ve katkısız haline denir. Tek parça ahşaptan oluştuğu için dayanıklı bir yapıya sahiptir. Masif malzemeden oluşmuş ürünler dayanıklı yapısı itibari ortalama 200 yıla kadar kullanım sağlıyor. Masif ahşap nedir sorusunun cevabı hakkında aklınızda fikir oluştuysa yazımızın devamını okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Masif Ne Demek?

Masif ahşap nedir sorusunu kısaca cevapladık fakat masif kelime itibari ile bilmek mobilyalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır. Masif kelimesi doğadaki gibi işlenmemiş ve doğal hali ile karşımıza çıkan anlamına gelmektedir.

Fransızca massif “kütle, kütlevî” sözcüğünden alıntıdır. Türkçe ise “som” anlamına gelir.

Masif sıfatına sahip ürünler doğal içeriklere sahiptirler. Kimyasal malzemelerin bulunmadığı bu ürünler sizin ve ailenize daha sağlıklı bir ürün deneyim sunar.

Ayrıca Türkiye’den yurtdışına mobilya gönderimi seçeneğimiz sayesinde masif mobilyalar ve tüm mobilya seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Masif Ahşap Nedir?

Masif Ahşap Nedir?

Özellikle mobilya denilince akla gelen malzemedir. Her dekorasyon tarzıyla uyum sağlayabilecek bir dekorasyon malzemesidir. Peki ya masif ahşap nedir?

Ahşabın dolgu birleştirici olmadan ham tomruktan elde edilen halidir. Masif ahşap tamamen doğaldır. Tomruk kesilmiş ağaç gövdesi anlamına gelmektedir. Ağaçların ilk kesildiği anda kabukları ve dalları ile çıkan bölüme kütük deniliyor. Ancak bu kütüklerin dalları ve kabuklarının kesilip budandığı hali ise tomruk adını almakta. Ham tomruktan biçilerek elde edilen ahşap ise masif ahşap nedir sorusunun cevabıdır. Masif ahşaplar çam ağacı, köknar ağacı, kayın ağacı, gürgen ağacı gibi farklı türlerde ağaçlardan elde edebilir.

Masif ahşap genellikle mobilyalarda kullanılır. Ağaç mobilya klasik mobilyalardan daha dayanıklı olduğundan tercih edilir. Mobilyada masifi tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise masif görüntünün estetik duruşudur. Doğal ağaç damarlarından oluşan görüntü dekorasyonlarınıza asil bir görüntü katar.

Mobilyada Masif Ne Demek?

Mobilyada Masif Ne Demek ?

Masif ahşap malzemeden yapılan ürünlerin hayatınızın her noktasında kullanabilirsiniz. Mobilyada masif dayanıklılığı ve uzun ömürlü oluşundan daha çok tercih edilir. Masif mobilyaya sahip veya sahip olmak istiyorsanız bu içeriğimizde size masif ahşap nasıl kullanmalıdır hakkında bir kaç püf nokta vereceğiz.

Masa yapımında masif kullandıysanız yemek yerken muhakkak altlık tercih etmelisiniz. Masif ahşap masanın zarar görmemesi için masa ile temasını engelleyecek bir şey kesinlikle olmalıdır.

Masif malzeme mobilyalar doğal içerikli olduğundan için herhangi bir kimyasal maddeyle temizliğe gerek yoktur. Nemli bir bez temizliğiniz için yeterli olacaktır.

Masif ahşap dolap gibi montaj gerektiren bir seçimi yapıldıysa montaj sırasında çok ince bir çalışma gerekir. Malzemeyi darbelere karşı korumak önemlidir. Masif ahşabın bir diğer kullanım alanı ise masif ahşap parkedir.

Medusa Home koltuk takımı seçeneklerimizle de her çeşit mobilya grubunu sitemizden inceleyebilirsiniz.

Masif Malzeme Nedir?

Masif Malzeme Nedir ?

Ağacın doğal yapısına müdahale edilmeden elde edilen malzemelere denir. Bu da malzemelerden oluşacak ürünlerin tamamen doğal ürünlerden oluşmasını sağlar. Doğal içerikli ürünler size daha sağlıklı bir ürün deneyimi sunar.

Doğal yapısı herhangi bir işlem görmediği için son derece uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Bu özellikler masif malzeme nedir ve neden kullanmalıyız için iyi bir cevap olacaktır.

Masif malzemelerin bir diğer özelliği ise tasarımıdır. Doğal içerikleri sayesinde doğanın muhteşem detaylarla kaplı tasarımlarını evinize taşıyabilirsiniz.

Masif Ahşap Suya Dayanaklı Mı

Masif Ahşap Suya Dayanıklı Mı?

Masif ürünlerin içerikleri yüzde yüz doğaldır. Peki ,hiçbir kimyasal madde bulundurmayan masif ahşap suya dayanıklı mı? Masif mobilyalar lekelere karşı diğer mobilya yapılarından daha hassastır. Yağmur gibi şiddetli suya maruz kalmamalıdır. Herhangi bir leke durumunda ise kimyasal maddelerin bulunmadığı nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Yani masif mobilyalar diğer mobilyalara göre yüksek miktarda suya karşı dayanıksızdır denilebilir. 

Masif Ahşap Özellikleri

Masif Ahşap Özellikleri?

Masif ahşap yapısı itibari ile diğer ahşaplardan ayrıştırıcı özelliklere sahiptir. Diğer klasik ahşaplardan farklı olarak masif ahşap özellikleri şu şekildedir;

 • Ortalama 200 yıl kullanım ömrüne sahiptirler.
 • Geri dönüştürülebilir özelliğine sahiptir.
 • Vida tutma özelliği diğer ahşaplara göre daha iyidir.
 • Klasik mobilyalardan daha az bakım gerektirir.
 • Kurutulmadan kullanılır. Kurutulursa kullanım ömrü kısalır.
 • geri dönüştürülebilir olduğundan çevreye zararı minimumdur.
 • Masif çam nemi hapsetme özelliğine sahiptir.
 • Masif ahşap mobilyalar aynı zamanda sağlıklı mobilyalardır.

Masif ahşap mobilyaların avantajları

Masif malzeme kullanılan mobilyaların bir çok avantajı varıdır. Tek bir ahşaptan oluşurlar. Bu yüzden daha dayanıklı yapıya sahiptirler. Kolay deforme olmayan bir yapıya sahiptirler. Geri dönüştürülebilir yapıya sahip olduklarından çevreye minimum zararı verirler.

Masif ahşap mobilyaların avantajlarından bir diğeri ise nem hapsedici özelliğe sahiptirler. Bu sayede havayı temizler. Bu sebepten çocuklu ve bebekli ailelerin tercihleri arasındadır.

Masif malzemeyle oluşturulan mobilyaların ortalama 200 yıl kullanım süresi vardır. Geri dönüştürülebilir yapıları sayesinde ufak çizikleri kolayca zımparalayabilir tekrardan eski haline getirebilirsiniz.

Masif ahşap mobilyaların dezavantajları

Masif ahşap mobilyaların dezavantajı genellikle üretim aşamasındaki maliyetlerde karşımıza çıkıyor. Bu sebeple masif ahşap mobilya fiyatları diğer geleneksel mobilyalara göre daha yüksek fiyatlı haline geliyor. Fakat ağacın endüstriye kazandırılmasıyla düşük maliyetlere geldi. Bu sayede ulaşım ve masif ahşap kullanımı herkes için mümkün hale gelmeye başlamıştır.

Masif ahşap mobilyaların bir diğer dezavantajı ise gerçek ağaçtan üretildiği için masif mobilyalar kaplamalarla kıyaslandığında biraz daha ağır olmasıdır.

Masif Ahşap Sağlam Mıdır?

Masif Ahşap Sağlam Mıdır?

Masif malzeme kullanılarak yapılmış mobilyalar diğer mobilyalardan daha sağlamdır. Masiften ahşap mobilyalar tek parça ahşaptan oluştuğundan güçlü bir yapısı vardır. Aşınma, yıpranma gibi günlük kullanımda oluşabilecek mobilyanıza zarar veren durumları tolere edebilen bir yapıdadır.

Masif mobilyaların ömrü çok uzundur. Ortalama 200 sene bir kullanım ömrüne sahiptir. Masif ahşap malzemeler geri dönüştürülebilir ürünlerdir. Diğer mobilyalarda daha az bakım ihtiyaçları vardır. Küçük çentikleri zımparalama ya da inceltme gibi yenileme işlemler ile kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Masif mobilya arayanlar için de yemek odası takımları sayfamızda birbirinden özel seçenekler yer almaktadır. Tek tıkla tüm ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Masif Ahşap Mı MDF Mi Dayanıklı?

Masif Ahşap mı MDF Mi dayanıklı?

Mobilya seçiminde uzun süre kullanım açısından kullanılan malzeme çok önemlidir. Bu da mobilya alıcıların aklına Masif Ahşap mı Mdf Mi dayanıklı? getiriyor. Mdf kelimesinin açılımı medium density fiberboarddır yani Türkçe anlamı ile orta yoğunluklu lifli levhadır.

Mdf ahşap kompozitlerinin yapıştırıcılarla birbirine tutturulumasından ve bileşimlerinden elde edilmektedir. Kısaca mdf yapıştırıcılarla bir araya getirilen yapay bir ahşap türüdür. Ahşap masif olarak tercih edilirse daha dayanıklı bir hal alır. Masif ahşap tek parça ahşaptan üretilir. Bu sayede ahşap daha dayanıklı bir hal alır. Ahşap masif şeklinde üretilirse ortalama 200 yıl kullanım süresi vardır. Bu yüzden masif ahşap mı mdf mi dayanıklı sorusunun cevabına rahatlıkla masif ahşap cevabı verilebilir.

Masif Ahşap Türleri

Masif Ahşap Türleri

Masif malzemeden yapılmış dolaplar, masalar ve tv üniteleri kullanılan ağaca göre türüne göre farklılaşır.

Masif ahşap mobilyalarda kullanılan ağaçlar şunlardır;

 • çam ağacı
 • köknar ağacı
 • kayın ağacı
 • gürgen ağacı
 • ladin ağacı
 • dişbudak ağacı
 • karaçam

Masif ahşap nedir? cevaplarken de bahsettiğimiz ağaçların özelliklerinde büyük bir farklılık yoktur. Renkleri farklılık gösteren ağaç türleri arasında sizin evinize en uygun rengi seçerek masif ahşap dekorasyon tarzınızı evinize yansıtabilirsiniz. Bir de önemli etken olarak bu ağaç türlerindeki fiyat değişkenliği olmaktadır.

Masif Ahşap Renkleri

Masif Ahşap Renkleri

Masif ahşap renkleri geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Her rengin kendine ait özgün bir görünümü vardır. Bu renklerin farklı oluşu gösterişli dekorasyonlar oluşturmanızı kolaylaştırır. Masif mobilyalarında tüm dekorasyonlara uyum sağlar. Bu yüzden en çok tercih edilenler arasındadır. Size en gösterişli masif ahşap renklerini sıralayacağız;

 • Sedir Ağacı Rengi
 • Meşe Ağacı Rengi
 • Kiraz Ağacı Rengi 
 • Akçaağaç Rengi
 • Dişbudak Ağacı Rengi
 •  Maun Ağacı Rengi
 •  Ceviz Ağacı Rengi

Masif ahşap renklerinden oluşan asil bir dekorasyon hazırlamak istiyorsanız. Bu renklerden birini seçerek başlayabilirsiniz. En iyi mobilya markalarından olan Medusa Home’ da bir çok masif ahşap renklerine sahip mobilyalara göz atmayı unutmayın!

En Uygun Masif Mobilya Fiyatları Medusa Home'da

En Uygun Masif Mobilya Fiyatları Medusa Home'da !

Masif mobilyaların görkemli tarzı ile evinizin havasını değiştirmek istemez misiniz? Şık, rahat, modern ve kaliteli mobilya isteyenlerin tercihi olan Medusa Home size yüzlerce masif ahşap mobilya seçenekleri sunuyor. Siz de İnegöl mobilyası kalitesindeki mobilyalar ile evinizi yenileyebilirisniz.

Modernlik isteyenlere sedir ağacı masifler ,tok bir görüntü isteyenlerin ceviz rengi masifler uygun fiyatları ile Medusa Home’da. Farklı ödeme seçenekleri ile size en uygun ödemeyi yapabilirsiniz. Taksit seçenekleri ile sahip olacağınız mobilyalara tek tıkla satın alabilirsiniz. Sektördeki en uygun fiyatlar ve kampanyaları kaçırmamak için Medusa Home’a göz atmayı unutmayın.