Yatak Odası Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yatak odası takımı seçerken ilk olarak hangi dekorasyon tipinin yansıtılmak istendiğine, akabinde yatak odası takım parçaları ile elde edilmek istenilen konfor düzeyinin ne olduğuna dikkat edilmelidir. Modern, Country, Art Deco ve Avangarde dekorasyon tiplerinin tümü için farklı parçaları kullanmak gerekir. Bu kapsamda yatak odası takımlarında tasarım detayları ele alınarak seçimler yapılmalıdır.

Diğer yandan konforu ön plana almak isteyen ve geniş eşyaya sahip olan kişiler bazalı model ile modern tasarım detaylarını buluşturan yatak odası takımlarını seçerek, tüm ihtiyaçlarına çözüm bulurlar. Hem ek bir depolama alanı sunan hem de zarafeti yansıtan bu modeller modern dekorasyonun vazgeçilmezleri arasındadır.

Dekorasyonda Hareketi Sevenler, Yatak Odası Seçimini Nasıl Yapmalı?

Dekorasyonda hareketli ve dikkat çekici parçaları kullanmayı sevenler, tabii ki de kapitone yatak başlığının yer aldığı yatak odası takımlarını tercih etmelidirler. Çünkü kapitone model hem takıma şık bir hareket katar hem de el işçiliğini ön plana alır. Aynı zamanda kapitone modeli var etmek için kullanılan kare veya oval formlu gold, gümüş tonlu zımbalar ise dekorasyonda parıltıyı dengeli şekilde sunarlar.

Bu takımlarda baza tipli veya klasik model yatak tercih edilebilirken, sürgü kapaklı dolap modelleri ise vazgeçilmez parçalar olarak dekorasyonda yer almalıdır. Hareketli ve spor-şık bir yatak odası için sürgülü ahşap gardırop, kapitone detaylı yatak başlığı, baza yatak, ahşap 2’li komidin’den oluşan bir takım seçimi ideal görüntüyü sağlar.

Komidinler ise metal kulplu veya sade şekilde tercih edilebilir. Çarpıcı görünümü bir adım öne taşımak için ise aynı parçaları içeren yatak odası takımlarının siyah aynalı gardırop’a sahip olan modelleri ideal görünümü yansıtacaktır.

Rustik ve Endüstriyel Stil Tutkunları Nasıl Bir Yatak Odası Seçmelidir?

Son dönemlerin en çarpıcı dekorasyon tiplerinden olan endüstriyel stil, siyah metal detaylarının ve doğal masif, işlenmemiş ahşabın gücün birleştirir. Doğaya yakın olduğu kadar dekorasyonda gücü de simgeleyen bu stil özellikle eskitme tip aksesuarlar ile yaratılır.

Endüstriyel yatak odası dekorasyonunda siyah camlı ve sürgülü kapılara sahip bir dolabı içeren yatak odası takımı tercih edilmelidir. Dolabın ahşap kasası çevresinde ise siyah metal çerçevelerin olması dekorasyonu destekleyecektir. Komidin modellerinde ahşap tasarım, siyah metal ayaklar ile birleştirilmelidir. Bu takım içinde yer alan yatak modeli ise antrasit grinin en iyi şekilde sergilendiği ve kumaş kaplama bir baza tipi olmalıdır.

Tüm parçaların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan takım masif ahşabın ve siyah metal detayların birleşimini yansıtarak, ahşap parkeler üzerinde endüstriyel dekorasyona nokta atışını yapar. Bu takım metal iskeletli avizeler veya rustik, eskitme ampuller ile tam uyumu yakalar.

Klasik Dekorasyondan Vazgeçemeyenler Nasıl Bir Yatak Odası Seçmelidir?

Klasik dediğimizde akla dekorasyonda deri ve ahşabın uyumu ile birlikte kapitone detaylar gelir. Bu ayrıntılar klasik bir stili öne alırken, yatak odası takımında ise klasik bir makyaj masasının bulunması kaçınılmaz hale gelir. Özellikle oval ve romantik tasarımlı aynalar ile birleşen şık makyaj masaları, zarif puflar ile birlikte kullanılır. Bu görünüm odanın geneline klasik dekorasyonun zarif ve zamansız yanını yansıtır.

Klasik dekorasyon temanızı yatak odanıza uygularken siyah veya klasik camlı, aynı zamanda sürgülü kapaklı dolapları tercih edebilirsiniz. Bu tip bir dolaba sahip olan takımda bulunan, deri yatak başlığı ise klasik ve lüks bir görünümü ön plana alır. Komidinler ise deri kumaş kaplamanın verdiği ağırlığı artık dengelemek için tek çekmeceli ve minimal ölçülerde tercih edilir. Özellikle ahşap ayak tasarımları ve yerden yüksek modelli komidinler ile klasik stile romantik bir hava katılır.

Klasik dekorasyon stiline sahip bir yatak odası takımını kullanırken, odada giyinme bölümü için ayrı bir hava yaratmak için ise çarpıcı siyah aynalı dolap modellerinin, 4 kapılı seçenekleri tercih edilebilir.