Eskitme Mobilya Nedir? Tüm Merak Edilen Detaylarıyla!

Eskitme mobilya nedir sorunun cevabı; eski görünmesi ve bir yaşanmışlığa sahip olduğunu göstermesini istediğimiz ürün gruplarıdır. Halihazır da bulunan mobilyalarınıza uyguladığınız eski gösterme işlemleri sonucunda ortaya çıkan sonuçtur.

Eşyalarınıza antika görünüm vermek için sizin uyguladığınız ya da başkası tarafından uygulanan işlemler sonucu oluşan mobilya türüdür. Genelde klasik mobilya grubundaki ürünlerde bu çalışmalar yapılmaktadır.

Eskitme Mobilya Nedir?

Eskitme mobilyalar, günümüzde çok fazla talep almaktadır. Eski ürünlerin moda olduğu zaman diliminde yer almaktayız. Eskiden bu ürünler kötü olduğu için atılıp yeni ve modern tasarımlarla değiştirilirdi. Şimdi ise herkes evinin ufak bir yerinde bile olsa vintage görünüm istemektedir.

Bunun sebebi olarak eskilere sahip çıkılması da düşünülebilir ya da eskilerin gerçekten değerinin gün geçtikte anlaşılması da söz konusu olabilir. Her ressam, sanatçı ve yazar bulunduğu ve yansıttığı kendi döneminde değil de maalesef ya öldüğünde ya da dönemi geçtiğinde fark edilmektedir.

İşte tam da bu sebeple artık eskilerin kıymeti görülmekte, değeri bilinmektedir. Peki buradaki asıl noktaya gelecek olursak. Günümüz modern ürünlerinin materyalleri ile eskide kullanılan materyaller ve kaliteleri aynı değildir. Çünkü eskiden her zaman ahşap ağırlıklı mobilya üretimi gerçekleşmekteydi.

Şimdi de yeni halleriyle ahşap eskitme mobilyalar çok sevilmektedir. Fakat eskisi gibi ceviz, meşe ve çam ağaçlarının dayanıklı ve sert ürünleri maalesef kullanılmamaktadır. Kullanılsa bile fiyat aralıkları çok yüksek olduğu için mobilyalarda da değerleri bütçenizi yakacak fiyatlarda olabilmektedir.

Ayrıca modüler mobilya nedir yazımıza göz atarak farklı mobilya türlerini de öğrenebiirsiniz.

Eskitme Mobilya Nasıl Yapılır

Eskitme Mobilya Nasıl Yapılır?

Genelde eski mobilyalar üzerinde yapılan ufak işlemler eskitme mobilya kategorisine girmektedir. Bu durum üretimi yeni ama fakat görüntüsü antika olması için yeni ürünlere de uygulanmaktadır. Bu yüzden eski ve yeni olmak üzere tüm mobilyalarınız için uygulanabilen işlemlerle elde edilebilirler.

Yıpranmış görünümlü mobilya nasıl yapılır sorunun asıl cevabı ise; boyama işlemi, zımparalama işlemi ve gölgeli boyama teknikleri ile anlatılabilir. Birde son olarak vernik uygulaması yapabilirsiniz.

Zımparalama işleminizi boyama öncesi ya da sonrası yapabilirsiniz. Boyama işleminde de önce astar olacak bir renk seçip, sonrasında üzerine farklı bir renkle yıpranmış ve boyası sıyrılmış görüntüsü katabilirsiniz.

Sıyrılmış, bir yerlere sürtülmüş, yıpranmış görüntüsünü ister boya ile, ister zımpara ile, isterseniz ise süngerle verebilirsiniz. Boyanızı minik ama parçalı bir sünger ile uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu işlemi kırıştırılmış bir kağıt ya da gazete sayfası ile yapmanız da mümkündür. Hatta  bu materyallerle yaptığınız işlemler daha da gerçekçi gözükebilmektedir.

Mobilya boyama nasıl yapılır yazısını okuyarak siz de mobilyalarınızı boyamak için tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Sprey Boya ile Eskitme Nasıl Yapılır

Sprey Boya ile Eskitme Nasıl Yapılır?

Artık tüm yüzeylere uygulanabilen ve kalıcılığı olan sprey boya çeşitleriyle yıpratma işlemi ile eski görünümlü bir görsel yapabilirsiniz. Püf noktalarından birisi sprey boyanız hangi marka, hangi renk olursa olsun sıcak su dolu bir kaba koyarak biraz beklettikten sonra kullandığınızda daha verimli bir boyama işlemi olacaktır.

Çok bekletmemeye mutlaka dikkat edin, bolca çalkalama işlemi sonrası uygulamaya başlayabilirsiniz. Uygulamanızın yakınlık veya uzaklık mesafesini çok iyi ayarlamalısınız. Elde etmek istediğiniz sonuç genel geçer bir sonuçta olabilir. Ya da kendinize has bir sonuç kurgulamış ve onu elde etmek istiyor da olabilirsiniz. Bu yüzden tutuş ve yakınlık önemlidir.

O sebeple mobilyanıza ya da eşyanıza uygulama yapmadan önce mutlaka başka bir ürün ya da yüzeyde deneme çalışması yapınız. Sprey boya şişenizi bolca çalkaladıktan sonra mutlaka yüzeye dik tutacak bir şekilde uygulamalısınız. Fakat bu şişenin dik tutulması işlemidir, yüzeyin kendisine dik tutmamalı, hatta bu uygulama şeklinden kaçınmalısınız.

Sizin elinizde tuttuğunuz haliyle şişenin kendisi dik tutulmalıdır. Sonrasında 15-20 cm bir uzaklıktan uygulama işlemine başlayabilirsiniz. Bu işlem ile ister cila, isterseniz de astarlama işleminizi yapabilirsiniz. Ana renk olarak bir renk seçip üzerine kahve tonlarında boyama işlemi ile yıpranmış görünümlü ürün yapmak istiyorsanız, bunu iki ayrı renk sprey boya ile gerçekleştirebilirsiniz.

Mutlaka uygulama öncesinde zeminin korunması ve sizin de korunmanız için gerekli ekipman takviyelerini unutmayın. Zemini kaplamanız ve korumanız kesinlikle sizler için çok önemlidir. Yıpratma işlemi yapılan mobilya üzerinde en zor renkler olarak belirtilen gümüş ve bakır yaldızlı boyalardır. Dikkatli kullanmakta fayda vardır.

Beyaz Mobilya Eskitme Nasıl Yapılır

Beyaz Mobilya Eskitme Nasıl Yapılır?

Beyaz mobilyalar üzerinde işlem yapmak her zaman çok kolay ve basit olmayabilir. Ama genel anlamda çoğunlukla herkesin eskitme için tercih ettiği zemin rengi beyaz olmaktadır. Çünkü beyaz üzerine eklenen rengi patlatarak göstermekte, oldukça belli etmektedir.

İster her yüzeyi boyayabilen boya türleri ile, isterseniz sprey boyalar ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Beyaz mobilya eskitme nasıl yapılır sorusunun cevabı ve işlemin uygulanma süreci de oldukça basittir.

Beyaz eşyalar kendi kendilerine kullanım olarak çok şık gözükmekte ve ortamı daha büyük göstermektedir. Bu konu üzerine inceleme yapan insanlar eskitme mobilya boyası nasıl yapılır sorusunu çok sormakta veya bu soruyla çok karşılaşmaktadır.

Beyaz eskitme mobilya dendiğinde ilk aklımıza gelen ürün ve ürünler dolaplar, sehpalar ve masalar olmaktadır. Bu ürünlerin işlem uygulayacağınız yüzeyleri büyük ve geniş olduğu için daha rahat bir işlem uygulayabilmeniz adına kullanmanız gereken ürünleri sizler için derledik;

  • Süpürge
  • Sünger
  • Gazete kağıdı
  • Akrilik boya
  • Su bazlı vernik
  • Her yüzeye uygulanabilen yeni boya türleri
  • Zımpara (ince ve kalın dişli)

Sizler için yukarıda listelemiş olduğumuz ürünler eskitme dolap boyama, eskitme masa boyama ve eskitme sehpa boyama için yapacağınız tüm işlem adımlarınızın kurtarıcısı ve tamamlayıcısı olacaktır.

Mobilya eskitme teknikleri çok karmaşık gözükse de basit ve herkesin uygulamasını gerçekleştirebileceği teknik işlemlerdir. Dolap eskitme nasıl yapılır sorusu çok aratılan ve çoğu ev yenilemek isteyen kişinin merak ettiği bir konudur.

Medusa Home İnegöl mobilyaları web sitemizde sizlerin merak ettiği tüm bu sorulara cevap vermek istedik. Sizler için yazdığımız bu yazımız umarız faydalı olmuş ve hemen harekete geçmenizi sağlamıştır.

Sizler için hazırladığımız masif ahşap nedir yazısını okuyarak mobilyaların farklı türleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Eskitme Vernik Nasıl Yapılır

Eskitme Vernik Nasıl Yapılır?

Öncelikle zımpara ile düzelttiğiniz ahşap yüzeyi korumak için verniklemek çok önemlidir. Vernik ahşap yüzeyin hem dayanıklılığı ve sağlamlığını korumak, hem de parlak göstermek için kullanılır. Sizler boyama işlemi de yapacağınız yıpranmış görünüm vereceğiniz eşyanız için önce zımpara sonra mat vernik ve sonra onun üzerine boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ya da vernik kullanmadan da boyama adımına geçebilirsiniz.

Tabi ki vernik yerine ahşap yağlarını da tercih edebilirsiniz ama bu yağ işlemi, ahşap ürünün boyama işlemi yapılmadan kendi desen ve rengini belirginleştirmek, parlak ve canlı göstermek içindir. Eğer istediğiniz bu değilse mat vernik üzerine boyama yapıp sonrasında parlak sprey vernik ile canlı görünüm yakalayabilirsiniz.

Fakat canlı ve parlak görsel yıpranmış ve eskimiş göstermek istediğiniz ürün veya ürünlerin yeni alınmış gibi görünmesini sağlayabileceği için uygulama çok dikkatli yapılmalıdır. Dilerseniz zımpara sonrası direkt olarak boyama işlemi gerçekleştirilip sonrasında mat cila uygulanabilir.

Boyama işleminin ilk katı sonrasında pürüzlü yüzeyde aralara boya nüfus etmediyse ince bir zımpara ile hafif bir şekilde üzerinden geçerek ikinci kat boyama işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlemde gerçekleştikten sonra eğer siz parlak gözükmesini istiyorsanız parlak bir cila ile ya da canlı ve yeni durmasını istemiyorsanız mat bir sprey cila ile vernik işlemiyle ürünü son haline hazırlayabilirsiniz.

Sonrasında size kuruması için bırakmak kalacaktır. Burada uygulama açısından bizim sizlere önerdiğimiz vernik uygulaması mat görünümlü olan olacaktır. Zira mat görünüm daha önce kullanılmış hissi almak istediğiniz üründe sizin istediğiniz ve hedeflediğiniz o etkiyi yaratmakta daha başarılı olacaktır.

Dilerseniz son olarak, vernikten sonra minik noktalarda ince zımpara ile geçişler yaratabilirsiniz. Ya da tamamen belirli noktaları kalın zımpara ile ahşap görünene kadar zımparalayarak, gerçekten boyası atmış görünümü ve yaşanmışlık ekleme dokunuşları yapabilirsiniz.

Eskitme Mobilya Modelleri

Eskitme Mobilya Modelleri

Eskitme mobilya modelleri ve inegöl mobilya dendiğinde ilk akla gelen Medusa Home sizler için vintage tasarımlar yaratmakta fakat maalesef ki sadece yeni ürünleri sizlerle buluşturmaktadır. Ürünlerin üretim yılları güncel tarihlidir, antika değerinde değildir.

Bu eskimiş ev eşyası modelleri aslında tasarım olarak ön plana çıkmaktadır. Modeller göz önüne alındığında dikkati geçen yanlar ağır, avangart ama göz yormayan herkese hitap eden tasarımlar, el işçiliği ile bezenmiş detaylardır.

Daha çok 1940'lar ve 50'ler sonrası üretilmiş olan eşyalarda görülen bir özelliktir. Ya da o yıllardan günümüze kadar ulaşan modellerin benzerlerinin günümüzde vintıç ürünler olarak üretilmesi ve eskimiş-yıpranmış şekilde sizlerin boyaması ile tamamen o dönem ürünü gibi duran ürünlerdir.

O dönemlerin ruhunu yansıtan bu ürünleri hazır halde almakta mümkündür. Yeni üretilmiş ya da alınıp restore edilmiş bu ürünleri bulmak artık daha kolaydır. El işçiliği ile tasarlanan ve hayata geçen bu ürünler fiyatlarda değişiklik gösterebilmektedir.

Her eve uygun şekilde modeller mevcuttur. Çünkü normal ev eşyalarından olan bu ürünler evlerinizin mutfaklarından, yatak odalarına kadar hatta banyonuza kadar kullanım alanı sunmaktadır.

Yelpazesi geniş olan bu ürünler masa, dolap, sehpa, yatak başlığı ve gerçekten eskiden günümüze gelmiş olan dekor veya saklama alanı için kullanılan tel dolap gibi eşyalarla, evlerimizin her yerinde kullanılabilmektedir.

Mobilyada Eskitme Boya Örnekleri

Mobilyada Eskitme Boya Örnekleri

Eskitme mobilya boyama modelleri üzerine düşündüğünüzde kararsız mı kalıyorsunuz. Aslında şöyle düşünün illaki anne babalarımızın eskiden yaşadıkları evlerine anneanne/babaanne ve dede ziyaretine gitmişizdir hepimiz. İşte tam o nokta da onların eskise de kullanmaya devam ettikleri yenilemek için uğraşmadıkları en azından bir eşyaya denk gelmişizdir.

İşte bu ve bunlar gibi hayatımızda olan ama arka planda bu zamana kadar hiç önemsemediğimiz o eşyalara odaklanalım ve kendimize bir şablon tasarım oluşturalım. İşte bu sizler için kılavuz niteliğinde olacaktır.

Mobilyada eskitme boya örnekleri dendiğinde aklımıza ilk gelen beyaz veya krem bir boyanın eşyanın zemini üzerinden attığı, alt katmanda ahşabın o kendine has renginin göründüğü görseller gözümüzde canlanır.

Tabi ki sadece beyaz ve krem renklerden değil, pastel ve eski görünebilecek tüm renk tonlamalarından yararlanabilirsiniz. Fakat eskiden renk skalaları çok geniş olmadığı için mutlaka eskiden daha çok tercih edilmiş olabilecek olan ana renkler ve o ana renklerin yakın türevlerini tercih etmenizde fayda vardır.

Hâkî, su yeşili, kahverengi, lacivert, koyu kırmızı, bordo, siyah, beyaz ve krem rengi tonlamalar bu işlemler için daha doğru renkler olacaktır. Gümüş renk ve altın tonlarını da zorluk derecesi aslında çok yüksek olmasına rağmen denemekte fayda vardır.

Eskitme Mobilya Fiyatları

Medusa Home Eskitme Mobilya Fiyatları

Fiyatlar enflasyon ve bazı üretim ürünlerinin, ünlü markalar bazında dışarıdan ithal edilmesi ile değişiklik göstermektedir. Ortalama eskitme mobilya fiyatları ebat ve ürüne göre değişiklik göstermektedir. İşlevsellik ve kullanılabilirlik oranları da fiyatları etkilemektedir.

Alacağınız ürünün ebatı ve işlevi çok önemlidir. Satıcı tarafından orta değerde olan ürün sizin için evinizin tam da aranan o dekorasyon ürünü olabilir. Fakat bunu satıcıya belli ettiğiniz anda fiyatının da sizdeki değeri oranında artmasını sağlamış olacaksınız. Tabi ki bu sözümüz mağazaları gezerek alışveriş yaptığınız zaman geçerli olabilecek bir durumdur.

Spotçular veya antikacılar bu ürünleri bulabileceğiniz somut mağazalar arasında yer almaktadırlar. Gerçekten eski dönem ürünleri arıyor iseniz bu tarz dükkanları ziyaret etmenizde fayda var. Fakat yeni ama görünümü ile bir dönemi yansıtan ürünleri istiyorsanız internette gezerek bu ürünlere göz atmanız da mümkündür.

Web siteleri üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde uygun fiyatlı alışverişler yapabilmek için ürün indirimlerini bekleyebilir, kampanyalı ürünler kategorilerine göz atabilirsiniz. Mağazaların yeni müşterilere tanımladıkları indirim oranları ve kuponlardan ya da çarklardan size gelecek olan indirim tutarları ile de alışverişinizi uygun fiyatlara düşürmeniz de mümkün.

En uygun fiyatlar her zaman olduğu gibi Medusa Home web sitemizde sizleri beklemektedir. Kaçırılmayacak fırsatlar ve avantajlı fiyatlar ile sizde alışverişlerinizi Medusa Home'dan gerçekleştirebilirsiniz. Birbirinden güzel renk ve tasarımlarla, modern ve geniş ürün yelpazesi aradıklarınızı bulma konusunda sizi çok mutlu edecektir.

Evinize ve tarzınıza uyum sağlayan, en uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri sizlerle buluşturan Medusa Home'da sizlere tanımlanmış ayrıcalık ve kampanyalardan yararlanmak için web sitemize göz atın!