MDF Mobilya Nedir? Farkları, Avantajları ve Fiyatlarıyla

Mobilya materyalleri arasında sağlamlığı, şıklığı ve fiyatlarıyla en çok tercih edilen MDF mobilya nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir sizler için ele aldık. MDF mobilyalar hakkında merak ettiğiniz ve daha fazlası her şey Medusa Home blogda sizler için hazırlandı... İşte o detaylar...

MDF Mobilya Nedir?

MDF Mobilya Nedir?

MDF mobilya, Türkçesi orta yoğunlukta lif levha olan, Medium Density Fiberboard kelimelerini baş harflerinden kısaltılmıştır. Mobilya üretiminde kaliteli materyal olarak bilinen bu malzeme; ağaç lifleri ve reçine ham maddelerinden oluşmaktadır. Lif levhaların orta yoğunluktaki bir yapıştırıcıyla birleştirilmesinden oluşan homojen bir alaşıma sahiptir.

MDF malzemeler, mobilyalar ve iç mekan tasarımında kullanılmakta olup kalilteli ürün gruplarında tercih edilmiştir. Masif ahşaplardan çok daha uygun fiyata ancak sunta lam malzemeden de çok daha dayanıklı olmasıyla mobilyacıların öncelik sebeplerindendir. Dekorasyon ürünlerinde de kullanılan bu materyal dayanıklılık ve şıklık konusunda birçok tüketicinin de tercihidir. 

Ayrıca eskitme mobilya nedir yazısına göz atarak mobilya türleri hakkında çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

MDF'nin Avantajları ve Dezavantajları

Mobilya ve iç mekan üretiminin hem fiyat hem de dayanıklılık açısından etkili malzemesi MDF'nin avantajları ve dezavantajları şunlardır;

MDF'nin Avantajları:

 • Düzgün Yüzeyli Olması
 • Kolay İşlenebilirlik
 • Homojen Yapıya Sahiplik
 • Uygun Fiyatlar
 • Dayanıklılık
 • Şık Görünüm

MDF'nin Dezavantajları:

 1. Suya Karşı Hassasiyet
 2. Ağırlığının Yüksek Olması
 3. Kalitesiz Kaplamaların Çizilmesi
 4. Aşınma Hassasiyetini Yüksekliği

MDF mobilyalar, avantaj ve dezavantaj karşılaştırması yapıldığı 

MDF Lam Nedir?

MDF Lam, MDF'nin farklı bir kaplama ile satışa hazırlanmasıdır. MDF mobilyalardan farklı olarak boyamaya genellikle gerek duyulmaz çünkü kaplama ile doğrudan üstleri tabaklanmıştır. MDF lamler de dekoratif kaplamalar sayesinde çok daha estetik görünüme sahip olmaktadır. MDF lam mobilyalar Medusa Home web sitesinden inceleyebilir ve farklı ödeme koşullarıyla satın alabilirsiniz. 

MDF Lam, MDF Farkı ve Sunta Lam ile Farkları

MDF Lam, MDF Farkı ve Sunta Lam ile Farkları

Mobilya malzemelerinde farklı materyaller ve farklı stildeki üretimler mobilyaları türüyle sınıflandırmakta ve adlandırılmaktadır. MDF, sunta lam, masif gibi farklı malzeme sınıflarının adlandırılmasıdır. Bu farklar genellikle hammaddenin değişkenliğiyle oluşmaktadır. MDF ve Sunta Lam kavramları arasında farklar;

MDF'de lifler genellikle odun ve ağaç artıklarıyla elde edilirken; Sunta Lam'de ahşap yongalarının preslenip sıkıştırılmasıyla oluşturulmuştur. Genellikle dekoratif kaplama olarak Sunta Lam seçilmekte ve daha uygun fiyatlarla sayışa sunulmaktadır. Ancak sunta lam mobilyaların dayanıklılkları çok daha düşüktür. Ve kaliteli mobilya ürünleri arasında sınıflandırılmamaktadır.

Buna ek olarak MDF mobilyalar içeriğindeki ağaç lifleri nedeniyle çok daha ağır ve sağlam sayılmaktadır. Sunta lamler kırılma dökülme konusunda çok daha hassas olan ömobilgalar arasındadır. Bu da üretim kolaylığını etkiler ve fiyatları değiştirmektedir. 

MDF Lam, MDF farkı ise; üstü dekoratif kapamalarla bezeli MDF'nin adlandırılması olarak basit şekilde adlandırılabilir. MDF ile aynı dayanıklılığa sahip ve şık görünüme sahip olması özellğiyle bilinir.

1. Sınıf MDF Nedir?

MDF mobilyalar farklı ağaçlar, farklı reçineler ve katkı maddelerinden üretilmekte ve satışa hazırlanmaktadır. MDF mobilya kaplamaları farklı kalitelerde olup tercih edilen materyale göre de kalitesi değişmektedir. MDF mobilyaların kalitesi kullanılan materyallerle  birlikte yapılan işçilikteki profesyonellikle de doğru orantılıdır. Medusa Home İnegöl Mobilya olarak her çeşit ürün grubunu 1. sınıf mdf ile üretmekte ve özgün tasarımlarla satışa sunmaktayız.

Öneri Yazı: Masif Ahşap Nedir

MDF Çeşitleri İsimleri

MDF Çeşitleri İsimleri

Kullanılan malzemeye göre ve kullanım amacına göre mobilyalar farklı adlandırmalara sahiptir. MDF mobilyalar da farklı adlandırmalar sahiptir. MDF çeşitleri isimleri genel olarak şunlardır;

 • Standart MDF
 • HDF
 • Ultralight MDF
 • Exterior MDF
 • Fire Retardant MDF
 • Moisture Resistant MDF
 • Veneered MDF
 • Flexible MDF

Bu adlandırmalar, MDF'nin sağlamlığı, kullanılan malzemesi, kullanım alanına bağlı olarak değişiklik göstermekte birçok tüketicinin ihtiyaç duymayacağı özel sınıflandırmalar arasındadır.

MDF Suya Dayanıklı Mı?

MDF Suya Dayanıklı Mı?

Birçok tüketici mobilya alışverişi yaparken MDF suya dayanıklı mı konusunda net bir fikre sahip değildir. Sunta lam mobilyalara göre çok daha dayanıklı ve sağlamlığa sahip olan MDF mobilyalar, suya dayanıklılık konusunda dezavantajlı ürünler arasında sayılmaktadır. MDF mobilyalardaki ağırlık ve şıklık avantajları, su ve buharla temas eden kısımlarda yerini dezavantaja bırakmaktadır.

Ancak bu bilginin her MDF mobilya için doğruluğu da bulunmamaktaduır. Çünkü 1. sınıf Mdf mobilyaların suya ve buhara karşı dayanıklılığı çok daha yğksektir. Medusa Home markası olarak biz de sizler için MDF mobilya üreitminde suya, buhara ve darbelere karşı dayanıklı ürünler üretmekte ve sizlerin beğenisine sunmaktayız. Hangi mobilya türü olursa olsun önemli olan materyalin sağlamlığı, kalitesi ve üretim kalitesidir. 

Son yılların en çok tercih edilen mobilyalarından olan akıllı mobilyalar hakkında detaylı bilgi almak için; akıllı mobilya nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

MDF Mobilya Fiyatları

Medusa Home MDF Mobilya Fiyatları 2024

İnegöl mobilya denilince akla gelen Medusa Home, MDF nobilyaların üretiminde de öncü konumdadır. 1. sınıf MDF mobilya üretiminde adını başarılı şekilde mobilya markaları arasında barındıran Medusa Home her zevke ve bütçeye göre de üretimler sağlamaktadır. MDF masa takımları, yatak odası takımları, kitaplıklar, konsoller ve dolaplar üreterek 1. sınıf mobilya üretiminde başarılı işlere imza atmaktadır.

Siz de Medusa Home mdf mobilya fiyatları 2024 avantajlarından yararlanmak için geç kalmadan web sitemizdeki ürünleri satın alın! Tüm Türkiye ve Avrupa ülkelerine olan gönderim seçeneklerinin yanı sıra Dünyanın her noktasında sorunsuz teslimat garantimiz bulunmaktadır. Ayrıca kredi kartına taksit, ön ödemeli kapıda ödeme ve havale indirimleri gibi seçenklerden de yararlanabilirsiniz. Tek tıkla, İnegöl mobilyasında öncü olan Medusa Home farkına hemen varın!