Depreme Dayanıklı Mobilya Nedir? Modelleri ve 2024 Fiyatları

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi birçok kişinin evlerin içerisinde kendisini nasıl daha korunaklı olarak muhafaza edeceğini düşünmesine yol açmıştır. Deprem, dünyanın her noktasında olduğu gibi ülkemizde de kaçınılması imkânsız bir doğal affettir. Durum böyle olunca da bu afetle mücadelede insanların da yeni yöntemler geliştirmesi gerekmektedir. İşte tam bu nokta da depreme dayanıklı mobilya kavramı hayatımızın içerisine girmiştir.
Evlerimizin sağlam olması konusunda elimizde olmaya sebepler olabilmektedir. Binalarımızın sağlamlık testleri gibi konularda her zaman istediğimiz verilere erişemeyebiliyoruz. Bu durumda da evlerimizin içerisinde güvenli alanlar oluşturmak tek seçeneğimiz olacaktır. Mobilyalar da birçok kez doğal afetlerin koruyucu kalkanına dönüşmektedir. Bu durumda da depreme dayanıklı mobilya nedir sorusu son yılların en çok soruları arasında olmuştur.

Depreme Dayanıklı Mobilya Nedir?

Depreme Dayanıklı Mobilya Nedir?

Doğal afetleri önceden tahmin etmek imkânsız ve engellemek mümkün değildir. Ancak bu afetlerden korunmak ve gerekli önlemleri almak bizim elimizdedir. Depreme dayanıklı mobilyalar da bu konuda alınabilecek en önemli önlemlerin başında yer almaktadır. Depreme dayanıklı olarak üretilmiş bu mobilyalar kırılma, ezilme ve sıkışma gibi etkenlerden koruyacak şekilde güçlendirilmiştir.
Depreme dayanıklı mobilyalar, kullanılan malzemeler ve teknikler ile depreme karşı dirençli hale getirilmiş mobilyaların tanımıdır. Ahşap ve çelik malzemenin alaşımıyla üretilen bu mobilyalar, her türlü darbeye ve şiddete karşı da dayanıklı şekilde sağlamlaştırılmıştır. Depreme dayanıklı mobilya üretiminde dikkat edilen başlıklar da şu şekildedir;

  • Ağırlık: Depreme dayanıklı mobilyalar, normal üretimlere göre daha ağır olmaktadır. Çünkü materyalinden kaynaklı çelik ve metal bileşenleri vardır.
  • İskelet: Ahşap mobilyalar çelik-metal alaşımlarla güçlendirilerek bir iskelet oluşturulur. Böylece ezilme, kırılma, parçalanmaya karşı en önemli adım atılmaktadır.
  • Sabitleme: Ürünlerin darbeye dayanıklı olması kadar duvara ve zemine sabitlenebilir olması da o kadar önemlidir. Mobilyaların sabitlenmek için üretilen eklenti yerleri sayesinde de ürünlerin hareket alanı kısıtlanır.

Doğal afetlerden etkilenen kişilerce veya riskli bölgelerde yaşayan kişilerce son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bu mobilyalar giderek de ilgi çekmeyi başarmıştır. Deprem, heyelan, çığ gibi birçok felakette evlerin alacağı hasarı kişilere yansıtmayacak bu ürünler de bu sebeple tercih sebebi olmuştur. Siz de depreme dayanıklı mobilyaların hangi ürün gruplarından oluştuğunu merak ediyorsanız detaylar yazımızın devamında…

Ayrıca akıllı mobilya nedir yazımıza göz atarak da geleceğin mobilya teknolojileri hakkında tüm yenilikleri de öğrenebilirsiniz.

Depreme Dayanıklı Mobilya Modelleri

Depreme Dayanıklı Mobilya Modelleri

Depreme dayanıklı mobilyalar denildiği zaman birçok kişinin aklında net bir tanım ve görüntü oluşmamaktadır. Bu mobilyalar devrilme, düşme ve parçalanmaya karşı özel olarak üretilmiş ve güçlendirilmiştir. Ahşap kısımların içeriği metal-çelik alaşımlarla güçlendirilerek sarsıntı ve yıkımların oluşturacağı tahribatta giderilmiştir. Depreme dayanıklı mobilya modelleri ise şunlardır;

  • Dolaplar: Evlerden en çok kullanılan ürünler arasında olan dolaplar, güçlendirilmiş iskelet ve sabitleme seçenekleriyle koruyuculuğu yüksek mobilyalar arasındadır.
  • Yatak ve Bazalar: Yatak ve bazalar uyku dahil günün önemli bir bölümünü geçirdiğimiz yerlerin arasındadır. Çelik kasalı bazalar ve güçlendirilmiş yatak başlıkları sizi her türlü sıkışma ve zarardan da koruyacaktır.
  • Yemek Masaları: Yemek masalarındaki güçlü metal ayaklar ve metaller güçlendirilmiş tabla kısmı sizin korunaklı şekilde saklanmanız için üretilen depreme dayanıklı mobilyalar arasındadır.
  • Koltuk ve Kanepeler: Koltuk takımları ve kanepelerin sağlam materyalden üretilen başlık kısımları ve baza kısımları sizin hayat üçgeni kurarak depremden korunmanızı sağlayabilmektedir.
  • Çocuk Odası Mobilyaları: Çocuk odası mobilyalarının tamamı sabitlenebilir ek uzantılardan oluşturulmakta ve metal malzemelerle dolap, kitaplık ve yatak başlıkları güçlendirilmektedir.
  • Kitaplıklar: Kitaplıklar sabitlenir uzantılarla üretilerek devrilme ve yolları tıkaması engellenebilir. Ayrıca içindeki kitaplarla birlikte sıkışma payını da daraltacak şekilde üretilmektedir.

Ancak depreme dayanıklı mobilyalar bununla da kısıtlı değildir. Evinizde kullanacağınız tüm mobilyalar talep edildiği takdirde depreme dayanaklı şekilde üretilebilmektedir. Fiyat aralığı normal mobilyalara göre daha yüksek olabilen bu ürün grubunda yüksek risk bölgelerinde sıklıkla fiyatına göre tercih edilmektedir.

Modüler mobilya nedir yazısına göz atarak portatif ve kullanışlı mobilyalar hakkında model ve fiyatları öğrenebilirsiniz. 

Depreme Dayanıklı Mobilya Fiyatları 2024

Depreme Dayanıklı Mobilya Fiyatları 2024

Depreme dayanıklı mobilya fiyatları, mobilyanın türüne, boyutuna, kullanılan malzemelere ve sabitleme aparatlarına göre değişkenlik göstermektedir. Geleneksel mobilyalara göre daha pahalı olan bu ürün grubunda metal ve çelik güçlendirme parçaları ve daha dayanıklı ağaç ürünler kullanıldığı için fiyat skalası da artmaktadır.
Ancak Medusa Home Mobilya olarak istek ve talepler üzerine müşterilerimizin istediği tüm ürünlerde uygun fiyat seçeneklerimiz yer almaktadır. Mobilya fiyatları 2024 yılında da uygun fiyatların yanı sıra kolay ödeme avantajlarıyla satışa sunulmaktadır. Ön ödemeli kapıda ödeme, havale indirimi ve kredi kartına taksit seçenekleriyle siz de depreme dayanıklı mobilya siparişi verebilirsiniz. Bu ürünlerden satın almak için web sitemizdeki iletişim numaraları üzerinden bizlere ulaşabilir ve dilediğiniz mobilyayı sipariş edebilirsiniz.

Ayrıca sizler için hazırladığımız mobilya alacaklara tavsiyeler yazısıyla mobilya seçimindeki püf noktaları öğrenebilirsiniz. 

Depreme Dayanıklı Mobilyalar Medusa Home’da!

Depreme Dayanıklı Mobilyalar Medusa Home’da!

İnegöl Mobilya denince aklan gelen ilk markalardan birisi olan Medusa Home Mobilya, depreme dayanıklı mobilya konusunda da talepleri geri çevirmemektedir. Birinci sınıf mobilya üretimi yapan markamızda her bütçeye ve her zevke göre de üretim seçenekleri yer almaktadır. Bu misyon ve vizyonla hareket ederken de son yılların en merak edilen konusu depreme dayanıklı mobilyalarda da tüm talepleri karşılamaya devam etmekteyiz.
Dilediğiniz tüm mobilya gruplarını dilediğiniz tüm illere en kısa sürede üreterek teslimat sağlamaktayız. Eğer siz de depreme dayanıklı mobilya ve diğer mobilya seçeneklerini sipariş etmek isterseniz bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Siz de güven ve kalite arıyorsunuz doğru adres Medusa Home Mobilya!